Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 10589043, w wrześniu 34288, dziś 63; on-line: 66

Echo Darłowa

Zakończył się 16. Festiwal Filmów Skandynawskich w Darłowie

Późnym wieczorem w niedzielę 24 lipca 2016 zakończył się w Darłowie 16. Festiwal Filmów Skandynawskich.

Przez tydzień w kinie „Bajka" w Darłowie odbyły się 24 projekcje filmowe, w tym 6 dla dzieci i młodzieży. Filmem, który zgromadził największą liczbę widzów podczas wszystkich festiwalowych seansów były kultowe Dzieci z Bullerbyn - 206 widzów zaraz potem Super brat - 172 osoby i Wszystkowidząca - 166 widzów. Filmem, który najbardziej przyciągnął dorosłą publiczność są/jest Barany. Islandzka opowieść - 158 widzów.  Ogółem  16. FFS obejrzało 2 035 widzów. Organizatorzy dziękują za zainteresowanie i obecność. Przypomnijmy...  16 lat temu Festiwal Filmów Skandynawskich zapoczątkował ówczesny dyrektor Darłowskiego Ośrodka Kultury Jerzy Piotrowski, dziś na czele z dyrektorem Darłowskiego Ośrodka Kultury im. L. Tyrmanda  Arkadiuszem Sipem jego współpracownicy kontynuja dzieło z całkiem niezłym skutkiem, bo jak informuje TVP info w swoim subiektywnym przeglądzie  lipcowych podróży z festiwalami filmowymi znaleźliśmy się na szlaku z takimi festiwalami jak: Nowe Horyzonty - Wrocław, 400 filmów z 50 krajów; Poznański Animator - ok. 300 filmów animowanych z całego świata; Sopot Film Festival - ponad 120 projekcji; Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi" w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą - jest nasz 16. Festiwal Filmów Skandynawskich w Darłowie.  Oprócz 24 seansów filmowych miały miejsce dwa  panele dyskusyjne. W tym roku repertuar filmów festiwalowych został dostosowany dla widzów praktycznie w każdym wieku. Zaprezentowano bogatą paletę kina skandynawskiego w różnych gatunkach filmowych. Pokazano, takie głośne i nagradzane tytuły jak Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu, Barany. Islandzka opowieść, Intruz Magnusa von Horna, czy filmy pochodzące z zasobów Duńskiego Instytuty Kultury min. Demokraci.

Wydarzeniami towarzyszącymi była wystawa pochodząca z zasobów Duńskiego Instytutu Kultury poświęcona plakatom tworzonym przez artystów do różnych wydarzeń kulturalnych organizowanych przez społeczność kopenhaskiej Christiani, (Dzielnica Christiania powstała w 1971 r. jednym z bardziej wpływowych założycieli był Jacob Ludvigsen, ogłosił wtedy na łamach anarchistycznej prasy utworzenie wolnego miasta, co spotkało się z szerokim odzewem środowisk alternatywnych i  Christiana zasłynęła na świecie jako prężny ośrodek ruchu hippisowskiego i szeroko rozumianej kultury alternatywnej).

W czasie dwóch paneli dyskutowano: o aktywizacji seniorów poprzedzając je norweskim filmem dokumentalnym Optymistki oraz o przestrzeni miejskiej poprzedzony duńskim dokumentem Ludzki wymiar. Panele z udziałem zaproszonych gości prowadził Michał Gruba. Jedną z atrakcji festiwalowych niewątpliwie był konkurs, w którym nagrodę stanowił rejs dla dwóch osób - ufundowany przez firmę Unity Line. Szczęście uśmiechnęło się do Marii Knuty z Darłowa. Gratulujemy. DOK szykuje także niespodziankę dla najbardziej aktywnych widzów Festiwalu - 2 osobowe karnety do scyfryzowanego kina Bajka. Wszystkie projekcje odbyły się bezpłatnie, a Festiwal realizowany został przy wsparciu Polskiego Instytuty Sztuki Filmowej.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 7/2016

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl