Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Podsumowanie projektu "Comenius"

Miejskie Gimnazjum im. Stanisława Dulewicza współpracuje z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji Comenius od kilku lat. Dzięki jej pomocy nasi gimnazjaliści doskonalący język niemiecki mieli możliwość konwersacji z asystentką językową Comeniusa. Ona nawiązała kontakt z innym asystentem językowym odbywającym swój staż w  College Jean Moulin w Chateaulin we Francji i w ten sposób pozyskaliśmy partnera do naszego projektu.

Dalsze poszukiwania  partnerów odniosły sukces, gdyż zgłosiły się  szkoły: Gymnasium w Grimmen w Niemczech, Ex Istituto Magistrale Statale ?G. Mazzini" w Locri, we Włoszech oraz Scoala Cu Clasele I-VIII Gala Galaction w Mangalii, w Rumunii.

Wszystkie szkoły znajdują się w Europie, dlatego też każdej z nich zależało na projekcie, który by polegał na rozwoju świadomości uczniów wszystkich szkół partnerskich odnośnie zmian klimatu w Europie. Dlatego celem projektu jest stawianie pytań o niezbędne zmiany w codziennym, jak również europejskim zachowaniu, ażeby zabezpieczyć nasze życie przez długotrwały rozwój.

Wspólnie z partnerami ustaliliśmy temat naszego projektu, który brzmi: Energie odnawialne i długotrwały rozwój: Europa wczoraj, dziś i jutro. Realizowaliśmy go w latach 2008 - 2010.

Aby zrealizować projekt uczniowie i  nauczyciele wszystkich szkół partnerskich spotkali się na wizytach roboczych w Chateaulin, Grimmen, Mangalii, Locri oraz w Darłowie.

Wypracowali oni tematy  w zakresie:

- rozwoju energii odnawialnej w regionach i krajach każdego partnera,

- wprowadzania i wartości doświadczenia segregacji śmieci i ponownego ich użytkowania,

- ochrony jakości wody i różnorodności gatunków na morzu i lądzie każdego kraju partnerskiego.

Formy i metody pracy były różne - wycieczki, warsztaty, pogadanki, prezentacje Power Point, praca indywidualna podczas tworzenia np. obrazów olejnych oraz zbiorowa, przy pisaniu artykułów do gazet lokalnych. Pobyt u rodzin goszczących był dla wielu uczestników lekcją łamania barier, nie tylko językowych. Językiem roboczym był język niemiecki. Sprawiał on nieraz kłopoty, dlatego uczestnicy projektu opracowali i wydrukowali słownik polsko-niemiecko-francusko-włosko-rumuńsko-angielski dla lepszego porozumiewania się.

Powstała też piosenka opisująca nasz projekt. Na stronie naszego gimnazjum www.gimdar.internetdsl.pl w zakładce Comenius są informacje dotyczące realizowanych zadań projektu.

Praca nad projektem stworzyła wśród uczestników świadomość zmian klimatycznych w Europie oraz wykształciła u uczniów europejskie obywatelstwo. Dała im również możliwość poznania sytemu szkolnego każdego partnera. Pokazała też że, aby kogoś zrozumieć trzeba go najpierw poznać.

Wspólnie z  partnerami jesteśmy w kontakcie, planujemy nowy projekt, ale jest to faza przyszłości.

 

Beata Kolanek
Darłowo, ED 6/2010

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl