Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Chińska armia w Darłowie

Niewiele osób z Darłowa i okolicy było w Chinach. Dlatego wszyscy Ci, którzy tam nie byli mają okazję poznać je przez pryzmat wielkiej wystawy, jaka została otwarta w Muzeum w Darłowie 21 czerwca 2008 r. Wystawa w Zamku Książąt Pomorskich składa się z czterech części. Na parterze prezentowana jest Terakotowa Armia Chińska określana mianem ósmego cudu świata. Od 1987 r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W zamkowych piwnicach prezentowana jest wystawa chińskiej porcelany. W sali wystaw czasowych można podziwiać chińskie meble, a w tzw. sali chińskiej na I piętrze warto obejrzeć film o chińskiej armii terakotowej i wystawę fotografii chińskiej. Takiej ekspozycji mury XIV- wiecznego zamku nie gościły nigdy dotąd. Licząca ponad dwa tysiące lat Chińska Armia Terakotowa cesarza Qin Shi Huangdi  została odkopana przypadkowo w marcu 1974 r. przez rolników podczas kopania studni. Od tego czasu odkopano ponad 6 tysięcy figur naturalnej wielkości postaci wojowników (od żołnierzy po generałów) zwróconych na wschód w szyku wojennym. Znajdują się tam żołnierze na koniach, łucznicy, kusznicy oraz piechota z mieczami, włóczniami, pikami. Całość uzupełniały konie ciągnące drewniane rydwany. Każda figura jest inna. Na wykonanie jednej postaci z terakoty następnie wypalanej potrzeba było 15 dni. Dawniej wszystkie postacie były pomalowane farbami, które uległy rozkładowi. Odkryta armia miała bronić dostępu do grobowca cesarza Qin Shi Huangdi, którym był kopiec mający 76 metrów wysokości i 10 km obwodu. Temu władcy udało się pokonać walczące wówczas siedem królestw i utworzyć cesarstwo. Na tronie został osadzony w 246 roku p.n.e. Kazał zwalić mury wewnątrz imperium i utworzyć nowy mur chiński chroniący cesarstwo przed napadami koczowniczych plemion. Udało mu się wprowadzić ujednolicony system miar i wag, a będące w obiegu pieniądze z muszli zastąpił monetami z dziurką w środku wykonanymi z miedzi lub ze złota. Dał również podstawy pod ujednolicone pismo. Ponadto pod karą śmierci nakazał budowę wozów o jednakowym rozstawie kół. Jednocześnie cesarz był despotą niszczącym księgi, walczącym z religią i zmuszającym chłopów i niewolników do morderczej pracy przy swoim grobowcu oraz przy budowie kanałów nawadniających i wielkiego muru. w dwa lata po śmierci cesarza grobowiec wraz z terakotową armią został zniszczony przez buntowników.

Pokazane na wystawie przedmioty z chińskiej porcelany pozwalają prześledzić historię chińskiej porcelany. Wiadomo, ze pierwsza biała porcelana z kolorowymi wzorami pochodzi z okresu panowania dynastii Tang (618 – 907 r.), ale jej produkcja rozwinęła się ode czasu panowania dynastii Song, jednej z najwybitniejszych w historii Chin, za której nastąpił rozkwit nauki, literatury i sztuki. większość prezentowanych dzieł pochodzi z Jingdezhen, zwanego stolicą chińskiej porcelany. Na wystawie oprócz zastawy stołowej zwykłych gospodarstw i dworu cesarskiego możemy obejrzeć wykonane z porcelany: kadzielnice, puzderka, zestawy do kaligrafii oraz przedmioty kultu i użytku codziennego jak np. wazony, czarki, czajniki, figurki itp. Na ekspozycji można prześledzić techniki zdobienia i udoskonaleń na przestrzeni blisko tysiąca lat. Wystawę porcelany zorganizowała Polsko – Chińska Fundacja Promocji Kultury i Sztuki DONG FENG.

Chińskie wystawy porcelany i terakotowej armii uzupełniają meble chińskie, monety i wyroby z brązu jak np broń i ozdoby.

W sali na I piętrze warto obejrzeć wystawę fotografii i film o odkryciu terakotowej armii. Podczas trwania wystawy na miejscu można spróbować kaczki po pekińsku. Wystawa będzie czynna do 30 sierpnia br.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 6/2008

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl