Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Diamentowy jubileusz Przedszkola nr 1

W sobotę 8 grudnia 2007 roku samorządowe Przedszkole nr 1 w Darłowie obchodziło diamentowy jubileusz sześćdziesięciolecia. Ta wyjątkowa uroczystość odbyła się w nadmorskim hotelu “Apollo”. Przybyły na nią władze miasta i powiatu, przedstawiciele kuratorium oświaty i wychowania, wizytatorka, radni, dyrektorzy szkół i przedszkoli, byli dyrektorzy przedszkola, absolwenci i rodzice. Przybyłych gości serdecznie powitała dyrektor przedszkola Stanisława Klata. W swoim przemówieniu  przedstawiła w skrócie historię tej zasłużonej placówki oświatowej. Wiele ciepłych słów skierowała do Janiny Wiszniewskiej Loryś – repatriantki z Wilna, która już w styczniu 1946 roku w budynku przy ul. Zamkowej 5 zorganizowała pierwsze przedszkole dla darłowskich dzieci. 10 grudnia 1947 roku Przedszkole nr 1 otrzymało od zarządu miasta budynek z ogrodem położony przy ul. E. Kwiatkowskiego 53 (obecnie ul. Morska 53) i zajmuje go do dzisiaj. W roku 1951 rozpoczęła pracę w przedszkolu Kazimiera Nowak, która przez 30 lat począwszy od roku 1956 kierowała Przedszkolem nr 1, wychowując kilkuset darłowiaków na porządnych obywateli. Serdecznie za to dziękowała jej Stanisława Klata, która kieruje przedszkolem od roku 1986. Przez wiele lat tą oświatową placówką opiekowała się Fabryka Maszyn Rolniczych. Od roku 1990 przedszkole podlega samorządowi.

Misją przedszkola jest wychowanie dziecka – szczęśliwego, odpowiedzialnego, potrafiącego współdziałać w zespole, umiejącego rozwiązywać życiowe problemy. Procesy wychowania przedszkolnego, które są realizowane w Przedszkolu nr 1 wzbogacone są o autorskie programy nauczycieli. Takim przykładem było wdrożenie nowoczesnego programu czytania i pisania. W trakcie codziennych zajęć wychowawczynie rozbudzają i rozwijają zainteresowania dzieci. Przez 60 lat edukację przedszkolną otrzymało 1746 wychowanków, w tym n. p. obecny starosta powiatu Andrzej Lewandowski. Poza działalnością programową prowadzone są w przedszkolu zajęcia nauki tańca, rytmiki i nauki języka angielskiego. Słowa uznania skierowała dyrektor do rodziców, których dzieci chodzą do przedszkola za pomoc w drobnych remontach i organizacji imprez. Szczególne podziękowania skierowała Stanisława Klata do burmistrza miasta Arkadiusza Klimowicza i Przewodniczącego Rady Miejskiej Zbigniewa Grosza za opiekę, wyposażenie i remonty.

Na ten szczególny jubileusz wszystkie dzieci pod kierunkiem swoich wychowawców i instruktorów przygotowały bogaty, okolicznościowy program artystyczny. Misiaczki, krasnale, marynarze i krakowiacy tańczyli i śpiewali otrzymując wiele braw. Wspomagali ich nieco starsi wychowankowie przedszkola oraz gimnazjaliści. Przedstawili oni m.in. w sposób humorystyczny przedszkolną modę i zabawki przedszkolaków jak zmieniały się w ciągu minionego sześćdziesięciolecia.

Dalej były ciepłe, serdeczne życzenia, gratulacje i prezenty od wielu gości. Arkadiusz Klimowicz – burmistrz Darłowa wręczając prezent i składając życzenia przypomniał, że wkrótce rozpoczną się w Przedszkolu nr 1 prace termomodernizacyjne połączone z wymianą okien i drzwi za pieniądze samorządowe i z tzw. Funduszu Norweskiego.

Część artystyczną znakomicie poprowadzili Izbela Trapińska - Walasek i Andrzej Grażul. Wszyscy zaproszeni goście i rodzice ze szczerego serca kilkukrotnie śpiewali następujące słowa:

“Dziś Jedynka święto ma, dziś Jedynka święto ma. Niech zaśpiewa każdy z nas. Niech zaśpiewa każdy z nas. Wiwat, wiwat i jeszcze 100 lat.”

Był piętrowy tort, lampka szampana oraz miśki i podziękowania dla jubileuszowych gości.

 

L.W.
Darłowo, ED 12/2007

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl