Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Książka autorstwa Doroty Szymczak \

Srebrny Ołtarz Darłowski

W piątek 7 grudnia 2007r. o godz. 16 w Muzeum Zamku Książąt Pomorskich odbędzie się prezentacja i promocja książki Doroty Szymczak p.t Srebrny Ołtarz Darłowski (Der Rügenwalder Silberaltar) wydanej przez Muzeum Pomorza Środkowego Słupsk, 2007.

Książka ma twardą oprawę, format - 24x18 cm i liczy 380 stron Zamieszczono w niej 117 czarno-białych i kolorowych ilustracji. Ksiązka jest przetłumaczona na język niemiecki.

ISBN 83-89329-32-8
cena: 59,00 zł (łącznie z kosztami wysyłki)

Srebrny ołtarz darłowski należy do wyjątkowych dzieł manierystycznej sztuki pomorskiej o proweniencji augsburskiej i stanowi – obok Wielkiej Mapy Pomorza Eilharda Lubinusa oraz kabinetu pomorskiego – jedną z najbardziej znanych fundacji księcia Filipa II (1573-1618), wielkiego mecenasa sztuki.

W XVII wieku w ekskluzywnych wyrobach złotniczych stosowano połączenie srebra i hebanu, co wpływało na wysokie walory estetyczne dzieła i odpowiadało potrzebom i gustom odbiorców sztuki. W hebanową nastawę ołtarza darłowskiego wkomponowanych zostało 27 srebrnych reliefów o tematyce biblijnej, odznaczających się niezwykłymmistrzostwem wykonania.

Ołtarz powstawał w ciągu aż 30 lat i znalazł swoje miejsce najpierw w kaplicy zamkowej, później w kościele Mariackim w Darłowie. Pod koniec II wojny światowej plakiety zaginęły, ale po 10 latach 8 z nich zostało odnalezionych. Losu pozostałych nie wyjaśniono do dnia dzisiejszego. Zachowane plakiety eksponowane są w Muzeum Pomorza Środkowego, natomiast obudowa architektoniczna z aplikacjami jest konserwowana w pracowni muzealnej. W zbiorach Muzeum znajdują się także skrzydła ołtarza.

Ołtarz darłowski to interesujący obiekt nie tylko ze względu na wygląd i niecodzienne dzieje, ale też przykład ilustrujący specyfikę XVII-wiecznego złotnictwa. Przy wyrobie ozdobnych srebrnych elementów wykorzystano wszystkie stosowane wówczas techniki, tzn. trybowanie, sztancowanie i odlewanie.

W wydawnictwie ołtarz przedstawiony został w wielu aspektach. Poza opisem jego wyglądu, historii i porównaniem z innymi podobnymi dziełami ówczesnego złotnictwa, omówiona została problematyka technologiczna oraz konserwatorska. Ze względu na fakt, że publikacja powstawała z myślą o szerokim kręgu odbiorców, przybliżone w niej zostały wybrane terminy fachowe i istota niektórych zagadnień technologicznych. Książka zawiera bogaty materiał ilustracyjny, m.in. liczne rysunki i schematy, umożliwiające lepsze wyobrażenie o samym obiekcie, fotografie archiwalne, powstałe w czasie, gdy znajdował się on w pierwotnym miejscu oraz zdjęcia obiektów pokrewnych, znajdujących się w polskich i zagranicznych muzeach oraz kościołach.

Zamówienia prosimy kierować na adres: Muzeum Pomorza Środkowego  ul. Dominikańska 5-9 PL-76-200 Słupsk lub pocztą elektroniczną: muzeum@muzeum.slupsk.pl.

Wysyłka następuje po dokonaniu przelewu kwoty 59,00 zł na konto Muzeum Pomorza Środkowego w Banku Spółdzielczym w Ustce nr konta 15 9315 0004 0050 2445 2000 0010

 

L.W. / Dorota Szymczak
Darłowo, ED 12/2007

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl