Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Darłowski Festiwal kryminałów

Drugi Dzień z Dobrą Książką w Darłowie rozpoczął się od spotkania z Andrzejem Zielińskim - aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, grającym doktora Pawicę w serialu "Na dobre i na złe". W 1986 został absolwentem PWST w Krakowie. Był aktorem Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie (1987-1989), Teatru Ateneum w Warszawie  (1989-2001). Od 1 września 2001 jest aktorem Teatru Współczesnego w Warszawie.  Wiele jego pierwszoplanowych ról zostało nagrodzonych m.in.: otrzymał Feliksa Warszawskiego, Nagrodę im. Zelwerowicza oraz wyróżnienie na IX Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Ma na koncie kilkanaście znaczących ról filmowych. Popularność zdobył grając od kilkunastu lat doktora Pawicę w znanym serialu "Na dobre i na złe". Spotkanie z aktorem poprowadził Arkadiusz Sip dyrektor Darłowskiego Ośrodka Kultury i organizator Darłowskich Dni z Dobrą Książką.

Następną rozmowę z Zygmuntem Miłoszewskim poprowadził Marek Krajewski. Zygmunt Miłoszewski jest autorem m.in. "Uwikłania" i "Ziarna Prawdy". "Uwikłani" opowiadają historię śledztwa w sprawie morderstwa, prowadzonego przez warszawskiego prokuratora z Pragi Teodora Szackiego oraz jego przyjaciela z policji Olega Kuzniecowa. W trakcie kontrowersyjnej terapii ustawień zamordowany został jeden z pacjentów słynnego psychiatry. Na pozór zbrodnia, jakich wiele, ale w tej nic nie jest oczywiste. Przeszłość miesza się z teraźniejszością, na jaw wychodzą głęboko skrywane tajemnice z czasów PRL i wszechwładnej SB. W pewnym momencie poza Szackim nikt nie wydaje się być zainteresowany rozwiązaniem zagadki...

Powieść "Ziarno prawdy" jest drugą z cyklu o prokuratorze Teodorze Szackim. Bohater rozwiązuje zagadkę śmierci jednej z szanowanych mieszkanek Sandomierza. Autor wplata w kryminalną fabułę wątki dyskusji o politycznej poprawności, antysemityzmie i ksenofobii oraz kontrowersji wokół obrazu z sandomierskiej katedry nawiązującego do legendy o wytaczaniu przez Żydów krwi z dzieci na mace. Dochodzenie napotyka piętrzące się przeszkody i ścianę milczenia, a jednocześnie towarzyszy mu gorączka medialna. Gorzkich uwag o mieście i jego mieszkańcach w książce nie brakuje. Ci, którzy będą chcieli znaleźć w powieści obraz Sandomierza - najpiękniejszego miasta w Polsce, na pewno go odnajdą, ci zaś, którzy będą chcieli się obrazić, znajdą ku temu powody - stwierdza pisarz, który nie kryje swojego krytycznego stosunku do Kościoła.  Cytując autora powieści Andrzej Zieliński przybliżył słuchaczom sandomierskie tajemnice.

Kolejne spotkanie tym razem z Michałem Witkowskim o jego debiucie kryminalnym poprowadził Marek Krajewski. Fragmenty najnowszej powieści autora czytał Andrzej Zieliński wprowadzając nas w atmosferę kryminału.

Michał Witkowski ukończył polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim  i jako doktorant prowadzi tam ćwiczenia ze studentami dziennikarstwa. Za powieść Lubiewo otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia 2006.  Książka opisuje świat tzw. "ciot" w czasach PRL-u. Na podstawie tej powieści powstał spektakl teatralny w Teatrze Nowym w Krakowie.  Jego powieść  Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej została wybrana Książką Lata 2007 Przeglądu Nowości Wydawniczych w Poznaniu. Książki Witkowskiego tłumaczono na kilkanaście języków. Witkowski niekiedy utożsamia się z homoseksualnym bohaterem swych powieści. Rozmowa z Czytelnikami toczyła się wokół najnowszej powieści o tematyce kryminalnej "Drwal".  Michał, 36. letni literat wyrusza na nieco niekonwencjonalne wakacje. Późną jesienią wyjeżdża nad polskie morze, by na zaproszenie mało znanego sobie mężczyzny zamieszkać w zagubionym w lasach domku. Gospodarz otacza się aurą tajemnicy. Zaciekawiony pisarz rozpoczyna amatorskie śledztwo. Wpada na trop zaginięcia przed laty lokalnej piękności. Wszystkie ślady prowadzą do starego rządowego ośrodka wypoczynkowego, który rozkwitał w czasach PRL-u. Bohater nie spodziewa się, że leśniczówka kryje równie mroczną tajemnicę, a jego śledztwo i zarazem próba pisania kryminału rozpęta groźne namiętności. Świetna, doskonale skonstruowana, niesłychanie wciągająca a jednocześnie zabawna, autoironiczna powieść akcji pióra jednego z najciekawszych współczesnych polskich pisarzy.

Na zakończenie drugiego Dnia z Dobrą Książką wyświetlono thriller produkcji USA "Jennifer 8".

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 7/2012

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl