Darłowo - Darłówko
Warunki geograficzne
Miasto położone jest nad polskim Bałtykiem przy ujściu rzeki Wieprzy. Darłowo liczy sobie ok. 17 tys. mieszkańców, zajmuje powierzchnię 20 km2. Leży w północnej części województwa zachodniopomorskiego, na skraju Pobrzeża Słowińskiego, w dolinie Wieprzy i Grabowej. Północną granicę stanowi 5-kilometrowa linia brzegu morskiego z szeroką, piaszczystą plażą, pasmem wydm (obszar chronionego krajobrazu) i znajdującymi się na wschód od Darłowa stromymi stokami morenowymi.
Darłowo pełni funkcję ośrodka wczasowego, kąpieliska i małego portu. Jest to miasto o wysokim nasyceniu zabytkami i rzadko spotykanym planie urbanistycznym pochodzącym ze średniowiecza. Odznacza się korzystnym mikroklimatem charakteryzującym się dużym nasłonecznieniem i sporą wilgotnością powietrza nasyconego leczniczymi cząsteczkami jodu. Korzystne prądy morskie zapewniają budulec dla plaż, a przede wszystkim czystych kąpielisk. Rozległe obszary leśne i brak większych zakładów przemysłowych są gwarancją czystego powietrza. Symbolem czystości środowiska są położone za miastem farmy wiatrowe produkujące ekologiczną energię.
Darłowo leży w odległości 21 km od Sławna, które jest ważnym węzłem kolejowym i drogowym na trasie Berlin - Szczecin - Gdańsk - Królewiec, 40 km od Koszalina oraz 48 km od Słupska. Miasto posiada dogodne połączenia z wymienionymi ośrodkami.
Jako miasto nadmorskie Darłowo jest portem rybackim i handlowym. Mogą tu zawijać statki o nośności do 1000 BRT, długości całkowitej 75 m lub zanurzeniu 4 m. Powyżej brutto 150 RT (rejestrowych ton) kapitan ma obowiązek skorzystać z pilota. Główną funkcją portu jest rybołówstwo. W kanale portowym cumują kutry rybackie. Port jest również dostępny dla jachtów i łodzi motorowych których przybywa z roku na rok coraz więcej.