Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

Echo Darłowa

Łowili na wędki bałtyckie dorsze

Przez dwa dni 31 stycznia i 1 lutego 2009 r. trwały morskie zmagania najlepszych wędkarzy polskich w łowieniu na wędkę dorszy na Bałtyku. Ogólnopolskie Zawody Morskie o Puchar Burmistrza Miasta Darłowa odbywały się w strefie 12 mil morskich od portu w Darłowie. Zawody zostały zaliczone do GRAND PRIX POLSKI. Ich głównym organizatorem był Zarząd Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Szczecinie i burmistrz Darłowa. Prawo startu w tych zawodach mieli jedynie zawodnicy posiadający licencję sportowca oraz aktualne badania lekarskie. Ponadto musieli mieścić się w pierwszej pięćdziesiątce najlepszych zawodników w Polsce w klasyfikacji ogólnej za rok 2008 oraz być zgłoszeni przez Okręgi oraz Kluby PZW. Na zimne i falujące wody Bałtyku wyruszyło na czterech kutrach przystosowanych do wędkarskich połowów dorsza 62 zawodników z całej Polski.

Zawody podzielono na dwie tury. Pierwsza odbyła się w sobotę 31 stycznia, a druga w niedzielę 1 lutego. Ryby łowiono w czterech sektorach. Kto w jakim sektorze i na jakim kutrze łowił zadecydowało losowanie. Zawody rozegrane zostały zgodnie z „Zasadami Organizacji Wędkarskiego Sportu Kwalifikacyjnego” w klasyfikacji indywidualnej. Kilkaset dorszy złowionych pierwszego dnia zawodów organizatorzy i zawodnicy przekazali do Domu Dziecka w Darłowie.

Uroczyste zakończenie zawodów, ogłoszenie wyników i wręczenie pucharów i nagród odbyło się w Sali koncertowej hotelu „Apollo” w Darłówku.

Pierwsze miejsce i puchar burmistrza miasta Darłowa Arkadiusza Klimowicza zdobył Mariusz Getka z koła „Jesiotr” w Szczecinku. W ciągu dwóch dni złowił 32 ryby o łącznej długości prawie 15 metrów zdobyweając 1799 punktów. Największy ze złapanych dorszy liczył 55 cm. Drugie miejsce zajął i otrzymał puchar burmistrza Darłowa Ryszard Ornat z KWM „Tobiasz” w  Szczecinie, który złowił 44 ryby o łącznej długości 20,5 metra. Jego najdłuzszy dorsz liczył 55 cm. Trzecie miejsce zajął i również otrzymał puchar burmistrza  Witold Wiankowski z GKWS „Neptun” w Gdańsku, który złowił 42 dorsze o łącznej długpości ponad 19 metrów, z których najwiekszy liczył 55 cm. Puchar i nagrodę rzeczową za największego dorsza liczącego 66 cm zdobył Tadeusz Jankowski. Drugie miejsce w tej klasyfikacji zajął Jerzy Szczeciński z ZO Wrocław dorszem o długości 64 cm. Pierwszych 10 zawodników otrzymało również rzeczowe nagrody w postaci sprzętu wędkarskiego.  W zawodach brały udział kutry wędkarskie: m/y „SKARP”, „PAWEŁ”, „NORD STAR” i „SZYPER”. Najszczęśliwszym dla wędkarzy tym razem okazał się m/y Skarp. Z jego pokladu złowiono najwięcej dorszy. Szyper kutra został uhonorowany specjalną plakietą dla najlepszego kutra.

Zarówno sędziowie jak i zawodnicy podkreślali znakomitą organizacje zawodów i doskonałą atmosferę. Obecny na podsumowaniu zawodów dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku Marek Szubert zaprosił wszystkich wędkarzy morskich na następne tego typu zawody na wiosnę, którym patronował będzie Urząd Morski w Słupsku.