Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Dzień otwarty w Szkole Morskiej

W piątek, 20 marca 2010, Zespół Szkół Morskich w Darłowie w ramach Dnia Otwartego Szkoły gościł młodzież zainteresowaną nauką w nowym roku szkolnym 2010/2011. Przybyli rodzice i młodzież z różnych stron Polski poznali bogatą ofertę tej morskiej placówki oświatowej.

Zespół Szkół Morskich w Darłowie jest szkołą, która wyróżnia się swą odrębnością spośród wszystkich szkół w Polsce. Jest to najstarsza z trzech średnich szkół morskich w Polsce.

Do końca  obecnego roku szkolnego mury szkoły opuściło prawie 5 000 absolwentów. Wielu z nich to marynarze, oficerowie i kapitanowie, pracujący na morzach i oceanach całego świata.

Nauka w Technikum Morskim trwa cztery lata na podbudowie gimnazjum. ZSM kształci specjalistów w następujących kierunkach: technik mechanik okrętowy (tylko chłopcy); technik nawigator morski (dziewczęta i chłopcy); technik rybołówstwa morskiego (tylko chłopcy); technik hotelarstwa (dziewczęta i chłopcy); technik turystyki morskiej (dziewczęta i chłopcy); technik informatyk (dziewczęta i chłopcy) mówi Artur Hamerling dyrektor szkoły.

W szkole obowiązuje umundurowanie, która składa się z granatowej marynarskiej bluzy i spodni, czapki, krawata, kołnierza, koszulki marynarskiej oraz bosmanki (ciepłej kurtki), a także z emblematów.

W czasie nauki uczniowie odbywają praktyki morskie na statku szkolnym, uczestniczą w zajęciach praktycznych w warsztatach szkolnych oraz zdobywają patent żeglarza. Po ukończeniu szkoły absolwenci mogą podejmować pracę na statkach morskich, handlowych i rybackich różnych armatorów, okrętach marynarki wojennej RP, a także na jednostkach pływających służb portowych, ratownictwa morskiego, Straży Granicznej w dziale pokładowym.

Szkoła zapewnia niezbędną wiedzę teoretyczną i przygotowanie praktyczne do zawodu marynarza, mechanika okrętowego i nawigatora. W nauczaniu stosowany jest najnowocześniejszy sprzęt i technologie. Symulatory pozwalają na wykonywanie ćwiczeń na lądzie, natomiast praktykę uczniowie poznają na statku szkolnym. ZSM zatrudnia zarówno w szkole jak i w warsztatach wykwalifikowaną, doświadczoną kadrę pedagogów i fachowców morskich, która przekazuje uczniom konieczną wiedzę i umiejętności.

Poza zajęciami obowiązkowymi, uczniowie mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań podczas zajęć dodatkowych z informatyki, żeglarstwa, muzyki, sportu itp. Do nauki żeglarstwa ZSM ma oprócz wielu żaglówek dwa jachty ?Goliat" i "Dawid", będące efektem pracy uczniów wykonywanej pod kierunkiem Jana Rosenkiewicza, w ich drodze po uzyskanie dyplomu technika. ZSM ma salę gimnastyczną bisko asfaltowe do piłki ręcznej z bramkami i koszami, 400 m bieżnię oraz siłownię męska i damską

Internat przy Zespole Szkół Morskich w Darłowie położony przy ul. Żeromskiego 25 dysponuje 163 miejscami w pokojach 1, 2, 3 i 4 osobowych. W internacie znajduje się świetlica, stół bilardowy, telewizja kablowa. Przy internacie działa stołówka. Śniadania i kolacje są przygotowywane przez uczniów we własnym zakresie (dostęp do kuchni internackiej). Zarówno szkoła jak i internat mają parkingi niestrzeżone dla samochodów osobowych na terenie ogrodzonym.

Jako jedyna tego typu szkoła morska w Polsce posiada własny statek szkolny M/T Franek Zubrzycki II o wymiarach: długość całkowita - 32,57 m; szerokość - 6,70 m; zanurzenie 3,80 m; pojemność brutto 157 t; pój. netto 47 t; silnik główny-R8D V136.  Na statku jednorazowo szkoli się 24 uczniów w rejsach po Bałtyku.

Kilka faktów z historii szkoły

Historia szkoły o profilu morskim w Darłowie zaczęła się już w roku 1947, kiedy to z inicjatywy kierownika działu społeczno - wychowawczego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Rzeczpospolitej Polskiej w okręgu szczecińskim i za zgodą ministerstwa oświaty, założono Gimnazjum i Liceum Spółdzielczości Morskiej w Darłowie. Nowo powstałą szkołę nazwano im.  Obrońców Westerplatte, zaś pierwszym dyrektorem placówki został Ludwik Łakomy. Po trzech latach działalności jednak ją rozwiązano. Czas pokazał, że tego typu placówka do kształcenia ludzi morza jest potrzebna.  Dlatego zarządzeniem ministra żeglugi z 18 lipca 1953 roku, utworzono Zasadniczą Szkołę Rybołówstwa Morskiego z siedzibą w Darłowie.  Nauka w niej trwała trzy lata i była oparta na podbudowie siedmioletniej szkoły podstawowej.  Zadaniem szkoły było kształcenie kwalifikowanych pracowników rybołówstwa morskiego.   Odtąd na ulicach Darłowa pojawili się chłopcy w marynarskich mundurach, budząc zaciekawienie i radość miejscowej i okolicznej ludności, wczasowiczów i przyjezdnych gości. Szkoła kształciła początkowo morskich rybaków kutrowych i motorzystów kutrowych. Od tego momentu wykształciło się w Darłowie trzy pokolenia wykwalifikowanych rybaków.

W roku 1966 ministerstwo żeglugi przekazało jej były okręt polskiej Marynarki Wojennej ?Pelikan", który po wyremontowaniu i przystosowaniu do wymogów praktyki uczniowskiej otrzymał nazwę ?Franek Zubrzycki II" i zastąpił starą wysłużoną jednostkę szkoleniową. ?Franek Zubrzycki II" nieprzerwanie służy uczniom szkoły morskiej do chwili obecnej, zapewniając miejsce na pokładzie jednocześnie dla 24 uczniów podczas rejsów szkoleniowych i jest niezwykle istotnym elementem szkolnej praktyki zawodowej.

We wrześniu 1972, gdy dyrektorem szkoły był Ryszard Biernacki zostało powołane do życia trzyletnie Technikum Rybołówstwa Morskiego, na podbudowie istniejącej już trzyletniej ZSZ. Umożliwiło to kształcenie na poziomie szkoły średniej mechaników okrętowych, mechaników nawigacyjno - połowowych i mechaników urządzeń przetwórstwa rybnego.

Od 1 września 1978 rozpoczął się nowy etap w dziejach szkoły morskiej w Darłowie. Tego właśnie dnia nastąpiło, bowiem powołanie do życia Zespołu Szkół Rybołówstwa Morskiego, w skład, którego weszły Zasadnicza Szkoła Rybołówstwa Morskiego, Technikum Rybołówstwa Morskiego i Technikum Zawodowe dla Pracujących. Było to niejako prawno-organizacyjne usankcjonowanie i ukoronowanie wszystkich zmian, które zaszły w szkole na przestrzeni lat siedemdziesiątych.

Dzięki staraniom Lecha Pieczyńskiego - dyrektora ZSM w roku 1993, na miejsce trzyletniego Technikum Rybołówstwa Morskiego powołano do życia pięcioletnie Technikum Morskie. Szkoła przyjęła również nową nazwę: Zespół Szkół Morskich w skład, którego wchodziły od tej pory: Zasadnicza Szkoła Morska, Technikum Morskie i Technikum Mechaniczne dla Dorosłych. Sukcesem zostały również uwieńczone rozmowy Lecha Pieczyńskiego z senatami Wyższych Szkół Morskich w Szczecinie i Gdyni na temat uznania egzaminu maturalnego darłowskiej placówki za egzamin wstępny na studia wyżej wymienionych uczelni.

U progu nowego tysiąclecia w szkole zaszły kolejne zmiany organizacyjne. W roku 1996 Technikum Morskie rozszerzyło swoja działalności o profile: siłownie okrętowe i mechanizmy pomocnicze oraz budowa maszyn, a dwa lata później zorganizowano nabór na nowy kierunek: technik nawigator. W związku z tym wydarzeniem do Technikum Morskiego została przyjęta pierwsza w dziejach szkoły dziewczyna, którą była poznanianka Paulina Pawłowicz.

Początek XXI wieku przyniósł szkole morskiej w Darłowie kolejny, niezwykle ważny sukces. Otóż po przeprowadzeniu audytu certyfikacyjnego, 12 stycznia 2001 został nadany Zespołowi Szkół Morskich w Darłowie certyfikat jakości ISO 9001. Dokument ten poświadczył nie tylko ważne miejsce darłowskiej placówki w polskim systemie oświatowym, ale także zwiększył wydatnie szanse uczniów na znalezienie dobrej pracy po ukończeniu szkoły.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 3/2010

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl