Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 9750083, w maju 9612, dziś 683; on-line: 88

Echo Darłowa

Chronią brzegi, pogłębiają porty i poszerzają plaże

Dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku Mariusz Szubert ogłosił dwa przetargi nieograniczone, dotyczące m.in. prac w porcie, na plaży wschodniej oraz przy falochronach brzegowych w Darłowie. Prace te będą realizowane w roku 2009.

Pierwszy z nich dotyczy robót czerpalno – refulacyjnych w porcie i na jego redzie. Przewiduje on czerpanie 100 tysięcy m3 piasku z redy portu i następnie refulację urobku rurociągiem z pogłębiarki na plażę wschodnią na odległość do 3 km od portu lub bezpośrednio z pogłębiarki ustawionej wzdłuż brzegu rurociągiem na plażę.

Refulacja polega na poszerzeniu plaży poprzez przepompowanie rurociągiem piasku z wodą z pogłębiarki bezpośrednio na plaże i następnym rozprowadzeniu go przez maszyny budowlane.

Takie działanie Urzędu Morskiego w Słupsku ma potrójne pozytywne znaczenie. Po pierwsze zostaje pogłębiony tor wodny i reda portu dla przypływających do Darłowa statków i kutrów. Po drugie znacznie powiększa się szerokość plaży dla turystów i wczasowiczów, którzy będą mieli znacznie więcej miejsca dla siebie aniżeli na innych bałtyckich plażach. Po trzecie szeroka plaża jest najlepszym naturalnym zabezpieczeniem wydmy przed erozją morską i chroni ją również przed atakami sztormowych fal. Brzegi położone na wschód od ujścia Wieprzy wymagają ingerencji ludzkiej poprzez zatrzymywanie, osadzanie i dokładanie piasku tam, gdzie go szczególnie brakuje.

Ponadto planuje się wydobycie 10 tys. m3 osadów z dna akwenów portowych i wywóz ich w morze na klapowisko oddalone o około 2 mil morskich od brzegu.

Drugi nieograniczony przetarg dotyczy wykonania dokumentacji technicznej na przeprowadzenie odbudowy falochronów brzegowych położonych na wschód od portu w Darłowie.

Falochrony brzegowe to budowle morskie usytuowane równoległe do brzegu na głębokości wody rzędu kilku metrów. W Darłówku wschodnim oprócz falochronu stałego w latach 1999 - 2000 utworzono falochrony wyspowe o długości 60 m w odstępach, co 35 m. Zadaniem tych falochronów jest osłonięcie fragmentów plaży i dodatkowo wywołanie załamania fali wokół zakończeń budowli, co powoduje transport piasku ku środkowi osłanianego miejsca. Powstaje w ten sposób wybrzuszenie linii brzegowej, zwane tombolo.

Dokumentacja projektowo – budowlana będzie dotyczyć wzmocnienia falochronów wyspowych położonych na odcinku 1330 m na wschód od portu. W oparciu o tę dokumentację będą następnie również w 2009 r. realizowane prace przy odbudowie tych falochronów. Szacunkowy koszt wszystkich tegorocznych robót realizowanych w porcie Darłowo przez Urząd Morski w Słupsku wynosi około 9,5 miliona złotych.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 1/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl