Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 9750191, w maju 9674, dziś 745; on-line: 197

Echo Darłowa

Wręczono nagrody miasta króla Eryka Pomorskiego

Grono laureatów wyróżnionych spiżową statuetką Eryka Pomorskiego powiększyło się w piątkowy wieczór 25 czerwca 2010 o pięciu laureatów. Tegoroczna gala VII edycji ?Eryków Pomorskich" odbyła się na dziedzińcu darłowskiego Zamku Książąt Pomorskich.

Nagrody Królewskiego Miasta Darłowa - ?Eryki Pomorskie" są przyznawane przez kapitułę na czele, której stoi burmistrz miasta Darłowo - Arkadiusz Klimowicz już od siedmiu lat. Statuetki Eryka Pomorskiego zazwyczaj otrzymują osoby bądź instytucje, które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju infrastruktury, turystyki i promocji Darłowa - miasta króla Eryka Pomorskiego. Tak było i tym razem.

Statuetkę Eryka Pomorskiego zaprojektował znany na Pomorzu Środkowym artysta plastyk i muzealnik Konstanty Kontowski. Mierzy ona 40 cm i waży ponad 8 kilogramów. Nagradzani nią laureaci jej wagę czuli w przenośni i dosłownie.

Pierwszą tegoroczną statuetkę ?Eryka Pomorskiego" otrzymał Marcin Zydorowicz - wojewoda zachodniopomorski.

Marcin Łukasz Zydorowicz - lat 36 absolwent wydziału humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, wojewoda zachodniopomorski od 2007 r. Kiedy blisko 3 lata temu ówczesny minister spraw wewnętrznych Grzegorz Schetyna ogłosił Narodowy Program Rozwoju Dróg Lokalnych w Darłowie już wiedziano, że jest to szansa na zmianę części darłowskiej infrastruktury i budowę nowych dróg. W dwóch edycjach programu, popularnie zwanego ?schetynówkami" Darłowo wzięło udział i uzyskało dofinansowanie do budowy ulic: Długiej, Mickiewicza i Słowiańskiej. Do zestawu trzech ulic doszła jeszcze ul. Lotników Morskich zbudowana przez samorząd powiatowy razem z miastem także z wykorzystaniem dotacji programu dróg lokalnych. W województwie zachodniopomorskim odpowiedzialnym za ten program jest najważniejszy przedstawiciel rządu w terenie i to jemu miasto dziękuje za decyzje pozwalające na to by Darłowo się rozwijało i wyglądało coraz piękniej.

Drugiego Eryka Pomorskiego z brązu wręczono Władysławowi Husejce- marszałkowi zachodniopomorskiemu

Władysław Husejko - lat 58, absolwent WSI w Koszalinie, nauczyciel akademicki w Politechnice Koszalińskiej, od 2006 wicemarszałek, od 2008 marszałek zachodniopomorski i od 2009 przewodniczący Rady Marszałków ds. społeczeństwa informatycznego oraz laureat zaszczytnego wyróżnienia ?Oskar Samorządowy". Gdyby nie akcesja Polski do Unii Europejskiej Darłowo wyglądałoby zgoła inaczej. W ramach unijnych programów, z których pozyskano środki na inwestycje były dwa najważniejsze: Zintegrowany Program Rozwoju Regionalnego (za decyzje pozytywne dla Darłowa w ramach tego programu statuetkę Eryka odebrał ówczesny marszałek województwa Zygmunt Meyer). Wczoraj dziękowano osobie, która miała największy wpływ na uruchomienie Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa zachodniopomorskiego oraz nie mniejszy wpływ na to, że w ramach tego programu do Darłowa trafiło kilka milionów złotych na realizację inwestycji choćby na darłowskim rynku, wyspie łososiowej oraz w Darłówku Wschodnim i Zachodnim.

Wojewodzie i marszałkowi wręczyli statuetki Arkadiusz Klimowicz - burmistrz Darłowa i przewodniczący Rady Miejskiej - Zbigniew Grosz.

Trzecią statuetkę otrzymały założycielki Dziennego Ośrodka Rehabilitacyjno - Terapeutycznego w Darłowie. Blisko 14 lat temu założono Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych ich Rodzin i Przyjaciół na Terenie Ziemi Darłowskiej i Gmin ościennych w Darłowie. Założyły go matki i ojcowie dzieci niepełnosprawnych, po to by wspomagać się nawzajem i doradzać jak przezwyciężać chorobę swoich dzieci. Były to min.: Marzena Górzyńska i Wiesława Masłowska. Z czasem dołączyła do nich Bożena Chruszcz. Dzisiaj stowarzyszenie prowadzi Dzienny Ośrodek Rehabilitacyjno - Terapeutyczny z doskonałą bazą dla 28 osób - w większości dzieci. Jest to jedyna tego typu niepubliczna placówka w powiecie sławieńskim.

Czwartego Eryka Pomorskiego wręczono Tadeuszowi Jędrzejczykowi, który reprezentował Przedsiębiorstwo Spożywcze DROBDAR S.C. DROBDAR jest firmą rodzinną Tadeusza, Mieczysławy i Katarzyny Jędrzejczyków z Darłowa. Firma zajmuje się produkcją koncentratów spożywczych, zup instant, bulionów, zup błyskawicznych z makaronem, sosów instant, przypraw i wielu innych produktów spożywczych. Zakład powstał, w 1993 jako spółka cywilna. Początkowo produkowano miesięcznie ok. tony bulionu i czerwonego barszczu. Dzisiaj asortyment i wielkość produkcji jest jak na małą rodzinną firmę ogromna.  Zdrowe produkty chętnie kupują od DROBDARU nie tylko Polacy, lecz także Litwini i Estończycy. Przez wszystkie lata działalności spółka oprócz samej produkcji startuje także w konkursach i plebiscytach dla przedsiębiorców. Zgromadzili wiele nagród i wyróżnień, w tym najbardziej zaszczytne: Złoty Orzeł Agrobiznesu. Ściany biura firmy zdobią puchary, medale, dyplomy a także listy gratulacyjne podpisane przez polskich prezydentów i premierów.

Piątym laureatem darłowskiego ?Oskara" został Dariusz Kos - właściciel restauracji Karczma Rzymska, Tawerny Pod Ponurą Małpą, country-baru Czarny Koń, pubu Bagatela i ostatnio piwiarni Warka. Animator oraz mecenas kultury i sportu. Wspiera wyjątkowe czwartkowe pociągi do jazzu, muzyczne melanże i wiele innych imprez kulturalnych i sportowych. Wyśmienity gitarzysta. Gastronom z klasą. Wiecznie uśmiechnięty, miły i przyjazny dla wszystkich. Za swoją postawę i ciężką pracę dołączył do szacownego grona laureatów i otrzymał statuetkę Króla Eryka Pomorskiego.

Nagrody Królewskiego Miasta Darłowa za wybitny wkład w promocję miasta i jego rozwój spełniają swoją rolę. Stopniowo Darłowo staje się jednym z najlepszych kurortów w Polsce i zaczyna kształtować wraz z Dąbkami i Jarosławcem Riwierę Środkowego Bałtyku. Wspaniały zdrowy, klimat, komfort solarny, unikalna przyroda i architektura, znakomite plaże to tylko część walorów miasta króla Eryka.

Zamkową galę uświetnił znakomity recital Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 6/2010

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl