Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Darłowo w czołówce polskich miast

W rankingu samorządów Rzeczpospolitej 2007 miasto Darłowo zostało uhonorowane 19 miejscem pośród najliczniejszej grupy gmin miejskich i miejsko – wiejskich w Polsce. Kapituła rankingu, której przewodniczył prof. dr hab. Jerzy Buzek, a w której składzie byli przedstawiciele Ministerstwa Finansów, NIK, Banku Gospodarstwa Krajowego i organizacji zrzeszających samorządy w pierwszym etapie brała pod uwagę m.in.: dynamikę wzrostu wydatków majątkowych (pomniejszonych o środki unijne) w przeliczeniu na jednego mieszkańca w latach 2003 – 2006, wartość środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, które wpłynęły do budżetu miasta w latach 2004 – 2006, zadłużenie samorządu w stosunku do dochodów w latach 2003 – 2006, nadwyżkę operacyjną w stosunku do dochodów w latach 2003 – 2006, dynamikę wzrostu dochodów własnych w latach 2003 – 2006, relacje nakładów inwestycyjnych do przyrostu zadłużenia w tych samych latach, dynamikę wzrostu wydatków na jednego mieszkańca oraz wydatki na transport i ochronę środowiska. W drugim etapie, do którego w tej grupie zakwalifikowano 200 miast w tej kategorii analizowano m.in.: udział wydatków na realizacje kontraktów z organizacjami pozarządowymi, liczbę złożonych wniosków o dofinansowanie organizacji pozarządowych w latach 2003 – 2006, wydatki mieszkaniowe na jednego mieszkańca, wyniki testów szóstoklasistów i gimnazjalistów w 2005 i 2006 r., liczbę nowych podmiotów gospodarczych działających w latach 2005 i 2006 w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, czy i od kiedy urząd miasta funkcjonuje w oparciu o normę ISO, udział dochodów na promocję gminy w wydatkach, informacje czy statut zawiera zapisy dotyczące przekazywania środków finansowych oraz składników majątkowych jednostkom pomocniczym.

Z pośród miast województwa zachodniopomorskiego jedynie Goleniów (49,79) wyprzedził Darłowo (48,63) o 1,16 punkta i zajął 16 miejsce w Polsce. Gdyby organizatorzy rankingu zamiast napisać brak danych uwzględnili w ocenie ewidentną liczbę nowych podmiotów gospodarczych powstałych w Darłowie w analizowanym okresie na 1000 mieszkańców Darłowo znalazłoby się w pierwszej piątce samorządów w Polsce. Sukces Darłowa jest tym większy, że pod względem sytuacji finansowej miasto uplasowało się na trzecim miejscu w Polsce w swej kategorii. To wyróżnienie to kolejny znaczący sukces Darłowa zdobyty w ostatnim okresie. W maju br. Darłowo zdobyło wyróżnienie w rankingu „Europejska Gmina, Europejskie Miasto” ogłoszonym przez „Gazetę Prawną” przy udziale Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Banku Gospodarstwa Krajowego. W czerwcu dziennik „Rzeczpospolita” w rankingu gmin miejskich i wiejskich, które skutecznie pozyskują unijne dotacje umieścił Darłowo na drugim miejscu.

Marszałek województwa zachodniopomorskiego Norbert Obrycki wielce zadowolony z osiągniętych rezultatów przez darłowski samorząd w ogólnopolskich rankingach nadesłał do burmistrza Darłowa Arkadiusza Klimowicza list gratulacyjny, w którym podkreśla, że Darłowo zdobywając ogólnopolskie wyróżnienia tym samym promuje całe województwo zachodniopomorskie.

 

L.W.
Darłowo, ED 3/2008

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl