Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Procesja błagalno - pokutna

To już 512 lat minęło o dramatycznego wydarzania    jakie na trwale zapisało się w dziejach Darłowa  

Zapiski w starych kronikach Darłowa na przestrzeni ponad pięciu wieków wspominają o wielu powodziach. Zwykle były one połączone z gwałtownymi sztormami. Jednak największa powódź w dziejach miasta miała miejsce 16 września 512 lat temu. Był to rodzaj tsunami zwany na Pomorzu “Niedźwiedziem Morskim”. Działo się to w czasie panowania księcia Bogusława X. Książę pielgrzymował wówczas do Ziemi Świętej. W rządach nad Pomorzem Zachodnim zastępowała go małżonka - księżna Anna, córka króla Kazimierza Jagiellończyka. Przebywała wtedy ze swym dworem w zamku w Darłowie.  Oto co czytamy w zapiskach:

„Ósmego dnia po narodzinach Maryi (obchodzonych 8 września), w roku 1497 w piątek w południe zerwał się sztorm z północnego zachodu i trwał do późnego wieczora wywołując powódź. W Darłówku zostały całkowicie zniszczone nabrzeża portowe. Prawie wszystkie domy zostały zniszczone, a bydło potonęło. Cztery cumujące w porcie statki zostały wyrzucone na ląd: jeden koło Żukowa Morskiego, dwa koło klasztoru kartuzów, jeden w pobliżu kościoła św. Gertrudy. W klasztorze i kościele kartuzów woda stała w krużgankach i do wysokości ołtarzy. Ucierpiało również samo miasto: w spichlerzach nad rzeką było pełno wody, wiele towarów się zmarnowało, okna w kościele zostały rozbite, oraz spadła część dachu z wieży, runęło też przedbramie Bramy Wieprzańskiej. Przewrócony został wiatrak we wsi Krupy.

W obliczu tego żywiołu ogarnięci wielkim strachem pleban i burmistrz ślubowali w kościele każdego roku w owym dniu, świętować po uroczystym nabożeństwie ku chwale Boga, Najświętszej Maryi i wszystkich świętych przejść z procesją wokół miasta, przy czym rada miała nieść ufundowaną świecę woskową.

W roku 1991 ówczesny proboszcz Kościoła p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Darłowie - franciszkanin Janusz Jędryszek, kierując się dobrem miasta i tradycją wznowił przerwany dawniej zwyczaj odbywania procesji błagalno – pokutnych. Tegoroczna procesja błagalno – pokutna wyruszy po nieszporach z kościoła Św. Gertrudy 12 września o godz.18. Procesja przejdzie ulicami: Św. Gertrudy, Wieniawskiego, Rynkową, M.C. Skłodowskiej, Zamkową i przez dziedziniec zamkowy, Morską oraz Wenedów do Kościoła Mariackiego.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 9/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl