Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 10588638, w wrześniu 33978, dziś 1241; on-line: 75

Echo Darłowa

Lapidarium na cmentarzu

Lapidarium jest miejscem, w którym zgromadzono okazy kamieni naturalnych lub fragmenty kamiennych substancji pochodzących z zabytkowych budowli i pomników. Zwykle urządzane są na wolnym powietrzu /parki, cmentarze, dziedzińce/, mogą znajdować się również w pomieszczeniach zamkniętych /muzea/.
Lapidarium w Darłowie założone zostało w roku 1990 na terenie dzisiejszego cmentarza komunalnego, obok kościoła św. Gertrudy w Darłowie. Stanowi niewielki spłaszczony kopczyk usypany z ziemi z ustawionym kamiennym krzyżem pośród dwóch kamiennych steli. Jest miejscem zbiorowego pochówku kości wydobytych z innego miejsca cmentarza. Z relacji ks. proboszcza Eugeniusza Gnibby wynika, że była to zbiorowa mogiła zabitych żołnierzy. Na czaszkach, bowiem znaleziono ślady cięć ostrza broni białej (?).
Mogiła została odkryta podczas prac związanych z wykonywaniem obecnych schodów, prowadzących do kościoła od ul. O. Damiana Tynieckiego. Znajdowała się w miejscu obecnego spocznika schodów. Pod korzeniami potężnego jesionu znaleziono również ślady wapna oraz cegły. Być może był to pomnik ku czci zabitych (?). Stele oraz krzyż za zgodą władz gminnych sprowadzono z dawnego ewangelickiego cmentarza w miejscowości Dziki.
 

Konstanty Kontowski
Darłowo, ED 5/2003

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl