Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Międzynarodowa prywatna armia okupowała Darłówko

Zakończył się w Darłowie trwający tydzień czasu 20-26 czerwca 13. Zlot Pojazdów Wojskowych i Grup Rekonstrukcji Historycznych. W tegorocznym zlocie wzięło udział ponad 500 pojazdów i około 1300 uczestników. Najwięcej atrakcji miało miejsce w drugiej połowie zlotu. Militarne miasteczko odwiedziło ponad 40 tys. turystów i mieszkańców Darłowa.

Na nadmorskiej ?patelni" na kilkunastu hektarach rozłożyły się obozowiska zlotowiczów i ich pojazdów nie tylko z najdalszych stron kraju, ale również z Danii, Niemiec, Szwecji i Rosji. Należy zaznaczyć, że w tym roku festyn militarny zmienił nieco charakter, bo jego głównym organizatorem nie był pomysłodawca zlotu - Marian Laskowski, lecz referat promocji i współpracy z zagranicą Urzędu Miejskiego w Darłowie, którym kieruje Krzysztof Walków. Marian Laskowski podobnie jak Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu byli istotnymi partnerami imprezy. W tym roku było znacznie więcej dobrej muzyki mówi Krzysztof Walków z darłowskiego ratusza. Na zlotowej scenie w blokach koncertowych wystąpili m.in. darłowski zespół Świadomość; Muniek Staszczyk; Tortilla, Kobranocka; Gdzie Cikwiaty; The Last Ride; Acid Drinkers. Zarówno udział w zlocie jak i wstęp na koncerty był bezpłatny- mówi Krzysztof Walków z Urzędu Miejskiego w Darłowie. Patronat medialny sprawowały miesięczniki: ?Odkrywca" i ?Polska Zbrojna".

Znacznie szerzej niż w latach ubiegłych zostały potraktowane pokazy rekonstrukcji grup historycznych. W pokazach dla publiczności brały udział różne grupy rekonstrukcyjne, które prezentowały także swoje dioramy. Muzeum Oręża Polskiego z Kołobrzegu pokazało po raz pierwszy niedawno wydobyte w Kluczewie k/Stargardu Szczecińskiego główne elementy unikatowego czołgu niemieckiego typu PzKpfwIV z armatą kalibru 75 mm. Ten typ 25 tonowego czołgu produkowano od czerwca 1944 do marca 1945, mówił obecny na zlocie Paweł Pawłowski dyrektor kołobrzeskiego Muzeum.

Stowarzyszenie Miłośników Wojsk Polsko - Radzieckich Miasta Szczecinek pokazało szereg oryginalnych pojazdów, broni i wyposażenia: piechoty, lotnictwa, wojsk inżynieryjnych i wojsk łączności. Na terenach zlotowych swoje dioramy i inscenizacje batalistyczne zaprezentowały Grupa Rekonstrukcyjno Historyczna AK-owcy z Grudziądza i GRH Task Force V, która jest grupą przyjaciół i miłośników militariów, pochodzących niemal z całej Polski, w tym z Torunia, Bydgoszczy, Gdańska, Słupska czy Poznania. Zaprezentowali oni amerykańsko - brytyjski oddział wojsk specjalnych walczących w Afganistanie. Z ich oryginalnego uzbrojenia i wyposażenia mogłaby brać przykład polska armia.

Sąsiadowała z nimi Muzealna Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. II batalionu 18 pułku piechoty, która współpracuje z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola bitwy nad Bzurą. Od 1998 r., stawiali zabudowę na rekonstrukcjach Bzura, Mława, Bolimów i in., a od kilku lat  specjalizują się w wiernej, plastycznej oprawie filmów o tematyce militarnej. Wybudowali m.in. 60 metrową linię okopów dla filmu ?Wojna i Miłość", Jerzego Hoffmana. W Darłowie zaprezentowali dioramy przedstawiające m.in. Bitwę nad Bzurą w 1939 r. oraz Bitwę Warszawską z 1920 r. Bardziej mobilnie prezentowali się członkowie Stowarzyszenia Miłośników Militarnej Historii Bornego Sulinowa. Tak samo jak w latach poprzednich odbyła się prezentacja najciekawszych wojskowych pojazdów militarnych jedno i wielośladowych, armat oraz broni ręcznej i maszynowej. Najważniejsi byli jednak obozujący miłośnicy militariów w swoich mundurach niemal wszystkich armii świata.

Prywatny helikopter w barwach wojskowych odbywał mrożące krew w żyłach loty nad wszystkimi kątami obozowiska i czołgowiska. Śmigłowiec należy do amerykańskiego kolekcjonera i pilota Mark Bullera. Nad zlotowym niebem latał również, lecz innego dnia poczciwy płatowiec. Na czołgowisku po błocie i wertepach odbywano niezapomniane przejażdżki czołgiem T-55, amfibią, samojezdną armatą kalibru 122 mm oraz innymi pojazdami gąsienicowymi i terenowymi.

Rewelacją tegorocznego zlotu była gra i parada zespołu szkockich dudziarzy Częstochowa Pipes & Drums. W sobotę 25 czerwca, tuż po hejnale na darłowskim na rynku przed ratuszem odbyło się wyjątkowe show, z musztrą paradną  w wykonaniu dudziarzy i bębniarzy - jedynej orkiestry wykonującej tradycyjną szkocką muzykę w Polsce na Wielkich Dudach Szkockich. Godzinę później 19 osobowa damsko - męska orkiestra Szkotów poprowadziła defiladę wojskową od Latarni Morskiej na teren zlotu, podczas której paradowała większość jego uczestników. Wszędzie słychać było wyrazy zachwytu. Zlotowi towarzyszył jak zwykle wielki militarny bazar. Można na nim było kupić: pojazdy, części, broń, nieśmiertelniki, umundurowanie i unikalne wyposażenie wojsk wszelkich armii, a także pamiątkowe gadżety zlotowe. Trzynasty numer zlotu okazał się szczęśliwym, a nie pechowym, jak krakali niektórzy. Do zobaczenia za rok.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 6/2011

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl