
Echo Darłowa

Jubileusz Darłowskiego Klubu Krwiodawstwa
W Barbórkę 4 grudnia w sali konferencyjnej darłowskiego ratusza miejscowi krwiodawcy świętowali jubileusz 25 -lecia istnienia Klubu Honorowego Dawstwa Krwi ?Kropelka" w Darłowie. Uroczystość rozpoczęto pieśnią o Czerwonym Krzyżu. Krwiodawcy z dumą wspominali wiele akcji, w których łącznie na przestrzeni ćwierćwiecza zebrano kilka tysięcy litrów krwi. Darłowski Klub Honorowego Krwiodawstwa należy do najlepszych na Pomorzu Środkowym.
Krew jest najważniejszym środkiem ratującym życie i jedynym lekiem, którego nie można sztucznie wyprodukować. W czasach, gdy co pewien czas media podają wiadomości o braku tego preparatu w bankach krwi cieszą wydarzenia takie jak to obywające się w Darłowie.
Z racji rangi, jaką nadały władze Klubu na uroczystość zaproszeni zostali liczni goście z władz miasta i starostwa, Polskiego Czerwonego Krzyża oraz struktur Honorowego Krwiodawstwa. W obchodach uczestniczyli m.in.: starosta sławieński Andrzej Lewandowski, burmistrz miasta Darłowo Arkadiusz Klimowicz, prezes PCK w Koszalinie Bernard Krupski, kierownik Punktu Krwiodawstwa, prezes HDK Teresa Gadalińska i inni.
Z okazji 90. rocznicy powstania Polskiego Czerwonego Krzyża wręczono zasłużonym krwiodawcom odznaczenia: Wiktoria Walkowiak otrzymała Honorową Odznakę PCK - II stopnia, a Bogusław Sulik i Michał Kuś otrzymali Honorowe Odznaki PCK - IV stopnia.
Następnie młodzież z Miejskiego Gimnazjum im. Stanisława Dulewicza przedstawiła okolicznościowy słowno - muzyczny program artystyczny poświęcony honorowym dawcom krwi. Dyplomy uznania z okazji 90-lecia PCK, jako wyraz wdzięczności dla krwiodawców od Zarządu Regionalnego w Koszalinie wręczali Bernard Krupski- prezes ZR PCK w Koszalinie i kierownik Stacji Krwiodawstwa w Słupsku. Medalami 50-lecia HDK PCK uhonorowano: Bogusława Sulika, Dariusza Cieślaka i Michała Kusia. Starosta powiatu Andrzej Lewandowski wyróżnił okolicznościowymi dyplomami: Bogusława Sulika, Dariusza Cieślaka, Michała Kusia i Zbigniewa Muchowskiego. Burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz z okazji jubileuszu wręczył listy gratulacyjne za bezinteresowną pomoc w ratowaniu ludzkiego życia oraz upominki: Walerii Walkowiak, Bogusławowi Sulikowi, Danielowi Słowikowskiemu, Dariuszowi Cieślakowi i Michałowi Kusiowi.
Prezes Klubu HDK w Darłowie i równocześnie przewodnicząca Rejonowej Rady HDK PCK w Koszalinie Teresa Gadalińska za swą aktywną działalność w organizowaniu akcji honorowego oddawania krwi, która niejednokrotnie ratuje komuś życie została niedawno odznaczona w Szczecinie Złotą Honorową Odznaką Gryfa Zachodniopomorskiego. Gratulujemy wszelkich wyróżnień ludziom propagujących szczytny cel - honorowego krwiodawstwa.
L. Walkiewicz
Darłowo, ED 12/2009