Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 10589254, w wrześniu 34350, dziś 125; on-line: 277

Echo Darłowa

Starannie odrestaurowano budynek w Centrum Darłówka

Na początku lipca 2016 zakończono restaurację zabytkowego budynku wczasowego położonego w Darłówku przy ul. Władysława IV nr 20.

Wzniesiony ok. roku 1900 budynek pełnił rolę domu, w którym wynajmowano pokoje dla kuracjuszy odwiedzających darłowskie uzdrowisko i kąpielisko morskie. Po drugiej wojnie światowej mieścił się nim Dom Wczasowy „Antena 2" należący do Funduszu Wczasów Pracowniczych. Po przemianach ustrojowych podobnie jak i inne należące do FWP w Darłówku ośrodki wczasowe został sprywatyzowany.  Jego bogactwo architektoniczne tak opisują znawcy zabytków dom. Budynek wolnostojący, w linii zabudowy, kalenicowy, o bryle zróżnicowanej złożonej ze zwartego korpusu na planie prostokąta kryty dwuspadowym dachem i dwu parterowych aneksów narożnych, na planie prostokąta. Na osi przelotowa sień. Elewacja frontowa pięcioosiowa z aneksami krytymi dwuspadowymi dachami z dekoracją laubzegową, z nieznacznym dwukondygnacyjnym ryzalitem na osi z wejściem zwieńczonym odcinkowym naczółkiem i trójkątnym zamknięciem z dekoracją laubzegową. Naroża ryzalitu z dwubarwną bonia. Elewacje boczne czteroosiowe, ze ślepymi oknami parteru z gzymsem podokiennym poddasza z ozdobnymi zakończeniami więźby dachowej. Elewacja tylna pięcioosiowa, z wejściem na osi, małymi oknami poddasza.

Po dokonaniu restauracji na parterze budynku jego właściciele Violetta i Bogdan Redliccy urządzili kawiarnię „Pomerania" z kilkunastoma gatunkami lodów własnego wyrobu oraz napojami  i drinkami.  Odrestaurowano również wnętrza na parterze i piętrze budynku. To jest znakomity przykład restauracji zabytkowego domu wczasowego w Darłówku i jego wielkiej metamorfozy.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 7/2016

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl