Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Kinezjologia edukacujna w przedszkolu

W Przedszkolu Nr 2 w Darłowie od listopada roku szkolnego 2003/2004 nauczyciele prowadzą z dziećmi ćwiczenia z zakresu Kinezjologii Edukacyjnej. W tym czasie wśród rodziców pojawiły się pytania: ,,Co to jest Kinezjologia Edukacyjna?, Po co dzieciom niegazowana woda mineralna?, Co dają dzieciom te ćwiczenia?" Kinezjologia Edukacyjna jest metodą, programem edukacyjnym i jednocześnie nauką o związkach ruchu ciała z organizacją i funkcjonowaniem mózgu. Powstała w USA w latach siedemdziesiątych a jej twórcami są Paul Dennison oraz jego żona Gail E. Dennison. Metoda ta służy uruchomieniu intelektualnego potencjału ,,drzemiącego" w każdym człowieku. W mózgu człowieka znajdują się dwie półkule, które już w życiu płodowym specjalizują się i kształtuje się dominacja jednej z nich. Lewa półkula (logiczna) odpowiada za myślenie analityczne, pamięć krótkoterminową i poczucie czasu. Dzięki niej łatwo przyswajamy sobie gramatykę, ortografię i nauki ścisłe. Prawa półkula (twórcza) odpowiedzialna jest za myślenie syntetyczne, artystyczne , za wyobraźnię, intuicję i pamięć długoterminową, widzenie perspektywiczne i przestrzenne. Do optymalnego funkcjonowania człowieka potrzebna jest niezakłócona praca obu półkul i nieustanny przepływ bodźców między nimi.

Wszyscy nauczyciele w przedszkolu ukończyli kurs Kinezjologii Edukacyjnej I i II stopnia Paula Dennisona uzyskując certyfikat uprawniający do stosowania tej metody w pracy z dziećmi (w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i rozwojowymi). Kinezjologia ma również możliwości zapobiegania oraz korygowania takich dysfunkcji jak: nadruchliwość, nadpobudliwość, nieśmiałość i zahamowania, brak koncentracji, trudności związane z czytaniem, pisaniem itp. Praca metodami kinezjologicznymi w warunkach przedszkolnych odbywa się głównie w pracy z całą grupą, polega na kierowanej zabawie, ćwiczeniach integrujących pracę ciała i mózgu, równoważeniu pracy wzroku, słuchu, koordynacji oko- ręka i innych.

Pierwszym stopniem Kinezjologii Edukacyjnej jest Gimnastyka Mózgu. Jest to system szybkich, atrakcyjnych i podnoszących energię ciała 26 prostych ćwiczeń, które należy wykonywać systematycznie, co najmniej 3 godziny tygodniowo przez minimum 6 tygodni. Pierwsze cztery ćwiczenia to ćwiczenia wstępne , przygotowują umysł i ciało do uczenia się, (picie wody niegazowanej, punkty na myślenie, ruchy naprzemienne i pozycja Dennisona , kolejne ćwiczenia rozciągają mięśnie przez to niwelują ich napięcie i stres, poprawiają koncentrację i koordynację naszego ciała. Wykonywane są przy muzyce do rytmizacji, która ma na celu wspomaganie pozytywnych dla organizmu zmian energetycznych.

Nauczyciele włączając te ćwiczenia do codziennej aktywności umysłowej dziecka przygotowującego się do nauki w szkole powodują , że uczenie się staje się łatwiejsze i bardziej radosne oraz zgodne z potrzebami umysłu. Największym powodzeniem wśród dzieci cieszą się takie ćwiczenia jak: ruchy naprzemienne, ,"Sowa", "Pozycja Dennisona", "Kapturek Myśliciela" oraz "Słoneczko". Naukę czytania i pisania najkorzystniej wspomagają jednak takie ćwiczenia jak: "Rysowanie oburącz" , "Leniwe ósemki" , "Słoń", "Alfabetyczne ósemki", "Sowa", "Wodzenie wzrokiem", "Pompowanie piętą", "Zginanie stopy", "Wypady".

Propagując tą metodę wśród rodziców zachęcam aby wykonywali dobrze już znane ćwiczenia razem z dziećmi w domu przez co być może mniej czasu spędzą one przed telewizorem czy komputerem.

 

Grażyna Dulewicz
Przedszkole Nr 2 w Darłowie
Darłowo, ED 3/2004

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl