Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

O historii Darłowa z Leszkiem Walkiewiczem. Spotkanie autorskie i promocja książki

17 kwietnia b.r. o godz. 17 miała miejsca premiera najnowszej książki Leszka Walkiewicza (Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Darłowskiej), pn. "Kronika Ziemi Darłowskiej". Na spotkanie w Darłowskim Centrum Obsługi Turystycznej (IT Darłowo, ul. Rynkowa 5) przybyli licznie zgromadzeni goście. Obecny był również Burmistrz Miasta Darłowo - Arkadiusz Klimowicz.

Kronika Ziemi Darłowskiej odnotowuje 128 ilustrowanych stronach wszelkich ważniejszych faktów i wydarzeń z dziejów tej ziemi od czasów najdawniejszych po dzień dzisiejszy.

Mówiąc o książce, Leszek Walkiewicz, podkreślał, że Ziemia darłowska ma dość długie i burzliwe dzieje. Miało na to wpływ wiele czynników, Było to m.in. jej położenie na pograniczu terenów pomiędzy dobrami biskupów kamieńskich, książąt zachodniopomorskich a Pomorzem Gdańskim. Takie usytuowanie, -zaznaczał, spowodowało, że obszar ten wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. -Wystarczy przypomnieć, że na przestrzeni jednego wieku w latach 1217 - 1317 sprawowało na niej kolejno rządy siedem różnych dynastii i dwudziestu: króli, książąt i margrabiów, nie licząc udzielnych władców rodu Święców. Kolejno panowali tu: władcy Danii, zachodniopomorscy Gryfici, gdańscy Sobiesławice, rugijscy Wisławice, Piastowie, czescy Przemyślidzi, margrabiowie brandenburscy.  W okresie późniejszym ziemia darłowska należała jeszcze do Szwecji, Rosji, Francji i Prus, oraz znajdowała się pod okupacją Związku Sowieckiego.

Z książki możemy dowiedzieć się, że na przestrzeni wieków miasto Darłowo i okolice rozwijały się, upadały i odradzały na nowo. Zamieszkiwali ją: Kaszubi, Wenedowie, Polacy, Niemcy, Szkoci, Francuzi, Żydzi, Skandynawowie. Wszyscy oni tworzyli fakty i wydarzenia historyczne, lub byli wciągani w ich wir.

- Miasto z antyczną i królewską metryką miało i ma europejski charakter. Przez ponad 300 lat Darłowo było siedzibą Książąt Zachodniopomorskich. Prawie tyle samo lat należało do Związku Miast Hanzeatyckich. Ocalone od zniszczeń II wojny światowej rozpoczęło nowy okres swoich dziejów.

-Ta kronika przypomina kolejne pokolenia i ich wkład w rozwój Darłowa i ziemi darłowskiej. Czytelnicy znajdą w niej wiele interesujących informacji - zaznaczał.

"Kronika Ziemi Darłowskiej" została dofinansowana przez samorząd województwa Zachodniopomorskiego z Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

Będzie ona dostępna bezpłatnie dla bibliotek położonych na obszarze Darłowskiej Lokalnej grupy Rybackiej w Dorzeczu Wieprzy, Grabowej i Unieści oraz na targach turystycznych.

 

Artur Wejnerowski
Darłowo, ED 4/2014

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl