Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Konferencja historyczna "Miasta Powiatu Sławieńskiego"

W dniach 13 i 14 stycznia na Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie odbyła się konferencja historyczna poświęcona historii i kulturze miast powiatu sławieńskiego.
Uczestniczyli w niej naukowcy, archiwiści i muzealnicy z terenu Pomorza, Poznania i Greifswaldu. Jej organizatorem była Fundacja „Dziedzictwo" obchodząca  dwudziestolecie działalności. Jako goście udział w sesji wzięli: Wojciech Wiśniowski -starosta powiatu sławieńskiego,   Arkadiusz Klimowicz burmistrz miasta Darłowo i wójt gminy Sławno Ryszard Stachowiak.
Obradom konferencji przewodniczyli prof. UAM, dr hab. Włodzimierz Rączkowski i redaktor Jan Sroka. Szczegółowy program konferencji był publikowany w zapowiedziach.
Na konferencji referowano i zajmowano się walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi, cmentarzami, planami i widokami miast, osadnictwem, gotyckimi kościołami, problemami społeczno - gospodarczymi, archiwaliami, działalnością muzeum, zabudową ryglową, fotografią lotniczą, nazwami miast, teledetekcją archeologicznych krajobrazów, dotyczącą Ziemi Sławieńskiej i miasta Darłowo, które w tym roku obchodzi jubileusz siedemsetlecia drugiej lokacji. Interesujący komunikat przedstawił biskup pomocniczy diecezji koszalińsko -kołobrzeskiej  Krzysztof  Zadarko - diecezjalny konserwator zabytków. Poinformował uczestników konferencji, że powstają jego autorstwa „Nieszpory darłowskie".  Motywem przewodnim Nieszporów są sceny biblijne ze słynnego Darłowskiego Srebrnego Ołtarza. Wkrótce rozpocznie się komponowanie muzyki i być może, że to oryginalne dzieło  uświetni 700 - lecie II lokacji Darłowa. Przy okazji Biskup bacznie przyjrzał się dwom wspaniałym  darłowskim ambonom: zamkowej i mariackiej i zaproponował utworzenie nowej trasy turystycznej pod roboczą nazwą  „Szlakiem barokowych ambon". Szlak przebiegałby m.in. przez Osieki, Mielno i inne kościoły na terenie diecezji, które  mają ambony z tego okresu.
Wielce interesującą informację podał  dr Andrzej Chludziński. Przedstawiając w ujęciu historycznym nazwy Darłowa - Rugenwalde na przestrzeni dziejów podał on, że już w roku 1237   wymieniono nazwę Reyneuelde, jako nazwę miasta późniejszego Rugenwalde. Takie stwierdzenie jednoznacznie wyklucza  większość dotychczasowych przypuszczeń, że założycielem miasta Darłowa był książę Rugii Wisław II, który zajął Darłowo dopiero w roku 1270. W roku 1237 Wisław II (1240 - 1302) jeszcze się nie urodził. Jeżeli jest to fakt historyczny to ma on duże znaczenie dla Darłowa.
Martin Schoebel z Archiwum w Greifswaldzie przywiózł fotokopię aktu II lokacji miasta z 1312 r. i poinformował uczestników konferencji o zasobach tego archiwum dotyczących powiatu sławieńskiego i jego miast. Konferencji towarzyszyło otwarcie wystawy p.t. „Widoki miast pomorskich ze zbiorów Landesarchiv Greifswald. Pokonferencyjne referaty w formie książkowej mają się ukazać w drugim półroczu 2012.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 1/2012

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl