Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Uczta z Osiecką

Z okazji jubileuszu 60 – lecia założenia Biblioteki Miejskiej w Darłowie, w  jedenastą rocznicę śmierci Agnieszki Osieckiej  7 marca 2008 r. nadano tej Bibliotece imię pisarki, poetki, prozaika, dziennikarza, autorki spektaklów teatralnych i telewizyjnych, a przede wszystkim autorki ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek Agnieszki Osieckiej. W tej szczególnej uroczystości wzięli udział córka poetki Agata Passent i przyjaciel Agnieszki Jan Borkowski.

Goście już w godzinach przedpołudniowych po spacerze nad morzem odwiedzili filię Biblioteki Miejskiej w Darłówku, gdzie zostali jej honorowymi członkami. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się w kinie „Bajka” projekcją medialną piosenek Agnieszki Osieckiej w wykonaniu gwiazd polskiej estrady. Gości powitał i prowadził całą uroczystość Arkadiusz Sip – dyrektor Darłowskiego Ośrodka Kultury. Dzieje darłowskiej biblioteki z prezentacją multimedialną przedstawiła kierownik biblioteki Mariola Andrys Apanaszczyk . Uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej z wizerunkiem swej matki dokonała Agata Passent. Następnie zabrał głos burmistrz miasta Darłowa Arkadiusz Klimowicz. Po złożeniu jubileuszowych gratulacji obiecał, że w okresie najbliższych kilu latach Miejska Biblioteka otrzyma nowe lokum o znacznie większej powierzchni na swą siedzibę. Gratulacje, życzenia rozwoju, kwiaty i upominki najczęściej książkowe złożyli na ręce kierowniczki   biblioteki m.in.: Starosta Powiatu Sławieńskiego – Andrzej Lewandowski, dyrektorzy Biblioteki Wojewódzkiej w Koszalinie, biblioteki i Domu Kultury w Sławnie, Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, szefowie Związku Zawodowego Polskich Bibliotekarzy, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, dyrektorzy darłowskich szkół i inni. Najcenniejszy podarunek dla Biblioteki Miejskiej przekazała Agata Passent. Jest nim kilkanaście tomów z tekstami i nutami piosenek Agnieszki Osieckiej wydanych przez Fundację Okularnicy. Z okazji jubileuszu 60 – lecia Biblioteki Miejskiej dyplomy i wyróżnienia otrzymali dawni im obecni pracownicy biblioteki.

W części artystycznej wystąpili nauczyciele: Beata Gugała, Dominika Lesner i siostra Kasjana oraz uczniowie Zespołu Szkół w Darłówku. Musical szkolny p.t. „Osiecka, do tablicy” w oparciu o teksty piosenek Agnieszki Osieckiej wyreżyserowała Danuta Traczyk. Barwnym widowiskiem  śpiewno – tanecznym zachwycili się goście i widzowie. Brawom na stojąco nie było końca. Następnie darłowscy recytatorzy Alicja Majdańska i Paweł Kozłowski  zaprezentowali widowisko pod nazwą „Z Agnieszką Osiecką przez pokolenia”.

Wieczorem  zespół  Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im Juliusza Słowackiego w Koszalinie zaprezentował w Darłowie przy wypełnionej do ostatniego miejsca sali kinowej rozśpiewany spektakl w reżyserii Cezarego Domagały z piosenkami Agnieszki Osieckiej pt. „Cafe Sax”. Cafe Sax to nazwa warszawskiej kawiarni, na Saskiej Kępie do której przez lata chadzała Agnieszka Osiecka. Poprzez jej piosenki koszalińscy aktorzy przenieśli nas w atmosferę bohaterów jej poetyckich tekstów.

Jeszcze później w hotelu „Apollo w Darłówku odbyły się „Rozmowy Okularników” przy świecach i muzyce. Tam Piotr Pancewicz projektant tablicy z imieniem Agnieszki Osieckiej i nazwą biblioteki dał recital piosenek  Agnieszki p.t. „Pięć uśmiechów dla Agnieszki. Pokaz tańca dała także grupa taneczna dziewcząt, szkolonych przez Andrzeja Grażula.  Z kolei Arkadiusz Sip ze znawstwem prowadził wywiad z Agatą Passent i Janem Borkowskim. Agata Passent córka Agnieszki Osieckiej i Daniela Passenta jest dziennikarką i felietonistką. Studiowała na Uniwersytecie Harvarda i ukończyła germanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Pisze felietony do „Twojego Stylu”. Jest założycielką i prezesem Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej, która zajmuje się opieką nad dorobkiem poetki. Wraz z Janem Borkowskim redaguje 14 tomowy Wielki Śpiewnik Agnieszki Osieckiej. Jan Borkowski jest dziennikarzem muzycznym i twórcą jednego z większych i najstarszego festiwalu w Europie Jazz Jambore. Przez wiele lat przyjaźnił się z Agnieszka Osiecką.

Ponieważ musical szkolny pt. „Osiecka, do tablicy” cieszył się wielkim powodzeniem wystawiono go jeszcze raz w niedzielę 9 marca br. także przy wypełnionej sali kinowej.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 3/2008

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl