Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 9750198, w maju 9674, dziś 745; on-line: 204

Echo Darłowa

Święto Morza w Darłowie

W Darłowie 24 czerwca uczczono Święto Morza występami dzieci i młodzieży w kinie Bajka.

Tradycja obchodów święta morza sięga przełomu XVIII i XIX wieku, kiedy wśród kaszubskich rybaków panował obyczaj ścinania w noc świętojańską kani będącej symbolem zła i ludzkich utrapień. Obrzędy te, podobnie jak rzucanie wianków, miały zawsze charakter ludowy, nigdy państwowy. Podkreślały jednak związek ludności polskiej z morzem. Od chwili zaślubin Polski z Bałtykiem, 10 lutego 1920 roku, rozpoczęto popularyzację tematyki morskiej. Jednakże pomysł obchodów Święta Morza zrodził się w 1932 roku w Gdyni. Jego autorem był Andrzej Wachowiak, członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, który zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku, uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. Inicjatywa Andrzeja Wachowiaka, jak się później okazało, przerodziła się w obchodzone dorocznie uroczystości poświęcone morzu.

Święto Morza to dni, w których oddajemy hołd nie tylko ciężkiej pracy rybaków i marynarzy, ale i wszystkim tym, którzy tworzą gospodarkę morską w całości: portowcom, stoczniowcom, urzędnikom gospodarki morskiej, służbom SAR, obsłudze kutrów wędkarskich i żeglugowych oraz kadrze pedagogicznej, pracownikom i uczniom Zespołu Szkół Morskich w Darłowie.

Dla nich zaprezentowano specjalne widowisko muzyczno taneczne pod nazwą ?Igraszki z Neptunem", w wykonaniu zespołu DIOMEDEO z Klubu Garnizonowego w Darłowie. Dla nich mini musical p.t. ?Morskie Opowieści" - wykonali nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół im. Lotników Morskich w Darłowie. Wreszcie dla nich tańczył zespół ADHD.

Zakończeniem obchodów Święta Morza w Darłowie będzie Msza Św. w intencji Ludzi Morza na statku szkolnym "Franku Zubrzyckim II"  Zespołu Szkół Morskich w Darłowie, która odbędzie się 27 czerwca o godz. 16 w   Darłówku Wschodnim przy moście.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 6/2010

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl