Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Radar meteorologiczny w Niemierzynie koło Świdwina

W dniu 3 września 2003r. w miejscowości NIEMIERZYNO - 6 km na północy wschód od Świdwina w woj. Zachodniopomorskim, uruchomiono nowoczesny radar meteorologiczny. Znajduje się on na czubku 30-metrowej wieży. Działa jak policyjne rady drogowe. Jego antena zbiera dane, obracając się dookoła i wysyłając wiązkę energii mikrofalowej o niskiej mocy, nieszkodliwej dla zdrowia. Pozwala to monitorować teren w promieniu do 250 km. Jeden obrót trwa 10 min. Wtedy na ekranie komputera powstaje elektroniczna mapa pogody.
Widać na niej każdą wichurę i deszcz. Można dokładnie określić intensywność tych zjawisk. Np. deszcz zauważony na niebiesko jest niegroźny, ale przesuwanie się koloru w stronę czerwieni oznacza, że deszcz się wzmaga. Radar jest całkowicie zautomatyzowany. Kilka godzin wcześniej wiadomo będzie, że zbliża się burza, ulewa, gradobicie-czy śnieżyca.
Radar w Niemierzynie jest częścią systemu monitorowania pogody POLRAD, który Polska zaczęła tworzyć po tragicznej powodzi w 1997 r. System składa się z sieci radarów obejmującym zasiągiem cały nasz kraj i przygraniczne tereny Niemiec i Ukrainy. Dotychczas radary zbudowano w Poznaniu, Legionowe k. Warszawy oraz w Ramży i Pastewniku na południu Polski. Radar w Namierzynie obejmuje zasięgiem całą północno zachodnią cześć Polski, przygraniczne obszary Niemiec i południowy Bałtyk. W br. planuje się uruchomienie jeszcze dwóch radarów- w Gdańsku i Brzuchani k Radomia.
Niema jeszcze sposobu na to, by zapobiec klęskom pogodowym. Ale współczesna technika pozwala je z dużą dokładnością przewidzieć, co umożliwia przygotować, się na ich nadejście. Temu właśnie służą radary meteorologiczne. Dzięki nim można prowadzić nieustanną obserwację zamian pogodowych oraz oceniać ich intensywność kierunek przemieszczania. Pozwala to prognozować pogodę z wyprzedzeniem od 2 do 6 godzin. Radary są także wykorzystywane do osłony meteorologicznej lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz żeglugi na Bałtyku. Wskazania radarów przesyłane są do radiowego Centrum Operacyjnego w Warszawie. Tam, po przetworzeniu, są udostępniane użytkownikom. Można się z nimi zapoznać także na stronie internetowej - www.imgw.pl. Dzięki temu opracowywane są prognozy pogody przy pomocy programu komputerowego NEMROD Trwa także nieustanna wymiana informacji o pogodzie z innymi krajami europejskimi. Inwestorem radarów jest Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Budowa radaru koło Świdwina rozpoczęła się na początku 2002 r.
 

Bernard Konarski
Darłowo, ED 10/2003

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl