Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 10755416, w październiku 35714, dziś 1; on-line: 324

Echo Darłowa

VII Festiwal Filmów Skandynawskich

Przez pięć dni w kinie „Bajka” w Darłowie w dniach od 16 do 20 sierpnia 2007 roku odbywał się VII Festiwal Filmów Skandynawskich. Na ekranie darłowskiego kina pokazano  18 interesujących filmów w reżyserii wybitnych twórców duńskich, szwedzkich, norweskich i fińskich. Gościły tu dzieła: Ingmara Bergmana, Larsa von Triera,  Susanne Bier, Peter Flintha, Jensa Liena, Aki Kaurismäki i Andrieja Tarkowskiego. 
Pomysłodawcą i organizatorem festiwalu jest Jerzy  Piotrowski – dyrektor Darłowskiego Ośrodka Kultury. Festiwal ten wrósł w pejzaż królewskiego miasta Darłowa. Tegoroczny festiwal był strzałem w dziesiątkę ponieważ odbył się na nim  przegląd 10 znakomitych filmów, obsypanych lurami i nagrodami niedawno zmarłego słynnego reżysera szwedzkiego Ingmara  Bergmana. Festiwal zainaugurowano projekcją filmu „Tam gdzie rosną poziomki”. Ponadto zaprezentowano na nim następujące filmy Ingmara Bergmana: „Szepty i krzyki”, „Goście Wieczerzy Pańskiej”, „Milczenie”, „Siódma pieczęć”, „Źródło”, „Persona”, „Jesienna sonata”, „Jak w zwierciadle”, „Sceny z życia małżeńskiego”.  Uczestnicy festiwalu obejrzeli wybitne filmy człowieka, który tworzył historię nie tylko  skandynawskiego kina.
Obraz młodego norweskiego reżysera Jensa Liena  „Kłopotliwy człowiek” podczas darłowskiego festiwalu miał polską prapremierę. Premiera polska będzie miała miejsce dopiero 31 października br. Ten norwesko – islandzki dramat – komedia i horror  zrealizowany w 2006 roku przedstawia Orwelowską wizję bezosobowego, wyjałowionego świata. Bohaterem jest 42 letni Andreas, który budzi się w obcym mieście, nie wiedząc jak i dlaczego się tam znalazł. Tam czekała na niego praca, dom pełen wygód i piękna dziewczyna. Z czasem Andreas nabiera przekonania, że trafił do dziwnego świata, z którego nie ma ucieczki. Świata wypranego z kolorów,  zapachów, smaku i emocji, w którym ludzie piękni jak  marzenie, są uprzejmi do przesady, a życie uczuciowe sprowadza się  do kolacji w atrakcyjnych wnętrzach, wspólnych spacerach i niemal mechanicznego seksu w każdy wieczór. Pewnego dnia Andreas poznaje Hugona, który prowadzi go do piwnicy swojego domu. Tam pokazuje mu tajemniczą szczelinę w ścianie, przez którą słychać cudowną muzykę jakiej brakuje w jego życiu. Obaj liczą, że szczelina jest bramą do lepszego świata i planują  tam ucieczkę. „Kłopotliwy człowiek” otrzymał wyróżnienie na MFF w Cannes, Norweską Nagrodę Filmową w 2006 roku za najlepszą reżyserię, scenariusz i rolę męską oraz Grand Prix i nagrodę FIPRESCI  na MFF w Gerardimer w 2007 roku.
Spore zainteresowanie wywołał film p.t. „Bracia” reżyserii Dunki Sussane Bier.  Mający różne doświadczenia życiowe bracia w obliczu sytuacji kryzysowych zaskakują co chwila zachowaniem widza i samych siebie. 
W czasie trwania VII FFS zespół SOS specjalizujący się w wykonywaniu przebojów szwedzkiej grupy ABBA wystąpił na scenie przed ratuszem 17 sierpnia br. Okazuje się, że muzyka ABBY w wykonaniu  pięknych i dysponujących dobrym głosem i scenicznym wyrobieniem dziewcząt ma niebywałe powodzenie. VII FFS i towarzyszące  mu imprezy obejrzało ponad 2200 widzów i fanów skandynawskiego kina.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 8/2007

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl