Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Flamanville

Poznajemy energetykę jądrową

Ministerstwo Gospodarki szacuje, że do 2030 r. zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie o 57%, do poziomu 202 TWh. Hanna Trojanowska, podsekretarz stanu w tym ministerstwie i pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej słusznie stwierdziła, że „Dla zaspokojenia zapotrzebowania na energię po racjonalnych kosztach i z uwzględnieniem wymogów ochrony środowiska, musimy myśleć o synergii wszystkich technologii wytwórczych, w tym technologii jądrowych".  Same odnawialne źródła energii nie są w stanie zabezpieczyć rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną, w tym też na potrzeby pojazdów o napędzie elektrycznym.

Ceny gazu i ropy naftowej rosną z dnia na dzień, a dostawa tych surowców ze wschodu jest niepewna. Wytwarzanie energii elektrycznej z węgla uważa się za nie ekologiczne, powodujące wzrost dwutlenku węgla w atmosferze oraz globalne ocieplenie. Polska powinna się uniezależnić energetycznie.

Obecnie na świecie działa 436 reaktorów jądrowych, a w najbliższych latach powstaną kolejne, co najmniej 44 tego typu jednostki. Energetyka jądrowa to stabilne źródło tańszej i czystej energii nie tylko dla gospodarstw domowych, ale i sektora przemysłowego.
Energetyka jądrowa niesie społeczeństwu następujące korzyści: konkurencyjne ceny energii elektrycznej, czystsze środowisko, rozwój nowoczesnej i bezpiecznej technologii, nowe miejsca pracy, nowe kierunki studiów, rozwój polskich przedsiębiorstw i rozwój regionów. Poznajmy jak działa elektrownia jądrowa we francuskiej Normandii w nadmorskiej miejscowości Flamanville. Elektrownia ma dwa reaktory jądrowe o mocy 1300 MW pracujące od 1986 r., a buduje trzeci o mocy 1600 MW, który zostanie oddany do użytku w 2016. W roku ubiegłym elektrownia wytworzyła 16,03 terawatogodzin (TWh). Jedna TWh = 1000 gigawatogodzin GWh = milion megawatogodzin MWh.

Elektrownia zatrudnia 862 osoby, a po uruchomieniu trzeciego reaktora zatrudnienie powiększy się o dalsze 350 osób. Bezpieczeństwo urządzeń jest zapewnione dzięki: profesjonalizmowi pracowników, niezawodności urządzeń technicznych oraz ustaleniu trzech barier. Ponad 10.000 analiz wykonanych przez zakładowe laboratorium oraz państwowe laboratoria radiologiczne potwierdziły, że elektrownia nie zagraża środowisku naturalnemu oraz jego pracownikom. Woda morska używana do chłodzenia reaktorów nie styka się z materią promieniotwórczą i jest z powrotem wpuszczana do morza o temperaturze o 12 0C wyższej niż temperatura morza. Przy wylocie umieszczonym o 500 m od brzegu żerują ciepłolubne jadalne ryby. W odległości 800 metrów od elektrowni wybudowano miasteczko dla pracowników elektrowni i ich rodzin. Z trzech stron do elektrowni przylegają pola uprawne a z czwartej nadmorska plaża. Turyści chcący poznać jak działa elektrownia jądrowa oprowadzani są przez przewodników.

Przy budowie nowego reaktora pracuje ponad 3000 osób, w tym prawie połowa po przeszkoleniach pochodzi z najbliższych okolic. Budowa nowego bloku EPR to 120 000 ton elementów zbrojeniowych, 460 000 m? betonu, 400 km rurociągów, 70 000 ton konstrukcji, 1.600 km kabli i 17 milionów godzin pracy. Koszt budowy nowego reaktora wynosi ok. 5 miliardów Euro.  Tereny w okolicach budowy elektrowni posiadają znakomitą infrastrukturę, a kluby sportowe i organizacje pozarządowe mają zapewnionego sponsora.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 12/2011

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl