Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

Echo Darłowa

XVII Międzynarodowy Bieg Eryka

Na dystansie 12 km, w tym połowę po plaży przebiegał XVII Międzynarodowy Bieg Eryka. Do biegu z pod hotelu Apollo w Darłówku Wschodnim 26 lipca br. wystartowało 102 zawodników i zawodniczek z Polski i Ukrainy. Bieg ukończyło 99 biegaczy i biegaczek. Meta zawodów znajdowała się w miejscu startu. Mężczyzn i kobiety sklasyfikowano w poszczególnych grupach wiekowych. Finaliści biegu oraz zwycięzcy w każdej z wiekowych grup otrzymali medale, dyplomy i rzeczowe nagrody.

Bieg propagujący zdrowy tryb życia nawiązywał do postaci króla Eryka I, który swymi działaniami przyczynił się do rozwoju Darłowa. Zwycięzca całego biegu oraz kategorii M4 (40-49 lat) został Jan Białk z Krokowej, który przebył ten przełajowy bieg w czasie 43:36 minut. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej oraz pierwsze w kategorii M2 (20 – 29 lat) zdobył, Siergiej Okseniuk z Ukrainy w czasie 43:49 min. Na trzecim miejscu uplasował się Rafał Wójcik z klubu Timex w Szczecinie z czasem 44:04. Jednocześnie został on zwycięzcą w kategorii M3 (30 – 39 lat). W pozostałych kategoriach wiekowych zwyciężyli: M1 (16-19 lat) - Adam Jóźwik z KS Olszewski i Synowie ze Sławska; M5 (50 – 59 lat) - Bogusław Barański z UKS w Trzebiatowie; M6 (60 lat i starsi) - Tadeusz Filipów z Lęborka. W kategorii kobiet I miejsce wywalczyła Natalia Jakimowicz z Ukrainy. Przebiegła trasę 12 km w czasie 56:12 min zdobywając także I miejsce w kategorii K4 (40 lat i starsze) oraz zajmując 15 miejsce w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zdobyła Wioletta Uryga z KS Kluczbork, a na trzecim miejscu uplasowała się Iwona Wicha z Góry Kalwarii, która również była najlepsza w swej kategorii K2 (20 – 29 lat). W kategorii K3 ((30-39 lat) najlepszą była Iwona Młodziejewska z Drzonowo AQUA Night, a w najmłodszej grupie K1 (16- 19 lat) pierwsze miejsce zajęła Julia Szyńska z Niemycz z czasem 1.33:01. Najlepszym z biegaczy darłowskich był Dariusz Bajor, który uplasował się na 27 miejscu w klasyfikacji generalnej i na trzecim miejscu w swojej grupie wiekowej.

Zwycięzcy biegu w kategorii mężczyzn i kobiet otrzymali telewizory 42 calowe. Drugie miejsca nagrodzono telewizorami 32 calowymi, a trzecie odtwarzaczami blue ray. Zwycięzców w poszczególnych kategoriach nagrodzono odtwarzaczami DVD.

Zgodnie z kilkuletnią tradycją każdy z uczestników, który ukończył bieg otrzymał specjalnie na tę okoliczność wybity medal związany z Darłowem i królem Erykiem - władcą zjednoczonej Skandynawii i księciem Pomorza Zachodniego. W tym roku minęła 550 rocznica śmierci „Ostatniego Wikinga Bałtyku” i dlatego medal przedstawia trzy tarcze herbów podległych mu państw: Danii, Szwecji i Norwegii połączonych koroną Unii Kalmarskiej. Motyw ten znajduje się na wieku kamiennego sarkofagu Eryka Pomorskiego znajdującym się w Kościele Mariackim w Darłowie.