Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Młodzieżowa Sesja Historyczna w Zamku

Dział oświatowy Muzeum w Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie, a właściwie jego kierowniczka Renata Potomska zorganizowała już IV Młodzieżową Sesję Historyczną dla młodzieży gimnazjów z terenu powiatu sławieńskiego. Poprzednie sesje zajmowały się kolejno: „Śladami Gryfitów”, „Legendami wciąż żywymi” oraz tematami „Z historią na ty” i dotyczyły obszaru powiatu sławieńskiego. Obecna sesja ogłoszona w listopadzie ubiegłego roku powiększyła swój obszar zainteresowań do całego Pomorza.
W tegorocznej sesji historycznej wzięło udział 18 uczestników, którzy napisali 13 referatów. Ich tematyka sięgała od czasów pojawienia się na Pomorzu pierwszych Słowian i przyjęcia chrześcijaństwa, o czym ciekawie opowiadał Wiktor Pietrasz ze Sławna, po ubiegłoroczną akcję wydobycia pancernej kopuły z czasów II wojny światowej z bobolińskiej wydmy przez Mariana Laskowskiego, którą wielce oryginalnie przedstawił Paweł Sura z Dąbek. W sesji wzięli udział uczniowie trzech Gimnazjów: nr 1 ze Sławna, nr 1 z Darłowa i Zespołu Szkół nr 3 w Dąbkach. Większość referatów była bogato ilustrowana mapami, zdjęciami, rycinami i oryginalnymi pamiątkami.
Joanna Grzanka z Dąbek przedstawiła sylwetkę swojego dziadka Józefa Grzanki oraz jego działalność i pasje. Pilot śmigłowca, radiotelegrafista, mechanik, ratownik, dowódca jednostki lotniczej, przyjaciel dzieci, popularyzator wiedzy wojskowej to tylko niektóre wyróżniki z bogatej i różnorodnej pracy i działalności tego nietuzinkowego człowieka. Patrycja Pietrasz ze Sławna znakomicie przedstawiła i zilustrowała bogate dzieje Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie i władców nim władających. Z wielkim znawstwem z pamięci Aleksandra Machłaj ze Sławna rozprawiała o pięknej Sydonii von Bork, którą uznano winną rzucenia klątwy na ród Gryfitów i ścięto jej głowę mieczem. Michał Gruba z Darłowa w oparciu o dawne pocztówki darłowskie mówił o przemianach historycznych na przestrzeni ostatnich 120 lat w architekturze miasta i możliwościach wykorzystania dawnych widoków do rewitalizacji miasta. Cztery mieszkanki Sławna: Emilia Kurczyk, Berenika Szurmak, Karolina Sander i Marta Stolc wielce interesująco przestawiły sylwetki znanych i sławnych mieszkańców dawnego i powojennego Sławna. Byli to m.in. malarze, rzeźbiarze, polityk, kompozytor, aktorka, filozof, pionier niemieckiego radia. Z referatu wynika, że w Sławnie był i jest urodzaj na ludzi sławnych. Joanna Prus z Darłowa przybliżyła wszystkim walczącego o wolną Polskę i więzionego przez komunistów doktora Gwidona Kożucha – zasłużonego pioniera ziemi darłowskiej, odznaczonego niedawno przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Złotym Krzyżem Zasługi. Ze znawstwem o średniowiecznych zbrojach opowiadał Przemysław Paszkiewicz ze Sławna. Z dużą dociekliwością i w barwny sposób przedstawiła darłowianka Maria Kos z Darłowa dzieje rodu i sylwetkę byłej mieszkanki Kresów Wschodnich, wysiedlonej z nich i następnie zamieszkałej w Darłowie. Dwie mieszkanki Dąbek Ewelina Fortuniak i Kamila Juzyszyn zanotowały wspomnienia niektórych mieszkańców ze swej wsi z czasów PRL – u i przedstawiły je słuchaczom sesji. Dwie darłowianki Anna Mocha i Natalia Motyl nakreśliły sylwetkę Jana Skórskiego pioniera ziemi darłowskiej. O komandorii zakonu Joannitów w Sławnie we wczesnym średniowieczu rozprawiała Justyna Marciniak ze Sławna. Wielkie kłopoty miało jury pod przewodnictwem prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Darłowskiej Leszka Walkiewicza z oceną i wypunktowaniem poszczególnych referatów, których poziom poza małymi wyjątkami był wysoki, niekiedy wręcz znakomity. Ostatecznie zrezygnowano z wartościowania treści przedstawionych referatów. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Podziękowano również serdecznie nauczycielom, pod których kierunkiem ich wychowankowie pisali i ilustrowali referaty: ze Sławna J. Lubinieckiej, St. Guzewskiemu i A Pawełek, z Dąbek R. Kosowskiemu i z Darłowa M. Świątkowskiej. W podsumowaniu można powiedzieć, że rosną nam nowi znawcy dziejów Pomorza i ziem ojczystych.
 

L.W.
Darłowo, ED 3/2007

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl