Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Siedem wieków herbu Darłowa

Preludium do obchodów siedemset - lecia Darłowa odbyło się w Terminalu Sztuki w Darłówku nad kanałem. Zaproszeni goście mogli obejrzeć wystawę herbu darłowskiego oraz uczestniczyć w podsumowaniu konkursu na wykonanie herbu.  Zebranych przywitał dyrektor Darłowskiego Domu Kultury, który zaprezentował  broszurkę Leszka Walkiewicza p.t. "Siedem Wieków Herbu Darłowa" oraz wspaniałe wydanie niewielkiego albumu zdjęć historycznych miasta. Spotkanie, w którym uczestniczyli: prof. Marek Żukowski, dr Zbigniew Mielczarski, kustosz darłowskiego zamku Konstanty Kontowski i pełna sala magistrów branż, uświetnił swoja obecnością burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz. Burmistrz wręczył wieloletniemu pasjonatowi miasta, prezesowi Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Darłowskiej, Leszkowi Walkiewiczowi nowy, jeszcze nikomu nie wręczany medal za zasługi dla miasta.

Prelekcję uświetnioną  pokazem slajdów poprowadził Leszek Walkiewicz.

Okazuje się, że historia heraldyki to bardzo ciekawy i pasjonujący temat. Wszystko zaczęło się bardzo dawno, jeszcze w wiekach przed naszą erą gdy to ludzie mieszkali raczej w ciepłych stronach globu i chodzili skąpo odziani. Panowie, jak zwykle z nimi bywa zbierali się od czasu do czasu i robili wypady,które teraz ,historycznie, nazywamy podbojami. Z czasem tych panów zbierała się duża grupa i zaczęły się problemy. Zaczęli się mianowicie mylić komu dać w łeb. Wyobraźcie sobie, wszyscy w opaskach na biodrach , sandałach, z jakąś tam bronią w ręku. Wymyślono wówczas, że dobrze by było aby każda grupa jakoś się wyróżniała  a żołnierze byli podobni do się  nie z urody ale jakiegoś ubioru.

I tak to się zaczęło .Powstawały sztandary, trójkąty na kijach. Potem jednakowe hełmy, zbroje, znaki na tarczach. Od razu widać, że to głównie działanie mężczyzn, bo jakoś trudno sobie wyobrazić żeby kobieta wymyśliła strój dla siebie i ubrała  w niego ileś tam set kobiet i jeszcze stała z nimi w jednym szeregu.

Z czasem, z terenu wojskowego takie znakowanie przeniosło się do cywila i pojawiły się pieczęcie, herby rodowe, herby miast. W przypadku herbów rodowych Polacy różnili się trochę od  szlachty zachodniej.  Ustalono, że herb będzie dla całej rodziny spowinowaconej w jednej gałęzi genealogicznej a nie jak  w innych narodach dla każdej rodzinki inny. Herby zaczęły się pojawiać na pieczęciach, sztandarach i  budowlach. W okresie  powojennym aż prawie do 1978 roku w naszym kraju jakoś ta heraldyka uległa zapomnieniu, może wyciszeniu. Dopiero po tym roku, gdy weszły nowe ustawy trochę się w tym temacie ruszyło.Obecnie herby nanosi się gdzie tylko się da, na sztandary,kutry, samochody, koszulki, niech narodowie  wżdy postronni znają iż Polacy nie gęsi i swe herby mają.

Wszystkie te ciekawostki w bardziej naukowy sposób , budowa rodzaje i historię herbu Darłowa przybliżył w swej prelekcji Leszek Walkiewicz. Na zakończenie Burmistrz wybrał najciekawszy wykonany herb. Był to herb Darłowa wykonany przez dziewczynkę. Biedula nie mogła kupić drogich materiałów rzeźbiarskich więc buchnęła mamie z szafki trochę ryżu i makaronu i "utkala" z tego pięknego gryfoorła.

 

Jacek Bernat
Darłowo, ED 5/2012

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl