Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Darłowo perełką na Szlaku Gryfitów

W dniach 9  i 10 stycznia 2018 w Kulicach w Ośrodku Konferencyjno-Edukacyjnym Uniwersytetu Szczecińskiego miały miejsce warsztaty kreowania  i funkcjonowania Szlaku Gryfitów zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Naukowcy, przewodnicy, muzealnicy, samorządowcy, pasjonaci dziejów Gryfitów, kulturoznawcy,  członkowie organizacji pozarządowych, specjaliści w zakresie tworzenia szlaków kulturowych z różnych miejscowości spotkali się Kulickim Pałacu Bismarcków, by poznawać nowoczesne techniki tworzenia i promocji szlaków kulturowych oraz dzielić się swoją wiedzą w zakresie tworzenia  Szlaku Gryfitów, który powstaje  z inicjatywy szczecińskiego Urzędu Marszałkowskiego. Były to już kolejne spotkania, których celem jest współtworzenie i kreowanie nowego szlaku kulturowego.

Szlak będzie przypominał znaczenie książąt z rodu Gryfitów i ich zasługi dla rozwoju Pomorza. Będzie prowadził przez miejscowości związane z dynastią książąt pomorskich, panującą na Pomorzu Zachodnim od XII do XVII wieku. Dynastia Gryfitów to jeden z najdłużej panujących rodów w Europie (1106 -1637). Władztwo Gryfitów obejmowało ziemie leżące  pasem o szerokości ok. 70 km wzdłuż południowego brzegu Bałtyku pomiędzy  Damgarten i Rugią na zachodzie, po rzekę i jezioro Łebskie na wschodzie. Ziemie te na przestrzeni tysiąca lat w całości lub w częściach, a także okresowo, należały do  Polski, Księstwa Pomorskiego, Danii, Szwecji, Brandenburgii i Prus, co sprawia, że dziedzictwo kulturowe Pomorza jest wielonarodowe i wieloetniczne. Najdłużej jednak bo począwszy od panowania księcia Warcisława I  do śmierci Bogusława XIV należało do rodu Gryfitów.

Pierwszym historycznym władcą Pomorza Zachodniego a zarazem protoplastą dynastii Gryfitów był Warcisław I. To w okresie jego panowania Bolesław III Krzywousty podporządkował sobie Pomorze przyłączając je do Polski. Rozpoczął też proces jego chrystianizacji zakończony utworzeniem, w 1140 r. biskupstwa w Wolinie (przeniesionego w 1176 r. do Kamienia). W 1181 r. Pomorze Zachodnie zostało lennem cesarstwa niemieckiego, a w latach 1184-1227 Danii. Barnim I zwany Dobrym, zrzucił z Pomorza nadodrzańskiego zwierzchność duńską i przeniósł stolicę swego państwa z Uznamia do Szczecina, któremu w 1243 r. nadał miejskie prawa magdeburskie.

Moim skromnym zdaniem Szlak Gryfitów na Pomorzu Środkowym powinien odwiedzać takie miejscowości jak: Bytów, Słupsk,  Polanów, Sławno, Jezierzany-Łącko, Darłowo, Bukowo Morskie, Sianów, Koszalin, Kazimierz Pomorski, Kołobrzeg, Trzebiatów, Karlino, Białogard, Szczecinek, Czarne i kilka innych.

W samym Darłowie spacer śladami Gryfitów może np. przebiegać od Zamku Książąt Pomorskich, poprzez podzamcze i pozostałości młyna książęcego do kościoła, św. Jerzego, kamienicy kanclerzy zamku, przez rynek starego miasta dalej do  kościoła  Mariackiego. Następnie ulicami Wenedów, Franciszkańską, Ratuszową, Wałową, do Bramy Wysokiej i dalej do kościoła św. Gertrudy. Bardziej szczegółowym opisem szlaku Gryfitów, przebiegającym przez Darłowo zajmę  się odrębnie.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 1/2018

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl