Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 9754266, w maju 9984, dziś 1055; on-line: 40

Echo Darłowa

Comenius

W ubiegłym tygodniu w Miejskim Gimnazjum im. S. Dulewicza w Darłowie odbyło się podsumowanie projektu Energia odnawialna i długotrwały rozwój: Europa wczoraj, dziś i jutro" będącego częścią programu Comenius. W projekcie udział wzięło 5 szkół gimnazjalnych z pięciu krajów partnerskich: Niemiec, Francji, Włoch, Rumunii i Polski.

Na ten temat rozmawiam z Beatą Kolanek inicjatorką Programu Comenius w Miejskim Gimnazjum w Darłowie

Proszę odpowiedzieć Czytelnikom jak się to zaczęło, że M G przystąpiło do programu Comenius?

Miejskie Gimnazjum im. S. Dulewicza współpracuje z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji Comenius od kilku lat. Dzięki jej pomocy nasi gimnazjaliści już wcześniej w różnych formach doskonalili język niemiecki poprzez konwersację ze swoimi rówieśnikami.

Poprzez tę Fundację nawiązałam współpracę z asystentką językową Comeniusa. Ona skontaktowała nas z innym asystentem językowym odbywającym swój staż w  College Jean Moulin w Chateaulin we Francji i w ten sposób pozyskaliśmy partnera do naszego projektu. Dalsze poszukiwania partnerów odniosły sukces, gdyż zgłosiły się szkoły: Gymnasium w Grimmen w Niemczech, Ex Istituto Magistrale Statale ?G. Mazzini" w Locri, we Włoszech oraz Scoala Cu Clasele I-VIII Gala Galaction w Mangalii, w Rumunii.

Jakie konkretne cele postawił przed wami projekt Comenius?

Wszystkie współpracujące szkoły znajdują się w Europie, dlatego też każdej z nich zależało na projekcie, który by polegał na rozwoju świadomości uczniów wszystkich szkół partnerskich odnośnie zmian klimatu w Europie. Dlatego celem projektu było stawianie pytań o niezbędne zmiany w codziennym, jak również europejskim zachowaniu, ażeby zabezpieczyć nasze życie przez długotrwały rozwój. Wspólnie z partnerami ustaliliśmy temat naszego projektu, który brzmi: Energie odnawialne i długotrwały rozwój: Europa wczoraj, dziś i jutro.

Na czym polegała międzynarodowa realizacja projektu?

 

Projekt Comenius realizowaliśmy w latach 2008 - 2010. Podczas realizacji projektu uczniowie i  nauczyciele wszystkich szkół partnerskich spotkali się na wizytach roboczych w Chateaulin, Grimmen, Mangalii, Locri oraz w Darłowie.  Dzielono się wówczas doświadczeniami na tematy dotyczące:

- rozwoju energii odnawialnej w regionach i krajach każdego partnera,

- wprowadzania i wartości doświadczenia segregacji śmieci i ponownego ich użytkowania,

- ochrony, jakości wody i różnorodności gatunków na morzu i lądzie każdego kraju partnerskiego.

Formy i metody pracy były różne - wycieczki, warsztaty, pogadanki, prezentacje multimedialne, praca indywidualna podczas tworzenia np. obrazów olejnych oraz zbiorowa, przy pisaniu artykułów do gazet lokalnych. Pobyt u rodzin goszczących był dla wielu uczestników lekcją łamania barier, nie tylko językowych. Językiem roboczym był język niemiecki. Sprawiał on nieraz kłopoty, dlatego uczestnicy projektu wraz ze mną opracowali i wydrukowali słownik polsko - niemiecko - francusko - włosko - rumuńsko - angielski dla lepszego porozumiewania się.

Jakie są efekty wielostronnej współpracy?

Praca nad projektem stworzyła wśród uczestników świadomość zmian klimatycznych w Europie oraz wykształciła u uczniów europejskie obywatelstwo. Dała im również możliwość poznania sytemu szkolnego każdego partnera. Pokazała też, że aby kogoś zrozumieć trzeba go najpierw poznać. Bez wątpienia poprzez wzajemne rozmowy gimnazjaliści mają lepszą znajomość języka niemieckiego. Powstała też piosenka opisująca nasz projekt. Na stronie naszego gimnazjum www.gimdar.internetdsl.pl w zakładce Comenius są bardziej szczegółowe informacje dotyczące realizowanych zadań projektu.

Czy planujecie wziąć udział w innym projekcie?

Wspólnie z partnerami jesteśmy w kontakcie, planujemy nowy projekt, ale jest to faza przyszłości.

 

Dziękuję za rozmowę L. Walkiewicz

 

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 6/2010

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl