Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 9750148, w maju 9674, dziś 745; on-line: 154

Echo Darłowa

Program Unijny Leonardo da Vinci "Polepszenie szans na rynku pracy w krajach Unii Europejskiej?

W terminie od 01.07.2009 do 31.07.2011 w naszej szkole realizowany był program unijny. Opiekunkami tego programu były panie Patrycja Kaffke i Ewa Sobieraj.

Realizacja programu miała na celu rozszerzenie wiedzy zawodowej uczniów o umiejętności praktyczne, które nie miały miejsca w polskim kształceniu zawodowym.

Partnerami projektowymi byli:

§  Koordynator główny: Gewerblich-technische Bildungstätte GmbH Leipzig, Niemcy

§  Střechi škola gastronomie a služeb, Nova Paka, Republika Czeska

§  Střechi škola zahradnická, Kopidlno, Republika Czeska

§  Zespół Szkół im. Stefana Żeromskiego w Darłowie, Polska

Wszystkie nasze działania projektowe są udokumentowane, a szczegółowe informacja zamieszczane były na stronie internetowej naszej szkoły, stronie internetowej miasta Darłowa, w prasie lokalnej, wykonywane były okazjonalne gazetki wywieszane w holu szkoły oraz przygotowana została prezentacja multimedialna o projekcie. Zdjęcia zamieszczane na stronach internetowych, prasie, kronice szkolnej, dokumentacji projektowej wykonywane były przez uczennicę Sylwię Smolińską pobierającą naukę w zawodzie fotografa.

W czasie trwania projektu uczniowie brali udział w warsztatach językowych na których doskonalili znajomość języka roboczego projektu - języka niemieckiego. W czasie pracy zbierali i systematyzowali słownictwo zawodowe, a następnie opracowywali słownik tematyczny w językach niemieckim, czeskim, polskim i angielskim.

Młodzież uczestniczyła w mobilnościach projektowych. Gościliśmy u naszych przyjaciół w Novej Pace, Kopidlnie, Lipsku. W czasie pobytu u koleżanek i kolegów zapoznaliśmy się z systemami kształcenia w poszczególnych państwach, zakresem ich zajęć dydaktycznych i praktycznych, warunkami nauki, a także odbyliśmy praktyczne warsztaty w układaniu florystycznych dekoracji, nakrywania do stołu, przygotowywaniem deserów i słodkości, wykonywaniu elementów ozdobno-dekoracyjnych z czekolady. We wrześniu 2010 roku koleżanki i koledzy ze szkół partnerskich gościli również w Darłowie. W czasie pobytu odbywały się warsztaty w kalkulacji kosztów. Młodzież miała okazję poznać historię Darłowa i zwiedzić zabytki, oraz uczestniczyć w wycieczce kulturoznawczej do Gdańska.

Uczniowie biorący udział w projekcie demonstrowali swoje umiejętności w czasie organizowanych pokazów kulinarnych i cukierniczych w ramach Dni Otwartych Szkoły, Karnawału, Świąt i uroczystości szkolnych.  Cukiernicy, kucharze i piekarze wypiekali pączki, rogaliki, ciasteczka i inne smakołyki, przygotowywali koreczki, kanapeczki, gotowali pierożki, knedelki oraz flambirowali owoce.

 

Uczniowie uczyli się planowania, organizacji i kosztorysowania imprez okolicznościowych. Wykorzystywali przy tym zdobytą wiedzę i doświadczenia własne.  Rezultaty swojej pracy zaprezentowali w Niemczech podczas przygotowywania kończącej program kolacji.

 

Wszystkie działania odbywały się w ścisłej współpracy z lokalnymi pracodawcami, a zarazem nauczycielami zawodu naszych uczniów. Szczególne podziękowania należą się pani i panom:

 • Jadwidze Kępskiej - Dom Dziecka w Darłowie
 • Andrzejowi Niedzielskiemu - Ciastkarnia-Piekarnia "Rumcajs" Darłowo
 • Dariuszowi Kos - Restauracja "Karczma Rzymska" Darłowo
 • Januszowi Gostkowskiemu - Restauracja - Hotel "Eryk" Darłowo
 • Dariuszowi Lach - Hotel Jan Darłówko
 • Jarosławowi Struś - PAM-Profil Darłowo

Należy podziękować również osobom, które swoim zaangażowaniem w przygotowywanie warsztatów znacząco pomogły nam w realizacji naszych założeń programowych. Dziękujemy:

 • Pani Zofii Kowalskiej - Ośrodek Rehabilitacyjno-Wczasowy "Gniewko" Darłówko
 • Pani   Urszuli Kowalik  - Kwiaciarnia  "Wrzos" Darłowo
 • Panu Jackowi Szulcowi - Sklep AGD-RTV Darłowo

Dwuletnia praca nad realizacją projektu nie byłaby możliwa bez naszych uczniów praktykantów, którzy włożyli wiele pracy i zaangażowania w działania projektowe, poświęcili swój wolny czas na przygotowania działań. Niejednokrotnie kosztem własnym współorganizowali działania projektowe - wykorzystywali własne zasoby sprzętowe. Bez ich chęci i ochoty na podjęcie celów projektu, a także całkowitą dyspozycyjność realizacja zamierzeń projektu nie byłaby możliwa. Swoją postawą godnie reprezentowali szkołę i ojczyznę w czasie pobytu za granicami naszego państwa.

Dziękujemy Wam kochani uczniowie: Arletta Kasprzyk, Róża Skoczylas, Daniel Grabowski, Marcin Grabowski, Karol Kolanek, Karol Lasota, Emil Redas, Mirosław Szabela. Dziękuję również wszystkim, nie wymienionym z nazwiska i imienia, którzy pomagali w realizacji projektu:

 • Burmistrzowi Miasta Darłowa, Kierownikowi Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Darłowie, pracownikom Urzędu
 • Dyrekcji , nauczycielom, pracownikom szkoły
 • Pracodawcom uczącym innych zawodów za pomoc w organizacji imprez lokalnych na terenie szkoły i Darłowa
 • Uczniom Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz Liceum Ogólnokształcącego, którzy służyli swoją pomocą realizatorom działań projektowych.

Koordynator programu - Patrycja Kaffke

 

 


Darłowo, ED 10/2011

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl