Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Jubileusz niewidomych

Rankiem 14 października w Kościele Mariackim w Darłowie odbyła się uroczysta msza święta za pomyślność niewidomych i niedowidzących. Uczestniczyli w niej członkowie koła Polskiego Związku Niewidomych z terenu miasta i gminy Darłowo. Z okazji międzynarodowego „Dnia Białej Laski” wszyscy spotkali się w pensjonacie „Nad Wieprzą”  Barbary Sopońskiej na uroczystym śniadaniu. Przy świecach i zastawionych stołach przez sponsorów  blisko sto osób zajadało bigos, parówki sałatki, ryby, ciasta i owoce. Uroczystość jubileuszu 30  lecia darłowskiego Koła PZN zainaugurował Chór „Echo” ze Szczecinka, działający przy Polskim Związku Niewidomych. Mili goście na początek zaśpiewali hymn niewidomych oraz hymn Unii Europejskiej. Z okazji jubileuszu życzenia składali : władze PZN ze Słupska i Szczecina, ksiądz kapelan Włodzimierz, przedstawiciele Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, władz miasta Darłowa, Klubu „Złotego Wieku”, Związku Emerytów i Rencistów, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, sponsorzy i inni. Mówiono wierszem i prozą i obdarowywano kwiatami. Szczególnie utkwiły mi słowa Aleksandry Rydzkowskiej, która przytoczyła wypowiedź księdza Twardowskiego  „Spieszmy się być dobrzy bo ludzie tak szybko odchodzą”.
Historię darłowskiego Koła PZN przedstawił jego wiceprzewodniczący Włodzimierz Balcerzak.  W Sławnie 51 lat temu w roku 1951 założono pierwsze koło w naszym powiecie. Jego założycielami byli: Józef Kubiszewski, Stefan Zając, Janusz Smoliński.
Senior darłowskich niewidomych Józef Broczkowski wstąpił do PZN 23 lipca 1959 r.w Sławnie. Trzydzieści lat temu grupa inicjatywna w składzie: Józef Broczkowski, Bogumiła Tałanda, Janina Kapaczyńska, Halina Wojciechowicz, Zbigniew Dudziński, Adam Gliniecki, Wacław Zakrzewski, Wanda Broczkowska, Henryk Szynkowski, Zygmunt Lach.
Na pierwszego przewodniczącego wybrano Józefa Broczkowskiego urodzonego 25 sierpnia 1922r.w Rudzie Brodzkiej Przez wiele lat spotykano się w prywatnym domu państwa Broczkowskich przy ul. Żeromskiego.  Przez osiem kadencji  Józef kierował pracami koła. Urządzał pielgrzymki, kiedy nie wolno było ich organizować. Przygotowywano wówczas bigos i inne potrawy w słoikach na daleką drogę. Od 1999 nowym przewodniczącym koła PZN jest Wacław Zakrzewski. Kontynuuje on dobre zwyczaje po swoim poprzedniku. Początkowo koło liczyło 12 osób. Kilka lat temu koło liczyło 107 osób, teraz jest nas 92. Przez wiele lat wspomagali niewidomych: Związek Zawodowy Inwalidów, Spółdzielczość Niewidomych, PPiUR „Kuter”, GS. SCh, Leszek Cieślinski  kierownik masarni, Celestyn Czarnecki właściciel Zakładu Budowlanego, dyrektor MPGK Bogusław Dalbiak, Krystyna Lisek, Ryszrd Fałek Stanisław Byrwa i inni.  Od 13 lat co roku wspomagają niewidomych początkowo Jerzy i Barbara, a teraz Barbara Sopońska, którą nazywają „iskierką nadziei”.  W latach 1970 -1982  działała w Darłowie słupska filia Spółdzielni Inwalidów Niewidomych. Pracowało w niej 25 osób. Robiono w niej szczotki do czyszczenia butów, ubrań, pędzle, zmiotki itp. Pracował w niej również zasłużony dla PZN Józef Broczkowski, który za całokształt działalności otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Organizował on różne kursy np.: opieki nad chorymi, racjonalnego żywienia, orientacji przestrzennej itd. Od roku 1999 Józef Broczkowski jest dożywotnim honorowym przewodniczącym koła PZN w Darłowie
Wspaniały koncert pieśni patriotycznych, ludowych dał Chór „Echo” , którym dyrygowała Eugenia Szczęśniak. Brawom nie było końca. Za udział gości i wszystkich obecnych w jubileuszu dziękowali przewodniczący Wacław Zakrzewski i Włodzimierz Balcerzak.  Mniej trosk i problemów oraz wiele zdrowia życzono licznie zebranym niewidomym. Podziękowano również sponsorom: za ryby szyprom kutrów DAR 311 i 305, za przygotowanie ryb panu Zaranowskiemu, za chleb i ciasta piekarzom z GS-u, za nagłośnienie dyrektorowi DOK  u i innym.
 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 10/2002

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl