Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

90-lecie muzeum w Koszalinie

W dniach 27 i 28 września 2002 r. w zabytkowym Pałacyku Młynarzy w Koszalinie, stanowiącym obecnie siedzibę Muzeum Okręgowego, odbyły się uroczystości 90 - lecia powstania koszalińskiego Muzeum. Przybyło na nie ponad 100 gości. Byli to: przedstawiciele władz, muzealnicy, z sąsiednich miast i regionów i liczni przyjaciele tej zasłużonej placówki. Gości powitał dyrektor Muzeum Jerzy Kalicki. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Henryk Sobolewski prezydent Koszalina. Odznaki Zasłużony Działacz Kultury otrzymały: Jolanta Ilkiewicz, Barbara Mielniczuk, Krystyna Rypniewska i Urszula Dalska  Sienkiewicz. Nagrody prezydenta miasta otrzymali: Jerzy Kalicki, Walentyna Orłowska, i Ignacy Skrzypek, a medale Za Zasługi dla Koszalina: Ilona Łukaniuk, Jan Kowalczyk i Lech Razmuk.
Referat obrazujący historię Muzeum w Koszalinie wygłosił Ignacy Skrzypek  kierownik działu archeologii Muzeum. Z wielką znajomością rzeczy, sentymentem i serdecznością przypomniał powstanie i rozwój placówki, jej zasłużonych zmarłych i żyjących pracowników, eksponując w szczególności dorobek w okresie powojennym.
Z pięknym koncertem wystąpił zespół „Dixie land” pod kierownictwem Zygmunta Januszkiewicza. Wspaniały poczęstunek przygotowała „Gospoda Jamneńska”, która wkrótce rozpocznie działalność w sąsiedztwie Muzeum. Nie zabrakło świeżutkiego razowca, smalcu ze skwarkami i ogórków małosolnych. Stół był pomysłowo nakryty i udekorowany.
Po południu rozpoczęła się I Konferencja Naukowa pt. Koszalin i Ziemia Koszalińska - Historia i Kultura. W poszczególnych referatach mówiono m.in.: o badaniach  archeologicznych na poligonie drawskim i w śródmieściu Koszalina, reformacji w mieście, kościołach w Konikowie i w Łęknie, legendach i dowcipach  z Sianowa, sporze księcia Bogusława X z Koszalinem. Były żywe dyskusje kuluarowe w czasie przerw oraz po zakończeniu referatów.
Następnego dnia referaty były poświęcone dawnym demonom regionu koszalińskiego, strojowi jamneńskiemu, rzeźbiarzowi Joachimowi Utechowi z Białogardu, ludności kaszubskiej na terenie koszalińskiego w okresie międzywojennym, dziejom zabytkowych świątyń w dawnym woj. koszalińskim, osiedleniu ludności ukraińskiej w regionie koszalińskim, przesiedleniu Niemców z pow. Koszalińskiego w latach 1945-47, organizacji i działalności sądownictwa w latach 1945-50 w koszalińskim  oraz tradycjach regionalnych w polityce władz woj. koszalińskiego w latach 1950-75. W kuluarach trwała dyskusja o poruszonych sprawach. Dość zgodnie stwierdzono, że nadal istnieją wyraźne różnice w ocenie minionych lat wśród Polaków, Niemców i Ukraińców.
Podsumowanie konferencji dokonał jej kierownik naukowy prof. dr Wojciech Łysiak, zapowiadając też zorganizowanie podobnej za dwa lata. 
 

Bernard Konarski
Darłowo, ED 10/2002

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl