Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Sarkofag księżnej Jadwigi

Do 1975 roku, czyli do czasu przywrócenia gotyckiego charakteru kościołowi Mariackiemu w Darłowie sarkofagi dwóch księżnych pomorskich i króla Eryka znajdowały się w krypcie Eryka pod prezbiterium. Od tego czasu znajdują się w kaplicy pod wieżą i można je oglądać przez ozdobną kratę. W poprzednim numerze pisaliśmy o księżnej Elżbiecie i jej sarkofagu. Dziś zajmiemy się księżną Jadwigą i jej sarkofagiem. Dawny kronikarz zanotował, że cynowy sarkofag księżnej Jadwigi wraz ze zwłokami przewieziono z Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie w dniu 21 września 1654 roku do kościoła NMP,
Księżna Jadwiga urodziła się 19 lutego 1595 roku w Wolenbüttel. Była córką Elżbiety, księżniczki duńskiej, która w roku 1590 wyszła za mąż za Henryka Juliusza, księcia brunszwickiego na Wolfenbüttel. W wieku 24 lat w dniu 7 lutego 1619 r. poślubiła w swej rodzinnej miejscowości pomorskiego księcia Ulryka. Po ślubie wraz z mężem osiadła w Szczecinku. Książę Ulryk był synem Bogusława XIII i Klary, urodzonym w Bardo 12 sierpnia 1589 roku. Imię otrzymał po szwagrze ojca, Ulryku III meklemburskim. Od 26 czerwca był biskupem kamieńskim i panem na Szczecinku. W roku 1621 otrzymał od swego brata Bogusława XIV okręg Darłowa i Bukowa.
Od 31 października 1622 roku jest wdową i panią Szczecinka, a od 1646 r również Suchania. Życie Jadwigi, księżnej pomorskiej z linii Braunschweig  Lüneburg, znane jest tylko pobieżnie. Wiadomo jednak, że w roku 1640 ufundowała w Szczecinku gimnazjum, które było jednym z pierwszych na Pomorzu oraz szpital miejski. Jadwiga opiekowała się również biskupstwem kamieńskim i przyczyniła się do rozkwitu kulturalnego Szczecinka . W czasie wojny trzydziestoletniej mieszkała w szczecineckim zamku. Tu przeżyła okupacje wojsk cesarskich i szwedzkich, które ściągały kontrybucje i grabiły mieszkańców. Tu przeżyła w 1630 r zarazę, w której zginęło 500 osób i w 1636 kiedy to umarło 300 mieszkańców. Wraz z mieszkańcami poznała biedę i głód i stąd słała petycje do Szczecina o pomoc. Zmarła bezpotomnie w Szczecinku 26 czerwca 1650 r i tam została pochowana. Przez ponad trzy lata jej zwłoki leżały w zamku w tzw. czarnej sali. Następnie przewieziono je do Darłowa w wrześniu1654 roku i tam pochowano w krypcie króla Eryka w kościele Mariackim, razem z sarkofagiem księżnej Elżbiety.
Sarkofag księżnej Jadwigi wsparty jest na dziesięciu posążkach lwów trzymających w pyskach okrągłe uchwyty. Ściany boczne są podzielone na cztery równe pola pilastrami ozdobionymi winnymi gronami i zakończone kobiecymi popiersiami. W każdym z ośmiu pól na ścianach bocznych w dolnej ich połowie, znajduje się herb otoczony po obu stronach hermami kobiecymi. Nad tarczami herbowymi umieszczone są lwie maski z uchwytami. Tył i front sarkofagu ozdobiony jest medalionami z dwoma herbami. W nogach i przy głowie znajduje się herb książąt pomorskich, linii gryfickiej, a także herb książąt Braunschweig von Lüneburg. Na ścianach dłuższych są m.in. herby: elektora brandenburskiego, książąt Wirtenberg oraz książąt Sachsen von Askania. Sarkofag wykonano z blachy cynowej do której przylutowano elementy odlewane. Sarkofag znajduje się bliżej południowej ściany kaplicy pod wieżą w kościele Mariackim.
 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 11/2002

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl