Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Banknot zaprojektowany prze richarda Zenke

Obrazy dla Muzeum w Darłowie

Sześć obrazów Richarda Zenke, malarza związanego niegdyś z Darłowem, otrzymało w darze Muzeum Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie.

Brygida Jerzewska i jej mąż Hans Bahr przywieźli 20 kwietnia z Niemiec do Muzeum w Darłowie sześć obrazów olejnych podarowanych przez rodzinę Zenke.

Richard Zenke urodził się 23 sierpnia 1901 r. w Darłowie we rodzinie urzędniczej w nieistniejącej już dziś kamienicy położonej przy ul Młyńskiej. Szkołę podstawową i gimnazjum ukończył w Darłowie, a maturę zdał w Kołobrzegu. Następnie w Bytowie w r. 1921 ukończył seminarium nauczycielskie, otrzymując uprawnienia nauczyciela rysunków. W latach 1923 - 1926 studiował w Wyższej szkole Sztuk Pięknych w Berlinie otrzymując dyplom profesora szkół średnich. Jednymi z pierwszych jego prac były projekty kilkunastu papierowych pieniędzy zastępczych osobnych dla miasta Darłowo i gminy Darłówko. Umieścił na nich ważniejsze miejskie zabytki oraz typowe elementy morskie jak np.: rybaków, żaglowce, sieci, ryby, koła ratunkowe, kotwice, latarnię morska.  Te piękne graficznie papierowe pieniądze emitowały w latach 1914 - 1924 prawie wszystkie niemieckie miasta zamiast bilonu, który został w czasie I wojny światowej został wycofany z obiegu i wykorzystany na produkcje armat i amunicji.

W połowie lat dwudziestych artysta ożenił się z Martą Jantz, córką kapitana policji w Darłowie. Richard Zenke malował w Darłowie pomorskie krajobrazy, portrety rybaków, zabytkowe budowle, wydmy, przystanie rybackie, klify Jarosławca i Bałtyk. W latach 1926 - 1935 mieszkał w Pile, gdzie uczył wychowania plastycznego w szkole średniej. W latach 1935 - 1945 wraz z rodziną mieszkał w Królewcu, gdzie był nauczycielem rysunku w Szkole Wyższej. Jednocześnie był doradcą d/s sztuki w prowincji Prusy Wschodnie. Na krótko przed wybuchem wojny zostaje powołany na prof. w kolegium Nauczycielskim w Elblągu.  Do wybuchu wojny miał pond 20 wystaw swych prac. Wiele z nich zaginęło w zawierusze wojennej. Powołany do wojska w Norwegii z uwagi na krótki wzrok prowadzi w Bergen zajęcia dla żołnierzy ze sztuki świeckiej. Zimą 1945 rodzina Zenke powróciła do Darłowa, a Richard dostał się do niewoli. Z jenieckiego obozu udało mu się uciec i osiedlić się z żoną i czwórką dzieci w Parchim w Meklemburgii, w radzieckiej strefie okupacyjnej. Po roku z rodziną dostał się do obozu dla uchodźców na wyspie Norderney w Niemczech Zachodnich. Zamieszkał w małym domku nad morzem i wrócił do malarstwa portretowego i plenerowego, zarabiając na utrzymanie rodziny. W 1949 roku, po prawie 10 latach przerwy od, dydaktyki Richard Zenke został zatrudniony, jako nauczyciel w North High School w Palatine Kirchheimbolanden. W 1953 przeniósł się do Ludwigschafen nad Renem gdzie został wykładowcą sztuki w Gimnazjum Humanistycznym. W roku 1967 odszedł na emeryturę. Rok później przeniósł się do maleńkiej miejscowości Hamm nad rzeczką Sieg. Richard Zenke zmarł 16 sierpnia 1980 r. Nigdy nie zapominał o latach dziecięcych i młodzieńczych spędzonych w Darłowie. Jego serdecznym przyjacielem był Karl Rosenow, który przyczynił 80 lat temu się do utworzenia muzeum w Darłowie.

Realistyczne malarstwo Zenkego inspirowane było uwielbieniem, Caspara Davida Friedricha, Rembrandta oraz malarstwa skandynawskiego.  Tworzył głównie obrazy olejne, ale również akwarele oraz rysował piórkiem i węglem. W darłowskim Muzeum na krótko przed setną rocznicą malarza zorganizowano wystawę jego prac. Rodzina zmarłego artysty przekazała darłowskiemu muzeum następujące obrazy olejne: ?Portret rodziny Zenke" Kwitnące forsycje", ?Nadrzeczne wierzby", Wiosenny poranek w górskiej krainie", Sad kwitnących jabłoni". Jak nas informuje dyrektor Jerzy Buziałkowski podarowane obrazy zostaną zaprezentowane w czasie Nocy w Muzeum.

 

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 4/2010

portret własny malarza przy pracy nad widokiem \Moment przekazania jednego z obrazów

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl