Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 9754283, w maju 9984, dziś 1055; on-line: 57

Echo Darłowa

Festyn i jarmark historyczny na Wyspie Łososiowej

Darłowskie Stowarzyszenie Kultura Sztuka Region zorganizowało 20 czerwca już po raz szósty Festyn Historyczny w ramach Darłowskich Spotkań z Historią i Tradycją.

Na położonej pomiędzy dwoma ramionami rzeki Wieprzy - Wyspie Łososiowej w Darłowie, odbył się w niedzielę festyn i jarmark średniowieczny. Organizatorzy przygotowali nań wiele atrakcji, szczególnie dla najmłodszych. Darłowianie z zaciekawieniem obserwowali indywidualne i drużynowe walki oraz turnieje rycerskie. Ponadto oglądali dawne uzbrojenie, tarcze i rycerskie pancerze. Niektórzy przymierzali zbroje, albo próbowali strzelać z łuku do tarczy. Sporo młodzieży i dzieci poznało kroki i wzięło udział w średniowiecznych tańcach dworskich i ludowych. Były również gry i zabawy plebejskie dla dzieci i dorosłych na średniowiecznym placu zabaw.

Na stoiskach można było zobaczyć jak wyglądały dawne rzemiosła jak n.p.: obróbka bursztynu, robienie bawełnianych sieci, lepienie garnków, wyrób czerpanego papieru, wykonywanie ozdób z poroży, filcowanie, robienie powrozów, tkactwo, wyszywanie, wędzenie ryb, pieczenie podpłomyków. Miłośnicy numizmatyki sami wybijali średniowiecznym sposobem monety z Erykiem Krwawym, a głodni i spragnieni próbowali specjałów dawnej słowiańskiej kuchni, czy wyrobów z koziego sera. Podczas festynu odbył się koncert folkowy darłowskiego zespołu ZGAGAFARI oraz inscenizacja historyczna p.t. ?Targ niewolników".

W tegorocznym średniowiecznym jarmarku udział wzięli: Najemna Drużyna Wojów HAMAR NORDUR z Sopotu, Drużyna Wojów Pomorskich "Jastrząb" z Bytowa, NIHIL - NOVI - firma edukacyjno - rozrywkowa z Kołobrzegu, Skansen Archeologiczny "Grodzisko" z Sopotu - oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Zespół Tańca Dawnego DUIL Gdańskiej Szkoły Fechtunku Bractwa św. Jerzego, Drużyna Wojów Wikińskich "GAUTAR" Brusy, galeria MIZUMI ze Słowina, CERAMIKON Damian Żłobecki - pracownia ceramiki artystycznej, w Jeżycach, pracownia florystyczno-ceramiczna ZAPIECEK w Darłowie, Stowarzyszenie Agroturystyczne Ziemi Darłowskiej ZAGRODA, Stowarzyszenie Archeologiczne "Przeszłość dla Przyszłości" z Poznania.

To dzięki współpracy Darłowskiego Stowarzyszenia Kultura Sztuka Region z w/w stowarzyszeniami i zespołami darłowska publiczność mogła uczestniczyć w tegorocznym festynie i jarmarku. Wielu uczestników imprezy otrzymało nagrody ufundowane przez takich sponsorów jak n.p: Bałtycki Bank Spółdzielczy, kwiaciarnia CRASPEDIA, drogeria NATURA, całoroczna pizzeria COSA NOSTRA w Darłówku, CERAMIKON, Karol Matusiak. Całe przedsięwzięcie było współfinansowane przez: Powiat Sławieński, Urząd Miasta w Darłowie, Darłowski Ośrodek Kultury, Sanatorium Dukat w Dąbkach, Stocznia Darłowo  M&W Sp. Z o.o., Hotel Apollo, Karczmę Rzymską.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 6/2010

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl