Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 9750192, w maju 9674, dziś 745; on-line: 198

Echo Darłowa

Osobliwość florystyczna

 

Ziemia Darłowska leży w obszarze chronionego krajobrazu. Oprócz kilkunastu rosnących tu chronionych gatunków roślin darłowskie wydmy są jest rajem dla herbowej rośliny Pomorza mikołajka nadmorskiego.

Mikołajek nadmorski (Eryngium maritimum) - gatunek rośliny z rodziny selerowatych. Występuje na wybrzeżach mórz Bałtyckiego, Północnego, Śródziemnego, Czarnego i Atlantyku. Na świecie występuje 220 gatunków należących do rodzaju Eryngium, w Europie jest ich 26, zaś w Polsce 3 (m. nadmorski, m. polny, m. płaskolistny). Według danych z końca lat siedemdziesiątych XX w. zasoby populacyjne mikołajka w Polsce wynosiły około 50 000 osobników. Największa populacja występowała na Mierzei jeziora Kopań  między Darłowem i Wiciem 4240 egz. W Polsce ten rzadki gatunek, występuje jedynie na nadmorskich wydmach białych i szarych w odległości nie większej niż 150 m od brzegu Bałtyku. Najwcześniej w Europie bo już w 1902 r. mikołajek nadmorski został objęty ochroną nad Zatoką Gdańską.

Ma mocną łodygę, o nasadzie nawet do 1 cm grubości, dzięki czemu dobrze znosi zasypywanie przez słonawy piasek. Liście rośliny są sztywne, twarde, ostrokolczaste, pokryte nalotem wosku, który zapobiega nadmiernej utracie wody. Nasiona są odporne nawet na kilkutygodniowe zalanie wodą morską. Jego pełzające pod ziemią kłącza, przez które jest zaopatrywany w wodę  sięgają nawet do 4 m. Roślina światłolubna przystosowana jest do znoszenia suszy i wiatru. Ten zagrożony gatunek objęty jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Roślina kwitnie na kolor ametystowo-niebieski, w okresie od czerwca do września. Zapylana jest przez owady, a owoce rozsiewane są przez zwierzęta. W środowisku naturalnym rozmnaża się jednak głównie wegetatywnie. większość bowiem jej siewek ginie w pierwszym roku.

Jest jednym z ulubionych motywów haftu kaszubskiego szkoły puckiej. Znajduje się w herbie miejscowości Dziwnów, Żelistrzewo i Ustronie Morskie oraz w logo Wolińskiego Parku Narodowego. Turysto pamiętaj o tym, aby nie niszczyć tego pięknego i rzadkiego elementu naszej flory. Ziemia Darłowska stolicą mikołajka nadmorskiego.

 

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 6/2010

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl