Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

XI Mega zlot kolekcjonerów i miłośników militariów za nami

Po czterech hucznych dniach od 25 do 28 czerwca 2009 r. ucichł ryk pędzących czołgów oraz samochodów i zakończył się tegoroczny XI Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych w Darłowie. Dopisała pogoda i dopisali miłośnicy militariów. Ponad 1000 pojazdów, 3000 uczestników i około 60 tysięcy widzów wzięło udział w tej militarnej imprezie. Na zlot przybyli ze swoimi pojazdami: Rosjanie, Niemcy, Szwedzi, Francuzi, Holendrzy, Belgowie, Ukraińcy i oczywiście Polacy - wylicza Marian Laskowski, komandor zlotu i jego główny organizator. Gdy w 1999 roku odbył się I Zlot w mieście króla Eryka nikt wówczas nie przypuszczał, że impreza, cieszyć się będzie tak dużym uznaniem i powodzeniem.

Na kilkunastu hektarach na Górze Dirlow i u jej podnóża Darłówku na tzw. „Patelni” pomiędzy morzem, parkiem wodnym i pobliską farmą wiatraków rozłożyło się obozowisko największego w Europie militarnego festynu. Uczestnicy przywieźli ze sobą swoje wspaniałe maszyny, sprzęt militarny, uzbrojenie, oryginalne lub repliki umundurowania i ekwipunków oraz wyposażenia i odznaczeń żołnierzy, podoficerów, oficerów i generałów. Z zaciekawieniem oglądano i fotografowano sprzęt militarny i wojsko w mundurach z epoki I i II wojny światowej, wojny, wietnamskiej, irackiej oraz z czasów pokojowych.

Tradycyjnie rozpoczęto zlot od prologu na trasie Darłowo - Drozdowo- Barzowice - Rusinowo – Jarosławiec - Jezierzany- Naćmierz - Stary Kraków – Sławno – Bobrowice - Karwice- Malechowo – Gorzyca- Przystawy – Jeżyce – Rusko – Darłowo.

Podobnie jak w latach poprzednich odbyła się prezentacja ciekawych wojskowych pojazdów jedno i wielośladowych. Turyści i uczestnicy zlotu z zaciekawieniem oglądali m.in.: polskie przedwojenne tankietki TK, TK3, motocykle - Sokół 600, Sokół 1000, amerykańskie pojazdy: Willys, Jepp, Harley Dawidson, GMC, Transporter M113, Hammer. Podziwiano czołg Sherman prezentowany przez Muzeum Wojska Polskiego z Warszawy, ruchome wyrzutnie pocisków kierowanych, pojazdy opancerzone wielu armii w tym dwusekcyjny opancerzony pojazd amfibia na gąsienicach typu Volvo BV-202, połączony przegubowo z przyczepą, czołgi niemieckie i rosyjskie, jednoosobową łódź podwodną oraz helikopter pilotowany przez Marka Bullera. Fragmenty militarnych zbiorów prezentowały także muzea z Kołobrzegu, Bydgoszczy i niemieckiego Guben.

Od 11 lat zlot otwiera sezon turystyczny w Darłowie i ściąga do miasta liczne rzesze fanów i uczestników z kraju i zagranicy wraz z ich pojazdami. Budowane są obozowiska, na których rozbijają swe namioty całe rodziny pasjonatów historii i techniki wojskowej. Na czołgowisku odbywał się pokaz sprzętu opancerzonego i turystyczne przejażdżki. Powodzeniem cieszyło się kino zlotowe i odtwarzane żołnierskie piosenki, a także konkursy z nagrodami, dyskoteki i strzelnica. Na zlocie działała kuchnia polowa.  

Oficjalnego otwarcia zlotu dokonała w piątek w samo południe zastępca burmistrza Darłowa Elżbieta Karlińska. W bloku muzyczno - koncertowym wystąpiła kapela rock’n rollowa „Noc- Na Ostatnią Chwilę” oraz zespół Karaoke. Na scenie zlotowej nie zabrakło także muzyki metalowej. Ostre brzmienie metalu zaprezentował zespół THERMATE. Tego dnia prezentowały się grupy rekonstrukcyjne klubów militarnych, pokazywano dioramy, a po godz. 22 odbył się Nocny Nalot Bombowy i obrona stanowisk. W sobotę najważniejszą imprezą była wielka parada historycznych pojazdów wojskowych i ich właścicieli w stosownych mundurach na darłowskim rynku. Przez dwie godziny błyskały flesze, nagrywały kamery a widzowie fotografowali się w towarzystwie kolekcjonerów militariów. Wspaniale prezentowali się pancerni w polskim fiacie i na słynnych motocyklach „Sokołach”. Z dumą nosili uczestnicy zlotu mundury polskich wojsk walczących na zachodzie i wschodzie.  Wojska rosyjskie i radzieckie reprezentowane były przez marynarzy Północnej Floty, żołnierzy i oficerów w galowych i polowych mundurach oraz przez kobiety zwane „Marusiami”. Sporo było osób ubranych w mundury wszelkich formacji Wehrmachtu oraz armii NRD i RFN. Tego dnia wieczorem odbyła się inscenizacja batalistyczna z udziałem helikoptera Mi 2 i grupy Marka Bullera pod nazwą „Wietnam w Darłowie”, wybór miss zlotu i pokaz fajerwerków. To była niezapomniana dawka adrenaliny. Na zlotowej scenie grał zespół „Świadomość”.

Na zakończenie XI Zlotu Marian Laskowski i bracia Kęszyccy razem z miss zlotu wręczali zorganizowanym grupom historycznym i indywidualnym kolekcjonerom puchary, statuetki i zlotowe gadżety jak np.: kapelusze, koszulki, książki, informatory. Wiele cennych informacji o zlotach historycznych pojazdów zamieszczono w specjalnym 24 stronicowym dodatku do Dziennika Bałtyckiego p.t. „Historyczny zlot pojazdów”. Zlotowi towarzyszył handlowy bazar militarny, gdzie można było kupić umundurowanie, akcesoria militarne, hełmy, maski przeciwgazowe, nieśmiertelniki, części do karabinów oraz plastikowe repliki wszelkiej broni różnych armii. Wielu kolekcjonerów militariów znalazło tam coś dla siebie i uzupełniło swoje zbiory. W niedzielę z żalem rozstawało się wielu zlotowiczów z Darłowem. Na XI Letnim Zlocie można było nabyć książkę autorstwa Ryszarda Wójcika „Potwory atakują". Jest w niej wiele informacji o zlotach w Darłowie, o znaleziskach oraz kolekcjach pasjonatów militariów. Ta książka to zbiór zdarzeń, które miały miejsce podczas długoletniej wojny miłośników militariów i historii z bezmyślnymi niwelatorami śladów przeszłości, zbieraczami złomu oraz zwykłymi rabusiami. „Potwory atakują" przekazują świadectwa odkrywców, są pouczającą lekcją historii „dotykalnej" i dostępną dla każdego przygodą, stwarzając możliwość uczestniczenia w utrwalaniu śladów minionych zdarzeń.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 6/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl