Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Wystawa o ochronie Bałtyku i zrównoważonym rybołówstwie

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im Agnieszki Osieckiej w Darłowie otwarto wystawę edukacyjną poruszającą problemy: ochrony dorsza, nielegalnych praktyk rybackich, gospodarowania zasobami rybnymi oraz bioróżnorodności i stanie Bałtyku.

Organizatorem wystawy i autorem zespołu plansz jest Federacja Zielonych Gaja. Celem wystawy jest podnoszenie poziomu wiedzy ekologicznej obywateli w zakresie konieczności rozwijania polskiej gospodarki połowowej na Bałtyku w sposób zrównoważony i zgodny z prawem, oraz zwiększenie poczucia indywidualnej odpowiedzialności obywateli za stan zasobów rybackich w Morzu Bałtyckim.

Obszar zlewni Bałtyku jest duży, a jej powierzchnia stanowi 17% całkowitej powierzchni kontynentu europejskiego. Bałtycka zlewnia jest jedną z najgęściej zaludnionych (blisko 90 milionów ludzi), a rybołówstwo i transport morski na wodach Bałtyku są jednymi z najmocniej rozwiniętych na świecie. Morze Bałtyckie swym charakterem często przypomina ?duże jezioro", a ponieważ jego ekosystem jest bardzo wrażliwy na zanieczyszczenia i negatywną presję środowiskową wywoływaną przez ludzi, naszemu morzu nadano status ?Szczególnie wrażliwego Obszaru Morskiego (PSSA).

Warto zapamiętać główne cechy Morza Bałtyckiego: niskie zasolenie wód powierzchniowych wąskie i płytkie połączenie z Morzem Północnym w rejonie Cieśnin Duńskich, bardzo powolna, trwająca ok. 40 lat wymiana wód pomiędzy Bałtykiem a Morzem Północnym (stwarza to zagrożenie długotrwałej koncentracji zanieczyszczeń). Śmieci pozostawione na plażach, zrzut ścieków i nawozów do morza, wycieki ropy i substancji szkodliwych ze statków oraz nadmierna i niezrównoważona presja połowowa człowieka wpływają bardzo negatywnie na stan bałtyckiej bioróżnorodności oraz na jakość wody morskiej. W obliczu takiej sytuacji gatunki występujące w Bałtyku oraz wody, w których żyją, wymagają aktywnej i skutecznej ochrony.

Na polskim wybrzeżu znajduje się 74 porty i przystanie rybackie. Stan polskiej floty rybackiej w lipcu 2009 r. został oceniony na 839 jednostek o łącznej ładowności 410.736 GT. Około 60% polskiej floty rybackiej stanowią łodzie rybackie, czyli jednostki mniejsze niż 10 metrów. Polski sektor rybacki ma ogromny wpływ na życie społeczno - gospodarcze trzech nadmorskich województw. Udział produktów rybnych w eksporcie stanowi 10 % całego eksportu żywności.

Federacja Zielonych Gaja prowadzi monitoring systemu kontroli połowów dorsza, łososia i pozostałych gatunków ważnych społecznie i ekologicznie na Bałtyku w oparciu o prawo unijne. Okazuje się, że na Bałtyku istnieje nielegalny rynek rybny, który narusza zrównoważoną gospodarkę połowową. Wystawę będzie można oglądać do 26 listopada.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 10/2010

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl