
Echo Darłowa

Orientalna Noc w darłowskim Muzeum
Tegoroczna Noc Muzeum, jaką zorganizowało 17 maja Muzeum w Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie nosiła tytuł Noc Orientalna.
Rozpoczęły ją na tarasie pokazy wschodnich sztuk walki prezentowane przez miejscowy Klub Ashihara Karate i Ju Jitsu. Przy wejściu na komnaty zamkowe witała licznie przybyłych gości Japonka w kimonie. Uroczystego otwarcia Orientalnej Nocy dokonał dyrektor Muzeum Jerzy Buziałkowski i starosta sławieński Wojciech Wiśniowski. Otwarcie uświetnił koncert muzyki orientalnej dany przez uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Sławnie, która w tym roku obchodzi jubileusz 35-lecia. Dalej kustosz Konstanty Kontowski w prelekcji multimedialnej omówił sztukę wschodu znajdująca się w zbiorach Muzeum Zamku Książąt Pomorskich. Po wykładzie otwarto nową wystawę poświęconą sztuce wschodu. Z zaciekawieniem oglądano japońskie tsuby samurajskich mieczy, katanę, posążek chińskiego wojownika z XVI wieku, koreańską lampę, indonezyjskiego Garudę, drzeworyty, misy, sprzęty domowe, pachnącą skrzynię z drzewa sandałowego z XIX wieku i inne eksponaty.
Przez kilka godzin trwały warsztaty parzenia herbaty, które poprowadziła Dorota Sip wraz z córką Olą z darłowskiej Herbaciarni - Herbatnk. W tym samym czasie Aleksandra Gawlica uczyła dzieci i młodzież sztuki origami. Udały się pierwsze i ostatnie Mistrzostwa Świata w Jedzeniu Ryżu Pałeczkami, jakie przeprowadzono w sali przyjęć. Później o tradycjach we współczesnej Japonii mówiła dr Elżbieta Kostowska-Watanabe.
W tym roku Darłowski Ośrodek Kultury im. Leopolda Tyrmanda z okazji Orientalnej Nocy w kinie „Bajka" zorganizował pokaz filmów kina azjatyckiego. Wyświetlano filmy „Popioły czasu: powrót" (produkcja: Hong Kong/Chiny reż. Wong Kar-wai i „Ostatni Cesarz" produkcja: Chiny/ Francja/Wlk. Bryt. reż. Bernardo Bertolucci.
Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 5/2014