Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 10589064, w wrześniu 34288, dziś 63; on-line: 87

Echo Darłowa

Amelia Łączyńska

Amelia Łączyńska - Wspomnienia, Część 2

Zaczął działać Państwowy Urząd Repatriacyjny, w skrócie: PUR. Była to placówka przez, którą wszyscy repatrianci przejść musieli, o ile chcieli osiedlić się na zachodzie i uzyskać jakiś obiekt w zamian za stracone dobra po wschodniej stronie Bugu. PUR udzielał zaświadczeń potrzebnych, a te z kolei dawały prawo do szukania zastępczych obiektów, więc i my przez tę formalności musiałyśmy przejść. Wybrałam się więc z Bibą i Jagienką do wszechmocnego urzędu. Każda z nas bowiem kompetowała osobno o jakieś nadanie. Rena natomiast, która była w trakcie przygotowywania się do doktoratu na Uniwersytecie Curie Skłodowskiej, nie wchodziła w rachubę. Miała iść drogą naukową i miała już zapewnioną pozycję w dziedzinie genetyki, i cytologii do końca życia.
PUR mieścił się w obszernym budynku ale wszystkie izby były zapełnione szczelnie, przeważnie chłopstwem, które wypchane z Wołynia i Małopolski wschodniej wybierało się na zachód, a dążyło do otrzymania jak największych przydziałów. Zasadą czysto teoretyczną było, że za pozostawioną ziemię i inwentarz otrzymać się miło pełną równowartość, a na papierze potwierdzającym dawny stan posiadania wystarczyły podpisy dwóch świadków. Po czym dokument bywał opatrzony pieczęcią notarialną i odpowiednimi formułami i zyskiwał moc prawną. Ponieważ pod ręką świadków zwykle nie było jedni drugim nawzajem tę usługę oddawali. Prędko skontaktowałam się z jakimś przedsiębiorczym młodym chłopem z Wołynia i oboje podeszliśmy do stołu, za którym siedzieli odpowiedzialni urzędnicy.
Najprzód zeznawał chłop:
Jakie towarzysz posiadał gospodarstwo ? - zapytała protokolantka.
Chłop zaczął wyliczać:
Miałem 20 ha ziemi ornej, 5 ha lasu, dom o 6 izbach, zabudowania folwarczne murowane, dachówką kryte, stajnie, chlewy.....
A inwentarz żywy ?
15 krów, 10 koni, 25 świń, 100 kur, gęsi, kaczki....
Maszyny i narzędzia rolnicze ?
Młocarnia, siewnik, 4 pługi, 4 wozy, powóz na gumach itd. itd.
Wytrzeszczałam oczy na chłopinę gładko recytującego litanię dóbr, których nie powstydziłby się drobny szlachcic i wciąż jeszcze sobie coś przypominał i dodawał. Podpisałam jednak wszystko bez zmrużenia powiek, a na drugiego świadka zaprosiliśmy pierwszego z brzegu innego "posiadacza".
Teraz na panią kolej - wypchał mnie kumpel do stołu. Zaczęłam zdawać: 10 morgów ziemi, dom o kilku pokojach, 2 krowy, jałówka, jeden koń...
Chłop trącił mnie w plecy:
Nie miała pani więcej koni ? Gadaj pani inaczej, czego się pani tak umniejsza ?
Nie, nie miałam więcej koni.
A zabudowania folwarczne ?
Obórka, chlewik, drewutnia, magazyn...
Et, pani warjuje - irytował się chłop za plecami.
Protokolantka także się dziwiła, ale pisała uczciwie. Chłop zaświadczył jak należy kładąc swój ważny podpis. Nie rozumiał, że mnie jako wywłaszczonej "dziedziczce" przez bolszewickie władze z majątku nie należało się nic. Musiałam, więc ukrywać swoje pochodzenie i dawniejsze posiadanie po postacią wdowy po bardzo skromnym rolniku. I ten papier z PUR-u opatrzony w wiarygodne pieczęcie miał na długie lata zostać tarczą, za którą ukrywałam głęboko moje ziemiaństwo, nigdy zresztą bogate, ani dumne. Potem już gładko poszedł podobny precedens z moimi córkami. Wyszłyśmy z PUR-u jako małorolne, którym należało się podobne gospodarstwo na ziemiach odzyskanych.

 

Amelia Łączyńska
Wspomnienia, cz. VII, s. 1-51. Ze zbiorów Biblioteki Kórnickiej
Darłowo, ED 2/2004

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl