Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Bogdan Herbeć

O podsumowaniu roku szkolnego w Zespole Szkół im S. Żeromskiego informuje nas podczas rozmowy z Leszkiem Walkiewiczem dyrektor Bogdan Herbeć

Ilu szkoła miała uczniów i nauczycieli w LO i ZSZ w minionym roku szkolnym 2011/2012?

Zespół Szkół im. Stefana Żeromskiego w Darłowie jest nowoczesną placówką kształcącą i wychowującą młodzież w duchu integracji europejskiej, w której 330 uczniów uczy 26 wykwalifikowanych nauczycieli, w tym 21 dyplomowanych. W skład Zespołu wchodzą: trzyletnie Liceum Ogólnokształcące, w którym uczyło się 244 uczniów i Zasadnicza Szkoła Zawodowa przygotowująca uczniów do podjęcia pracy zawodowej. W ZSZ 66 uczniów zdobywa zawód: mechanika pojazdów samochodowych, lakiernika, stolarza, lakiernika, elektryka, piekarza, kucharza małej gastronomii, sprzedawcy, fryzjera, fotografa. Lekcje odbywają się w zmodernizowanych pracowniach przedmiotowych wyposażonych w pomoce dydaktyczne i sprzęt audiowizualny.

Jakie ważniejsze osiągnięcia, dokonania ma szkoła na przestrzeni minionego roku szkolnego, czym należałoby się pochwalić?

W naszych placówkach oświatowych kształcą się ludzie zdolni, ambitni i kreatywni. Wielu z nich posiada szerokie horyzonty intelektualne, talenty artystyczne i sportowe. Od lat chętnie uczestniczą w olimpiadach przedmiotowych, konkursach, projektach unijnych i zawodach sportowych. Uzyskane efekty są wspólnym sukcesem nauczycieli i uczniów. Cieszymy się, że nasi wychowankowie są laureatami, finalistami konkursów przedmiotowych i mistrzami sportu.

W ZS działa Szkolny Klub Wolontariusza „Promyk nadziei". Należy do niego ok. 50 uczniów. Pracują oni cały rok, a szczególnie podczas akcji organizowanych przez szkołę i Darłowskie Centrum Wolontariatu. Tradycyjnie młodzież uczestniczy w akcjach jesiennej i zimowej zbiórki żywności „Podziel się posiłkiem". W tym roku po raz drugi nasi wolontariusze zaangażowali się w ogólnopolską akcję pod nazwą „Szlachetna paczka". Przez kilka miesięcy przygotowują Darłowską Laponię Św. Mikołaja oraz koordynują szkolną akcję zbierania plastikowych nakrętek. Podczas tegorocznej Darłowskiej Gali Wolontariatu nasi wolontariusze zaprezentowali swoje działania i podzielili się z innymi swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy woluntarystycznej. Wolontariuszem roku został Krzysztof Wawrzyniak. Ważnym przedsięwzięciem kontynuowanym od kilku lat jest Pogotowie Naukowe. Jest to woluntarystyczna forma korepetycji, na które uczęszczają uczniowie potrzebujący pomocy w nauce. W minionym roku szkolnym 6 wolontariuszek pełniło dyżury dwa razy w tygodniu w DCW. Również dwóch wolontariuszy prowadziło zajęcia z obsługi komputerów w Bibliotece Miejskiej. Wszyscy nasi wolontariusze zaangażowali się z wielką pasją w stworzenie teledysku „Wolontariusz", promującego wolontariat. Od czerwca tego roku rozpoczęliśmy również współpracę z darłowskim hospicjum.

W Zespole Szkół działa Młodzieżowa Rada Miasta. MRM powstała dzięki staraniom, Bogusławy Mądrzak- nauczycielki języka niemieckiego. Na sesjach Rady Miejskiej młodzież poznaje działania samorządu i ma możliwość realnego wpływu na sprawy miasta. Młodzieżowa Rada w składzie: przewodnicząca-M. Dankowska i członkowie: K. Wychowałek, M. Gruba, K. Wątek, P. Spławska, K. Kołodziejczyk, J. Olewiński, P. Morawski, Ł. Więckowski realizują projekt unijny „Młodzież w działaniu".

W roku szkolnym 2011/2012 szkoła zrealizowała następujące projekty:

-Matematyka Innego Wymiaru, polegający na organizacji Matematycznych Mistrzostw Polski Dzieci i Młodzieży współfinansowany ze środków UE. Uczestnikami projektu były  klasy LO, a nauczycielem realizującym projekt jest Bożena Galińska;

-„Najważniejsze Jest Ludzkie Życie - Młodzież Działa, opiekunami projektu byli Joanna Witkowska i Bogdan Herbeć. Ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności szkoła otrzymała kwotę 3655 zł dotacji na zakup fantoma do tworzonego w szkole Centrum Pierwszej Pomocy;

-„Wirtualna Fizyka - Wiedza Prawdziwa" Uczelniane Centrum Kształcenia na Odległość Studia NET Politechnika Koszalińska. Projekt realizowany od października 2011 r., współfinansowany przez UE. Uczestnikami projektu są dwie klasy, a nauczycielem realizującym Urszula Paszkiewicz. Zadaniem uczniów jest testowanie produktów, jakim są filmy i gry edukacyjne;

-„Ocalić od Zapomnienia - Dziedzictwo Europejskie", projekt spełnia funkcję wielostronnego poznania miejsc  wyróżniających się wyjątkowym pięknem, znaczeniem kulturowym, historycznym lub naukowym, podlegających szczególnej ochronie i stanowiących własność wszystkich narodów niezależnie od przynależności państwowej, a wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody. Opiekunami projektu są: Magdalena Stołowska, Joanna Byrwa, Aldona Łajewska, Edyta Resil. Myślą przewodnią projektu jest to, aby uświadomić zarówno uczniom jak i nauczycielom jak wielkie znaczenie dla przyszłych pokoleń mają takie miejsca i jak trzeba o nie dbać i szanować.

Nasi uczniowie mają też szereg osiągnięć w konkursach i olimpiadach:

-W Olimpiadzie Biologicznej w Szczecinie uczniowie kl. II A LO przygotowani przez Dorotę Morawską: K. Cieślak, M. Fedyniak, Ł. Radziński wyróżnili się dużą wiedzą i umiejętnościami;

- W Olimpiadzie Chemicznej w Szczecinie uczeń Ł. Radziński, stypendysta Premiera zajął dobrą lokatę;

-W Matematycznych Mistrzostwach Polski uczniowie LO zostali laureatami powiatu sławieńskiego. Pierwsze miejsca zajęli: Z. Smulska, P. Dulewicz i M. Dębicki. Opiekunem uczniów była Bożena Galińska.

-W ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej w eliminacjach miejskich dwa pierwsze miejsca zajęły A. Glinka i A. Morawska. Obie awansowały do eliminacji powiatowych, w których A. Glinka zajęła 3. miejsce, a A. Morawska miejsce 1. i zakwalifikowała się do eliminacji wojewódzkich. Opiekunem uczennic był Bogdan Herbeć;

- W Mistrzostwach Pierwszej Pomocy w Koszalinie z dobrym rezultatem reprezentowali LO uczniowie: K. Buczkowski, M. Michalski, S. Rogala, I. Jaśkiewicz , G. Straszak.

Poza tym nasi uczniowie wyróżnili się w zbiórce na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Sztab w naszej szkole pod kierunkiem i opieką Janusza i Edyty Resil oraz jego uczestnicy zebrali w tym roku kwotę 7814 zł.

W tzw. Żeromie - uczniowie zorganizowali już drugi karnawał Walentynkowy z pocztą i balem przebierańców. Uczniowie klas maturalnych pod opieką s. Emanueli - Lucyny Czaja, Ewy Sobieraj i Elżbiety Betlińskiej udali się w marcu na Jasną Górę w ramach pielgrzymki maturzystów diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru uczniowie przygotowali szereg ciekawych imprez, na które zaprosili grono pedagogiczne oraz koleżanki i kolegów. Jak co roku młodzież Zespołu Szkół 21 marca przywitała wiosnę barwnym korowodem i konkursem na najpiękniejszą Marzannę. Wiele ciekawych przeżyć dostarczył wieczór poezji - „Kobieta zmienną jest" przygotowany pod kierunkiem Bogusławy Mądrzak i Joanny Witkowskiej. Widowisko obejmowało trzy najcenniejsze dziedziny sztuki: poezję, śpiew oraz malarstwo. Wśród osób recytujących wiersze byli maturzyści: A. Czapiewska, A. Pasierbek, G. Petrosyan, P. Idasiak oraz uczniowie rozpoczynający „karierę" w darłowskim liceum: K. Głogowska i K. Jaros. Młodzi artyści przepięknie zaśpiewali znane utwory o kobietach. Swoimi głosami zachwycili widownię: D. Dydyna, uczennica ZSM w Darłowie, K. Kołodziejczyk, uczeń ZSS w Darłówku oraz R. Szachnowski nasz licealista.

Przez cały rok uczniowie wraz z opiekunem Krzysztofem Iwanowskim oddawali krew. Na koniec roku ilość oddanej krwi wynosi 24,5 litra.

A jak wyglądają sukcesy sportowe?

Szkoła zapewnia młodzieży dwie sale gimnastyczne oraz kompleks boisk sportowych wybudowanych w ramach programu „Orlik 2012". Dzięki temu uczniowie uzyskują coraz lepsze wyniki sportowe w różnego rodzaju zawodach.

W Mistrzostwach powiatu sławieńskiego w sztafetowych biegach przełajowych pierwsze miejsce zajęła drużyna dziewcząt w składzie: A. Morawska, B. Chaber, J. Mazur, A. Komoś, A. Michalska, Aleksandra Lauda, S. Rogala, K. Komoś, M. Szymczewska, P. Jacyszyn. B. Łukaszewska. Drużyna chłopców: M. Rowiński, M. Przybysz, A. Mikołajczyk, F. Jóźwiak, P. Florkiewicz, M. Wisowaty, M. Cimoszko, S. Natkański, N. Rojowski zajęła 3 miejsce. W Mistrzostwach powiatu w piłkę siatkową chłopców Licealiada 2012 uczniowie ZS zajęli I miejsce. Darłowskie Liceum reprezentowali: K. Buczkowski, M. Michalski, M. Paćkowski, P. Góra, M. Przybysz, M. Rowiński, M. Rajewski. Opiekunem szkolnej drużyny jest Wojciech Leśniak. Reprezentacja chłopców awansowała do Mistrzostw Regionu Koszalińskiego i zajęła 3 miejsce. Udany występ w Licealiadzie miały uczennice ZS, które w piłce siatkowej zajęły 2.  miejsce. Opiekunem zespołu dziewcząt jest Krzysztof  Iwanowski, a w skład drużyny weszły: S. Rogala, K. Góra, J. Surgiel, K. Wychowałek, P. Wychowałek, A. Lauda, A. Żmuda, L. Surdel, M. Zborowska.

Po raz pierwszy żeńska drużyna LO wzięła udział w wieloboju sprawnościowo - obronnym w mistrzostwach województwa zachodniopomorskiego - „Sprawni jak żołnierze".

A jak działa szkolna biblioteka?.

W zespole Szkół znajduje się biblioteka szkolna, która jest nowoczesnym multimedialnym centrum informacji z dostępem do internetu dla uczniów i nauczycieli. Stanowiska komputerowe wyposażone są w drukarki, skanery i najnowsze programy komputerowe do obróbki tekstu, dźwięku i obrazu. Sprzęt multimedialny wykorzystywany jest do celów związanych z działalnością dydaktyczno-wychowawczą szkoły. Biblioteka gromadzi książki, czasopisma oraz dokumenty multimedialne. Profil gromadzonych zbiorów dostosowany jest do potrzeb szkoły i uwzględnia szeroki zakres zainteresowań, zarówno uczniów jak i nauczycieli. Bogaty księgozbiór biblioteczny liczący ponad 20,8 tys. woluminów i sprzęt multimedialny przygotowują uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym. Biblioteka szkolna czynna jest codziennie w godzinach pracy szkoły. Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice.

Jak wypadły tegoroczne matury i czy dużo absolwentów wybiera się na studia?

Nie mamy jeszcze konkretnych wyników egzaminów maturalnych. Zdecydowana większość absolwentów liceum kontynuuje naukę na wyższych uczelniach całego kraju. Szkoła wrosła w środowisko, ma w nim trwałe miejsce. Wielu jej absolwentów pełni ważne funkcje w życiu politycznym, społecznym i kulturalnym naszego miasta, regionu i kraju.

Czy były i ewentualnie. jakie inwestycje na przestrzeni roku szkolnego?

Ze środków Rady Szkoły zakupiono: monitor informacyjny, program do układania planu lekcji oraz futbol stołowy. W tym roku ma rozpocząć się budowa hali sportowej z zapleczem socjalnym.

A jak zapowiada nowy rok szkolny 2012/2013?

W roku szkolnym 2012/2013 powstaną trzy klasy liceum: klasa matematyczno-przyrodnicza, klasa humanistyczno-regionalna  i klasa ogólna.

Dziękuję za rozmowę

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 7/2012

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl