Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 10589034, w wrześniu 34288, dziś 63; on-line: 57

Echo Darłowa

Benefis Michała Ogórka na zakończenie festiwalu Media i Sztuka

W niedzielę 10 lipca 2016 benefisem Michała Ogórka zakończył się w Darłowie szósty Festiwal Media i Sztuka.

Michał Ogórek to znany polski dziennikarz, felietonista, satyryk i krytyk filmowy. Studiował nauki polityczne i dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim. Opuścił Katowice, aby podjąć pracę w Warszawie. Powodem były kłopoty z cenzurą, z którą miał do czynienia, pisząc jeszcze w „Studenckim Magazynie Reporterów". W latach 80. pracował w „Przeglądzie Technicznym", został wyróżniony Nagrodą Dziennikarzy Niezależnych.  W latach 1989 - 2012 był stałym felietonistą „Gazety Wyborczej", a także zastępcą redaktora naczelnego przez pewien czas. Od 2004 był związany z kanałem telewizyjnym Kino Polska, gdzie komentował kroniki filmowe z czasów PRL w programie Na przełaj przez PRL. Od 2009 był jednym z ekspertów w teleturnieju Milionerzy. Michał Ogórek to także autor wielu książek, m.in. Przewodnik po Polsce (1991), Najlepszy Ogórek czyli kalendarz na każdy rok (2005), w tym Najlepszy Ogórek, czyli kalendarz na każdy rok, a także współautor publikacji Polska między wierszami. Życie codzienne w PRL (1991). W 2007 r. wydał napisaną wspólnie z Adamem Pękalskim książkę pt. Poczet królów polskich. W 2012 wraz z prof. Jerzym Bralczykiem wydali satyryczną książkę pt. "Kiełbasa i Sznurek".  Tego samego roku wyszła książka pt. „Koń by się uśmiał" napisana razem z Henrykiem Sawką i Zenonem Żyburtowiczem. Kolejna książka napisana wspólnie z prof. Jerzym Bralczykiem wydana w 2015 r. nosi tytuł „Na drugie Stanisław Nowa księga imion".

W benefisie Michała Ogórka udział wzięli językoznawca prof. Jerzy Bralczyk, aktor Wojciecha Pszoniak, rysownik i satyryk Henryka Sawka, aktorka i śpiewaczka Magdalena Smalara oraz Jakub Kuroń kucharz i prezenter kulinarny.  O Michale Ogórku najczęściej w sposób satyryczny wypowiadali się jego przyjaciele, przytaczając anegdoty i wspomnienia.  Wojciech Pszoniak dał popis sztuki aktorskiej czytając fragment „Trans-Atlantyku" Witolda Gombrowicza. Prof. Jerzy Bralczyk wyrecytował z pamięci długi ciąg znanych cytatów i powiedzonek wzbudzając zachwyt widzów Satyryk i rysownik Henryk Sawka tym razem śpiewał na cześć benefisanta. Podczas uroczystości Magdalena Smalara przy akompaniamencie instrumentu klawiszowego śpiewała aktorskie piosenki dedykowane Michałowi Ogórkowi.  Przez cały czas spektaklu Jakub Kuroń wnuk Jacka gotował w 50. litrowym garze zupę ogórkową z dodatkiem łososi i dorszy, którą na zakończenie benefisu poczęstowano bisko 300 osób.

Przez cztery dni Darłowo było dziennikarską i medialną stolicą Polski. Asy dziennikarstwa, artyści, pisarze, aktorzy, muzycy, politycy i celebryci dzieli się wiedzą, doświadczeniem i prezentowali swoją twórczość na scenach Hali festiwalowej i hotelu „Apollo" sali wystawowej Terminalu pasażerskiego, księgarni, namiotach i bezpośrednio na plaży czy promenadzie przy Latarni Morskiej Królewskiego Miasta. Festiwal Media i Sztuka był imprezą niekomercyjną, a więc wstęp na wszystkie spotkania i koncerty w ramach Festiwalu był bezpłatny. Oprócz miasta Darłowa organizację festiwalu wspomagali Olgierd Geblewicz - Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego i Polskie Radio Koszalin. Partnerami festiwalu byli m.in.: DOK, zarząd Portu Morskiego Darłowo, hotele Apollo i Lidia, BBS, Lotto, DCW, Marina Royal POC, Rzecznik Praw Obywatelskich, Darlot, Scena kulturalna, Instytut reportażu, Pomorze Zachodnie Fundacja zatrzymać czas, Magnetic group, O ekologii kulturalnie, Znak, Fundusze Europejskie, Agencja artystyczna acoustic, Prestiż, TVP3 Rządowy program Asos, WFOŚ. Festiwal "Media i Sztuka" w Darłowie to wyjątkowe wydarzenie na mapie kulturalnej Polski, które łączy świat kultury, dziennikarstwa oraz publiczność. W tegorocznym festiwalu w blisko 40. wydarzeniach, wzięło udział ponad 60 gości uznanych przedstawicieli życia publicznego.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 7/2016

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl