Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Trzeci dzień Bałtyckiego Festiwalu Media i Sztuka

Sobotni dzień 13 lipca na festiwalu przebiegał pod przewodnim hasłem "Nasz mały PRL". Tematykę spotkań, wystaw i dyskusji dostosowano do czasów PRL-u.

Trzeci dzień spotkań z aktorami, znanymi z telewizji i z pierwszych stron gazet dziennikarzami otworzyło Festiwalowe Studio Radia Koszalin. Współorganizator Festiwalu swoje studio umieścił przy scenie pod Latarnią Morska, skąd nadawał audycje i przeprowadzał transmisje z konkursu o „Bursztynowy Mikrofon".

Zaraz po tym uczestnicy Festiwalu w ramach „Czynu społecznego" przed Terminalem Sztuki, posadzili drzewka i kwiaty. Zrobili to m.in. Maria Czubaszek, Władysław Kozakiewicz, Włodzimierz Lubański, Michał Ogórek i Henryk Sawka.

"Czterdziestolatek- czterdzieści lat później" - taki tytuł nosiło spotkanie z reżyserem Jerzym Gruzą i aktorką Anną Seniuk, którzy opowiadali o kulisach powstawania kultowego serialu epoki Edwarda Gierka. Oboje sypali anegdotami z okresu kręcenia filmu. Andrzej Gruza zaproponował, aby na warszawskim rondzie im. "Czterdziestolatka" ustawić krzesło z figurą czterdziestoletniego aktora. Dyskusje moderował Michał Ogórek.

Do czasów PRL-u nawiązywało spotkanie "W świecie Barei". Z Krzysztofem Kowalewskim, aktorem znanym głównie z ról komediowych w filmie, telewizji i radiu o tajnikach współpracy z reżyserem Stanisławem Bareją rozmawiał Witold Szabłowski, dziennikarz i reportażysta Gazety Wyborczej.

W kolejnym spotkaniu zatytułowanym "Wiadomości z PRL-u" Maria Czubaszek i Alicja Resich-Modlińska w rolach spikerek odczytywały wiadomości telewizyjne z lat 70-tych i o 80-tych oraz fragmenty z książek skarg i zażaleń, a także listów do I sekretarza PZPR. Dalej dziennikarz Marek Przybylik przeprowadził wywiad z Grzegorzem Miecugowem „Dlaczego upadł Gierek" to temat opowieści Janusza Rolickiego dziennikarza, publicysty, dyrektora generalnego ds. artystycznych w Telewizji Polskiej, autora jedynego książkowego wywiadu z Edwardem Gierkiem. Spotkanie prowadzili Cezary Łazarewicz i Daniel Passent Wywiad z satyrykiem i ilustratorem Henrykiem Sawką nosił tytuł "PrzysSawka". Poprowadził go Andrzej Mielcarek. Rysownik mówił m.in. -"Udało mi się w PRL wykonać kilka dobrych rysunków, teraz chciałbym je pokazać, bo niektóre są nadal aktualne, a część z nich jest zapisem ówczesnego stanu świadomości. Prezentując na ekranie swe prace Henryk Sawka dowcipnie komentował swe śmieszne rysunki.

W cyklu "Kroniki Ogórka" dziennikarz, felietonista, satyryk i krytyk filmowy związany z kanałem telewizyjnym Kino Polska komentował Kroniki Filmowe z czasów PRL. Pod patronatem Narodowego Centrum Kultury odbył się panel dyskusyjny p.t. "Zdarzyło się w Polsce. Opozycja w PRL". Wzięli w nim udział Paweł Sito, Jacek Kleyff, Jan Wróbel, Seweryn Blumsztajn oraz dyrektor NCK Krzysztof Dudek a także Cezary Łazarewicz i Andrzej Mielcarek.

Następnie Witold Szabłowski i Izabela Meyza autorzy książki "Nasz mały PRL" opowiadali, jak przenieśli się do Polski w latach osiemdziesiątych. Spotkanie prowadził Paweł Sito. Spotkaniom z aktorami, sportowcami i dziennikarzami towarzyszył żartobliwy happening z hasłami i transparentami z czasów PRL. Przed Terminalem Sztuki stały m.in. Syrenka, Trabant, a obok znajdowały się wystawy sprzętów z czasów PRL. Chętni mogli na miejscu napić się oranżady.

Trzeciego dnia festiwalu zakończyła się rywalizacja zespołów muzycznych i solistów z całej Polski o "Bursztynowy Mikrofon". W konkursie zorganizowanym przez Radio Koszalin wystąpiło ponad 100 artystów. Na scenie przy Latarni Morskiej można usłyszeć pop, jazz, rock and roll, a także elementy soul i funky.  Bursztynowy Mikrofon, 5 tys. zł i 50 godzin w studiu nagraniowym Radia Koszalin wygrał zespół Trabanda z Łodzi. Na zakończenie dnia w festiwalowym namiocie - Radio Koszalin zorganizowało dyskotekę przy muzyce z płyt winylowych (przeboje lat 80-tych). O godz. 22 w Zamku Książąt Pomorskich Grzegorz Miecugow na żywo poprowadził "Szkło Kontaktowe".

 

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 7/2013

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl