Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 10589021, w wrześniu 34288, dziś 63; on-line: 44

Echo Darłowa

Temat na zimę: Ciepło coraz cieplej

Za kilkadziesiąt lat średnia temperatura na Ziemi będzie wyższa o kilka stopni. W lecie normą będą kilkutygodniowe okresy upałów i suszy, a po nich gwałtowne wichury i długotrwałe deszcze powodujące powodzie. Klimat się ociepla, bo człowiek zbytnio ingeruje w środowisko, emitując do atmosfery trujące substancje. Człowiek również manipuluje pogodą. W krajach bogatych, dzięki najnowszym zdobyczom techniki, potrafi się już zmieniać bieg nadciągającego huraganu.
Skutki ocieplenia widać już gołym okiem. Całą Europę południową nawiedzają fale upałów. We Francji z powodu upałów zmarło w 2003 roku około 3 tys. osób. Na skutek długotrwałej suszy spadła wydajność w rolnictwie. Oszacowano, że w roku 2003 we Włoszech plony były niższe o 40%. W Niemczech susza w 2003 roku spowodowała większe straty niż powódź w roku 2002.
Nienormalnie wysokie temperatury odnotowuje się również na innych kontynentach.
Meteorolodzy biją na alarm. Jeśli najbogatsze kraje nie przyjmą rygorystycznego proekologicznego programu, a do atmosfery będą nadal emitowane olbrzymie ilości trujących gazów powstałych na skutek spalania węgla, gazu i ropy naftowej, jeśli nie zostaną posprzątane kosmiczne śmieci, zepsute satelity i odpady, które krążą wokół naszej planety, jeśli będą prowadzone eksperymenty zakłócające równowagę klimatyczną, to efekt cieplarniany nas zniszczy. Są już konkretne prognozy. Naukowcy obliczyli, że jeśli tak dalej pójdzie to za 100 lat pokrywa lodowa oceanów zniknie.
Zdaniem Jana Pretela z Czeskiego Instytutu Hydro - Meteorologicznego, wciągu najbliższych 100 lat średnia temperatura na Ziemi może wzrosnąć od 1,4 do 5.8 0C. Jeśli chodzi o Europę Środkową , to wzrost ten sięgnąć może nawet 3oC. Za kilkadziesiąt lat okres suszy w Europie Środkowej może trwać miesiąc, normą stanie się temperatura 35 0C. W następnej fazie przyjdą nawałnice i ulewy.
Podobnie zatrważające prognozy wysuwa Jon Houghton, profesor brytyjskiego Instytutu Meteorologii. Obliczył on, że w ciągu ostatniego stulecia temperatura Ziemi podniosła się o 0,6 stopnia i ten proces nabiera rozpędu. Dekada lat 90- tych była najcieplejsza w minionym tysiącleciu.
 

Eugeniusz Berliński
Darłowo, ED 2/2004

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl