Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 9750126, w maju 9612, dziś 683; on-line: 132

Echo Darłowa

Dzień "Białej Laski" w Darłowie

Tradycją stało się, że od wielu lat koło Polskiego Związku Niewidomych w Darłowie obchodzi święto Międzynarodowego Dnia Białej Laski. W poniedziałek 17 października po Mszy Św. celebrowanej przez dwóch proboszczów darłowskich parafii w Kościele NMP w intencji zdrowia i pomyślności niewidomych i niedowidzących w siedzibie Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Darłowie doszło do uroczystego spotkania niewidomych z władzami miasta i gminy Darłowo oraz zaprzyjaźnionymi przedstawicielami organizacji pozarządowych.

Darłowskie Koło PZN liczy ponad 70 członków i działa bardzo prężnie pod kierownictwem przewodniczącego Włodzimierza Balcerzaka. Już od 1964 r. "Biała Laska" stała się nie tylko narzędziem pomocnym przy samodzielnym poruszaniu się w przestrzeni, lecz również symbolem osób z uszkodzonym wzrokiem. Święto to przypomina wszystkim o potrzebach osób dotkniętych brakiem wzroku, którzy także chcą uczestniczyć w życiu w pełni swych talentów i na miarę pragnień, i to bez koniecznego zdawania się na cudzą wrażliwość i współczucie. W spotkaniu z niewidomymi udział wzięli Arkadiusz Klimowicz - burmistrz miasta Darłowo, Radosław Głażewski- zastępca wójta gminy Darłowo, proboszczowie parafii MB Częstochowskiej o. Stanisław Piankowski i Św. Gertrudy Eugeniusz Gnibba, Stanisław Wasyluk przedstawiciel ZG PZN, Danuta Puczyńska - przewodnicząca oddziału Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Darłowie, Małgorzata Maciuk-Radawiec z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sławnie, Małgorzata Świątkowska dyrektor MG, Marianna Zwierzchowska z koła PZN w Sławnie, Teresa Siwkowska z Koła PZN w Koszalinie, Elżbieta Betlińska - prezes Klubu Amazonka i inni.

W części artystycznej wystąpiły z recytacjami i śpiewem dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Ratowników Morskich w Dąbkach oraz solistki Bogumiła Tałanda, Waleria Kaczkowska, a także Adela Barancewicz, która na tę okoliczność napisała specjalny wiersz. Grał na akordeonie i śpiewał dla niewidomych Jan Szwarclose.  Z historią dnia ?Białej Laski" zapoznała nas Dorota Kuriata - pełnomocnik burmistrza miasta Darłowo ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Przedstawiciele samorządów, zaprzyjaźnionych organizacji pozarządowych i związków życzyli przybyłym przede wszystkim zdrowia i dobrego samopoczucia na wiele, wiele lat. Całe spotkanie przy kawie, herbacie i smacznych wyrobach cukierniczych przebiegło w miłej sympatycznej atmosferze.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 10/2011

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl