Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Bursztyn i krzemienny sztylet. Pomorze przed 4 tysiącami lat

W sobotę 7 listopada 2009r. w murach Muzeum Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie gościliśmy acheologa profesora Janusza Czebreszuka, pracownika naukowego i wykładowcę w Instytucie Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Temat wygłoszonego przez Profesora wykładu "Bursztyn i krzemienny sztylet. Pomorze przed 4 tysiącami lat" przyciągnął szerokie grono zainteresowanych. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się nie tylko jak istotne dla naszej wiedzy o przeszłości są zarówno wydobywane z Bałtyku bursztyny jak i krzemienne sztylety. Mieli również okazję poznać najnowsze teorie dotyczące początków cywilizacji antycznej, w których, jak się okazuje, znaczący udział mieli mieszkańcy krain nadbałtyckich (szczególnie jego południowo-wschodniego wybrzeża).

Po wykładzie był czas na pytania, często zaskakujące, jak np. dotyczące poglądów archeologii na temat miejsca zatonięcia mitycznej Atlantydy. Profesor Czebreszuk udzielił odpowiedzi na każde pytanie rozwiewając liczne wątpliwości pytających, lecz, jak to w nauce bywa, zaraz pojawiły się kolejne...

Dyskusja ?w kuluarach" pokazała że w naszym regionie są ludzie zainteresowani najstarszymi jego dziejami i jest zapotrzebowanie na takie spotkania. Dlatego już 28 listopada pracownicy Muzeum zapraszają na kolejny wykład archeologa, prof. Włodzimierza Rączkowskiego, zatytułowany ?Od rohatyńca do wikingów: o badaniach archeologicznych we Wrześnicy". Profesor Rączkowski jest pracownikiem naukowym IP UAM w Poznaniu od wielu lat związanym z naszym regionem. Związki te mają swój początek w latach 80tych, kiedy to rozpoczął badania wykopaliskowe na wczesnośredniowiecznym grodzisku we Wrześnicy. Następnie wspólnie z panem Janem Sroką, ówczesnym dyrektorem Sławieńskiego Domu Kultury powołał do życia Fundację ?Dziedzictwo". Poprzez Fundację prof. Rączkowski realizuje wiele programów naukowych i edukacyjnych na rzecz ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego i naturalnego naszego regionu. Jak w te działania wpisują się Wikingowie i rohatyniec ... tego dowiemy się w trakcie wykładu.

28 listopada 2009r., godz. 14:00, sala wystaw czasowych Muzeum Zamek Ksiażąt Pomorskich w Darłowie.

Polecamy!

 

Lidia Wróblewska
Muzeum w Darłowie
Darłowo, ED 11/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl