Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Zygmunt Rosik gra piosenke o Darłowie

Jubileusz kompozytora i muzyka

W Sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu z okazji 40 - lecia pracy artystycznej odbył się w dniu 6 lutego b.r. Benefis - Zygmunta Rosika p.t. „Gdzieś nad Bałtykiem". Zygmunt Rosik - pomorski muzyk - pianista urodził się w Warszawie w 1935r. Naukę muzyki rozpoczął w 7 roku życia. Po zakończeniu II wojny światowej w roku 1945 przybywa wraz z rodziną do Darłowa. Tu uczy się muzyki u organisty Alfonsa Milewskiego. W latach 1949 - 53 jest uczniem litewskiego pianisty i kompozytora Vitalisa Żadejko - profesora konserwatorium z Kowna. W roku 1951 zdaje egzamin eksternistyczny w Średniej Szkole Muzycznej w Poznaniu. W latach 1953 -61 studiuje w Średniej i Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie u prof. Władysława Kędry, laureata konkursu chopinowskiego, zarazem wykładowcy Akademii Muzycznej w Wiedniu i prof. Zbigniewa Drzewieckiego, wychowawcy wielu pokoleń pianistów chopinistów. Studiuje równocześnie Muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. W roku 1960 jest jednym z kandydatów do Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.
Od lipca 1962 roku jest mieszkańcem Świnoujścia, gdzie podejmuje pracę jako instruktor muzyczny w Powiatowym Domu Kultury. W roku 1962 we wrześniu organizuje Ognisko Muzyczne w Garnizonowym Klubie Marynarki Wojennej. Dwa lata później zakłada Społeczne Ognisko Muzyczne przy Powiatowym Domu Kultury. Jest pierwszym jego dyrektorem i przez ponad 25 lat nauczycielem gry na fortepianie - poświęcając się pracy pedagogicznej.
W latach 1966 - 68 jest kierownikiem PDK w Świnoujściu, ponownie w latach 1989 - 90 dyrektorem Miejskiego Domu Kultury. Jego uczniowie biorą udział w przeglądach i konkursach pianistycznych zdobywając nagrody i wyróżnienia w Szczecinie, Stargardzie Szczecińskim, Goleniowie, jak również na terenie dawnej NRD w Griefswaldzie i Wolgaście. Wychował ponad 100 dyplomantów klasy fortepianu. Wielu z nich po dalszych studiach muzycznych jest dzisiaj zawodowymi muzykami i nauczycielami wychowania muzycznego.
Zygmunt Rosik przez kilka lat był również nauczycielem wychowania muzycznego w Liceum Ogólnokształcącym im. Mieszka I, instruktorem muzycznym w zespole Szkół Rybołówstwa Morskiego, Klubie Marynarki Wojennej, jak również prowadził „Studium Piosenki" w Młodzieżowym Domu Kultury. Wielu z byłych wychowanków, którzy uczyli się w jego Studium Piosenki zdobyło dziesiątki nagród i wyróżnień na wielu prestiżowych festiwalach piosenki: w Opolu, Kołobrzegu, Zielonej Górze, Inowrocławiu, Sopocie, Warszawie i wielu innych. Do dziś ten pracowity muzyk wychował ponad setkę dyplomantów z klasy fortepianu
Przez ostatnie lata podejmuje samodzielną działalność pianistyczną. Koncertuje przez kilka lat na terenie Świnoujścia, Niemiec, Międzyzdrojach na „Festiwalu Gwiazd", w mieście swoich młodzieńczych lat w Darłowie, dla którego komponuje 11 piosenek, za co wyróżniony zostaje przez władze miasta Darłowa „Medalem Króla Eryka".
W roku 2000 koncertuje na dalekiej Alasce - USA w Anchorage, gdzie współpracuje przez rok z Klubem Polsko - Amerykańskim. Największym sukcesem w USA był udział w Międzynarodowym Koncercie z okazji 55 rocznicy powstania ONZ, gdzie reprezentował Polskę , grając Poloneza A-dur Fryderyka Chopina , jak również akompaniował wszystkim wykonawcom koncertu do pieśni amerykańskiego kompozytora „Niech będzie pokój na ziemi". W Stanach została wydana kaseta video z tego uroczystego koncertu.
Za krzewienie kultury muzycznej otrzymał wiele nagród i odznaczeń m.in. „Gryfa Pomorskiego", „Zasłużonego Działacza Kultury" , „Medal z okazji 40-lecia PRL" „Medal Za Zasługi w Umacnianiu Przyjaźni Polska - Wschód", „ Złotą Honorową Odznakę Stanów Zjednoczonych". „Honorową Odznakę Klubu Polsko - Amerykańskiego na  Alasce".
Aktualnie koncertuje w każdy poniedziałek w Kryształowej Sali Hotelu „Fontane" w Świnoujściu z Recitalem Pianistycznym „Najpiękniejsze Melodie Świata- od Mozarta do Gershwina", jak również amerykańskie i polskie przeboje muzyki filmowej.
W najbliższych planach artystycznych ponowny wyjazd do USA, tym razem do Nowego Jorku, gdzie planowany jest recital w Konsulacie Polskim, jak również koncert dla Polonii Nowojorskiej.
W jubileuszowym koncercie obok utworów: F. Chopina, S. Moniuszki, M. Benedetto, H. Warsa, St. Borysa. M. Jeżowskieji wielu innych wykonanych zostało 4 pioseneki skomponowanych przez Zygmunta Rosika do słów świnoujskich poetów. Była wśród nich finałowa piosenka do słów Stanisławy Bieniasiewicz „Gdzieś nad Bałtykiem", którą artysta zadedykował Świnoujściu. Związki z Darłowem zostały zaakcentowane piosenką p. t. „Tu jest odlotowo" skomponowaną przez jubilata do słów darłowianki A. Stanuch, a zaśpiewanej przez Katarzynę Rydziecką - Kutelską
W programie jubileuszowego koncertu, składającego się z dwóch części jubilat dał wspaniały popis swoich umiejętności pianistycznych i kompozytorskich. Gratulujemy Szanownemu Jubilatowi twórczej weny i dalszych sukcesów w Stanach Zjednoczonych i w kraju.

 

L.W.
Darłowo, ED 2/2004

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl