Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Obradowała rada kombatantów

W sali konferencyjnej darłowskiego ratusza 13 marca br. obradowała pod przewodnictwem Janusza Kasperka Miejsko – Gminna Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych w Darłowie. Głównym celem spotkania było wysłuchanie przedstawicieli Miejskiego i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w sprawie zmian w przepisach i możliwościach otrzymania pomocy przez kombatantów z tych instytucji. Waldemar Wieczorek - kierownik MOPS w Darłowie zapoznał zebranych z aktualnym stanem prawnym w tej materii. Dodał, że pracownicy socjalni przeprowadzają wywiady dotyczące kombatantów i osób represjonowanych i wysyłają je do Urzędu d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych, który udziela bezpośredniej pomocy pieniężnej. Natomiast MOPS chętnie udzieli niezamożnym kombatantom pomocy żywnościowej. W szczególnych sytuacjach w oparciu o faktury za leki może również udzielić pewnej pomocy. W darłowskim MOPS-ie wydzielono osobne stanowisko, które udziela szczegółowych informacji na temat, kto i jaką pomoc może otrzymać z PFRON-u.

Z roku na rok coraz mniej jest kombatantów i osób represjonowanych. Od zakończenia wojny minęło przecież już ponad 63 lata. W mieście Darłowie pozostało ich jedynie 60 i w gminie Darłowo 21. Poza tym jest jeszcze 35 inwalidów wojennych.

W spotkaniu uczestniczył również przedstawiciel Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie ze Sławna. Przedstawił on szczegółowo, jakiej pomocy i którym osobom niepełnosprawnym może jej udzielić PCPR z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W roku 2007 taką pomoc otrzymało 182 osoby dorosłe, 24 dzieci i 48 opiekunów, którym dofinansowano pobyt na turnusach rehabilitacyjnych. Następne 170 osób dorosłych i 63 dzieci niepełnosprawnych otrzymało sprzęt rehabilitacyjny. Ponadto na likwidację barier architektonicznych wsparcie dostało 72 osoby dorosłe i 15 dzieci. Ogółem z tego funduszu w roku ubiegłym wydano na pomoc 1,2 miliona zł. W tym roku na tego typu pomoc powiat ma zaplanowaną kwotę pond 1,5 miliona zł. Przedstawiciel PCPR pozostawił organizatorom spotkania szczegółowe przepisy w oparciu, o które można otrzymać pomoc lub dofinansowanie. W końcowej części obrad Rada Kombatantów i osób Represjonowanych uchwaliła plan pracy na rok 2008.

 

L.W.
Darłowo, ED 3/2008

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl