Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 10588642, w wrześniu 33978, dziś 1241; on-line: 79

Echo Darłowa

Tak wyglądał budynek ZSM w latach 30-tych

Jubileusz Szkoły Morskiej

Zespół Szkół Morskich w Darłowie jest najstarszą średnią szkołą morską w Polsce. Swoje europejskie korzenie wywodzi od utworzonej w Darłowie w roku 1909 Hanzeatyckiej Szkoły (Hanseschule), kształcącej ludzi morza. W obecnym budynku Zespołu Szkół Morskich już od roku 1929 mieściła się niemiecka Szkoła Hanzeatycka. Po drugiej wojnie światowej, gdy brakowało specjalistów morskich w roku 1947 utworzono w Darłowie Liceum Morskiej Spółdzielczości. Tylko 3 lata istniała ta placówka oświaty kształcąca specjalistów morskich. Rozwijające się darłowskie rybołówstwo morskie pilnie potrzebowało rybaków, motorzystów, mechaników i innych. Pół wieku temu 1 września 1953 roku rozpoczęła swoją działalność Zasadnicza Szkoła Rybołówstwa Morskiego. Naukę na kierunkach motorzysta kutrowy i rybak morski rozpoczęło 80 uczniów. Nie było wówczas pomocy naukowych, warsztatów, a budynek szkoły i internat wymagały remontu. W ciągu 50 lat mury szkoły opuściło ponad 4500 absolwentów: Technikum i ZSRM. Wielu z nich ukończyło wyższe studia i rozsławiło Darłowo i szkołę na całym świecie. O osiągnięciach i sukcesach szkoły majacej certyfikat ISO 9001 będziemy pisać w jubileuszowym roku jeszcze wielokrotnie. Teraz wspomnę tylko, że amatorski Radioklub SP1KNM przy ZSM, prowadzony przez Piotra Przekopowicza zdobył za rok ubiegły puchar i tytuł wicemistrza Polski. Znakomicie spisała się mgr Marianna Surowiec i jej drużyna w składzie: Adam Aleksa z klasy Va, Błażej Walkowiak z Iw i Rafał Aleksandrowicz z kl 4d. W finale Ogólnopolskiego Konkursu Zarządzania Firmą MESE 2003, jaki odbył się w dniu 25 kwietnia br. w Łodzi zdobyli zdecydowanie I miejsce. Wicemistrzem Polski w żeglarstwie lodowym w ostatnim sezonie zimowym został Bernard Mądrych.
Już wkrótce, bo w dniu 17 maja br. rozpoczną się mocnym akcentem uroczyste obchody półwiecza Zespołu Szkół Morskich. Z tej okazji Szkolny Morski Klub Żeglarski „Albatros” organizuje regaty żeglarskie na jeziorze Bukowo. Rozpoczęcie regat nastąpi o godz. 1030 na przystani jachtowej w Dąbkach.
W dniu 18 maja br. o godz. 12 odprawiona zostanie uroczysta msza św. w kościele św. Jerzego. Od godziny 16 na dziedzińcu w Zamku Książąt Pomorskich rozpocznie się Festiwal Szantowy. Udział wezmą w nim m.in. Jerzy Porębski, Przemysław Modralski, Piotr Ściesiński, zespół D.N.A.
 

L.W.
Darłowo, ED 5/2003

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl